Свободи статуя

Статуя Свободи

Свобо́ди ста́туя (англ. Statue of Liberty) — національний пам’ятник та символ США; пам'ятка всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (від 1984), м. Нью-Йорк, острів Свободи (США). Інші назви — Символ свободи і демократії, Леді Свобода.


Свободи статуя

Країна США
Площа 5,95 га
Рік внесення 1984
Критерії (i)(iv)
3.jpg

Історична довідка

Громадський діяч Е. де Лабуле (1811–1883; Франція) запропонував скульптору Ф. О. Бартольді створити статую. Під час подорожі останнього до м. Нью-Йорка (1871) знайдено місце для встановлення пам’ятника на острові Бредлоу (інша назва — Острів Свободи). Від початку 19 ст. на його території розташовувався форт у формі зірки. 1877 це місце затвердив Конгрес США. Існує думка, що на створення скульптури Ф. О. Бартольді надихнула картина художника Е. Делакруа «Свобода на барикадах» (або «Свобода, яка веде народ»).

Основна робота під час створення скульптури відбувалася у Франції. Ф. О. Бартольді звернувся за допомогою до інженера Г. Ейфеля для проєктування сталевої опори та каркаса, де було вмонтовано сходи для підняття на оглядовий майданчик, а також інші сходи до смолоскипа.

Вирішенням фінансових питань займався Франко-Американський союз на чолі з Е. де Лабуле. Французи повинні були забезпечити будівництво статуї, американці — п’єдесталу (збір грошей був складним). На початок 1884 роботу над створенням статуї завершено. США почали формувати фундамент.

1885 Свободи статую доставлено з Франції до м. Нью-Йорка. Для перевезення через океан ваги понад 150 т її розібрали на 350 частин. Скульптуру зібрали у США за чотири місяці. П’єдестал завершено 1886, тоді ж почався монтаж статуї. Для освітлення скульптури Ф. О. Бартольді вирізав у обшивці смолоскипа отвори для світла від ліхтаря, що живився від спеціальної електростанції.

Свободи статую відкрили 28.10.1886. На заході був присутній президент США С. Г. Клівленд. Витвір став подарунком Франції для США до сторіччя війни за незалежність американців (див. Війна за незалежність США 1775–1783).

Від 1924 форт Вуд і статуя на його території оголошено національним пам’ятником.

1984–1986 відбулися реставраційні роботи.

Характеристика

Статуя тримає смолоскип у правій руці, в лівій — табличку з написом «JULY IV MDCCLXXVI» («4 липня 1776» — дата підписання Декларації незалежності США 1776); одна нога стоїть на розбитих оковах.

25 вікон у короні статуї символізують дорогоцінні камені землі, а промені — 7 морів і континентів. Із корони статуї відкривається вид на гавань м. Нью-Йорка. У п’єдесталі знаходиться музей, де можна ознайомитися з історією статуї.

Висота скульптури — 93 м, висота статуї — 46 м. Кількість сходинок до корони — 356. Створена з мідних листів, які встановлені на сталевий каркас. Спочатку статуя була червоно-коричневою. У результаті природного окислення набула специфічного зеленого відтінку.

Значення

Подарунок Франції американському народу на честь сторіччя американської революції.

Свободи статуя стала символом демократії та справедливості, візитівкою США.

Визнана світовим надбанням людства.

Додатково

На створення образу майбутньої статуї вплинув спогад Ф. О. Бартольді про вуличні бої, що точилися у м. Парижі (1851), та дівчину на барикадах зі смолоскипом у руці. Спочатку він робив робочі моделі невеликого розміру, щоб вдосконалювати їх до ідеальної форми.

Через 20 років статуя покрилася патиною (плівкою). Вирішено не очищувати плівку, яка захищала поверхню від подальшої корозії.

1903 на п’єдесталі з’явилася бронзова пластина з віршами Е. Лазарус (1849–1887; США), де авторка підкреслила ідею Свободи статуї — приймати приїжджаючих і надавати їм свободу і рівність. Наприкінці 19 ст. до США приїжджала велика кількість іммігрантів.

Свободи статуя зустрічає гостей та подорожуючих, які прибувають до США. Планували, що спочатку вона стане маяком для кораблів, але лампи у факелі виявилися слабкими.

1956 Конгрес США прийняв Закон про перейменування острова Бедлоу на острів Свободи.

У Франції, Латвії, Японії та Україні встановлено копії статуї.

Джерело

Література

  1. Harris J. A Statue for America: The First 100 Years of the Statue of Liberty. New York : Four Winds Press, 1985. 225 p.
  2. Moreno B. The Statue of Liberty Encyclopedia. New York : Simon & Schuster, 2000. 256 p.
  3. Sutherland C. The Statue of Liberty. New York : Barnes & Noble Books, 2003. 128 p.
  4. Viano Fr. L. Sentinel: The Unlikely Origins of the Statue of Liberty. Cambridge : Harvard University Press, 2018. 577 p.

Автор ВУЕ

В. О. Пількевич


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Пількевич В. О. Свободи статуя // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Свободи статуя (дата звернення: 5.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
18.10.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶