Солеварня

Солева́рня — кустарне або мануфактурне підприємство для отримання кухонної солі з морської води, ропи або підземних соляних розсолів шляхом виварювання.

Історична довідка

У Західній Європі часів середньовіччя солеваріння було розповсюджене на заході Австрії (родовища Зальцкамергут, Гальштат, Зальцбергверк, Галлейн), у центрі й на півночі Німеччини (поблизу міст Ганновера, Галле, Унструт-Залле, Бад-Райхенгалл, у горах Гарц, у Тюрингії), на південному сході Польщі (поблизу міст Бохня, Величка), в Румунії (жудці Мармарош, Прахова, Альба, Бакеу).

У Давній Русі перші солеварні з’явилися в 10–12 ст., зокрема у м. Дрогобичі. Дрогобицький солевиварювальний завод — один із найстаріших (заснований 1250) в Європі та найстаріше постійно діюче підприємство України. Солеварні заводи існували в 15 ст. біля міст Трускавця, Стебника, Моршина, Дрогобича, у 16 ст. — Маяцькі та Торські солепромисли на Донеччині. Найбільше поширення солеварні отримали у 15–17 ст. як єдина форма промислового виробництва солі.

Технологія солеваріння

Типова солеварня в давнину містила власне колодязь (свердловину, «вікно») із соляною ропою, варниці (бані) — спеціальні споруди із гостроверхою шатроподібною надбудовою-вежею, через яку виводили димар для створення тяги. Готову сіль складали у спеціальних приміщеннях. Варили сіль спершу в казанах, згодом — у плоских чренах (пательнях, панвах) спеціально підготовлені люди — зваричі. Площа прямокутних чренів складала 4,5 м2, глибина — більше 0,3 м. Середня річна продуктивність солепромислів коливалася від 10–40 до 150–250 тисяч пудів (наприклад, Бахмутські та Торські промисли у 1730–1780-х).

На початку 21 ст. сіль видобувають різними способами:

  • одержанням солі у розчинах;
  • випарюванням на сонці (озерна і морська сіль) у cоляному ставку;
  • підземним видобуванням кам’яної солі;
  • випарюванням вакуумним методом.

У різних країнах технології солевидобування відрізняються — від солеварень, де технологія збереглася з минулого (переважно термічне випарювання солі з ропи), до сучасних автоматизованих виробництв, які базуються на вакуумуванні розсолів, новітніх йонообмінних технологіях тощо. У сучасному солевидобутку частка солеваріння складає 35 %, випарювання на сонці — 35 %, видобуток кам’яної солі — 30 %.

Література

  1. Гірничий енциклопедичний словник : у 3 т / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2001–2004.
  2. Литвиновська М., Пірко В. Соляні промисли Донеччини в XVII—XVIII ст. Донецьк : Східний видавничий дім, 2005. 136 с.
  3. Гайко Г. І., Білецький В. С. Історія гірництва. Київ; Алчевськ : Видавничий дім «Києво-Могилянська академія» ; ЛАДО, 2013. 542 с.
  4. Царьов В. Найстаріше підприємство України перетворять на туристичний об’єкт // Промисловий портал. 2019. URL: https://uprom.info/news/other/najstarishe-pidpryiemstvo-ukrainy-peretvoriat-na-turystychnyj-ob-iekt

Автор ВУЕ

В. С. Білецький


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Солеварня // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Солеварня (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
04.09.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶