Стратифікація соціальна

Стратифіка́ція соціа́льна (пізньолат. stratificatio, від лат. stratum — настил і …ficatio, з facere — робити) — поділ суспільства на вертикально розташовані соціальні групи та соціальні верстви (страти), які мають різний престиж, власність, владу, освіту тощо. Великі соціальні страти іменують також класами.

Історична довідка

П. Сорокін у 1920-х запропонував аналізувати соціальний стан за допомогою ранжування соціальних груп і спільнот за різними рівнями доходу, способу та стилю життя, зразками поведінки, суспільним престижем.

За допомогою поняття соціальної стратифікації вивчають явище нерівності в суспільстві, вимірюють характеристики соціальних груп, класів, спільнот з метою їхнього порівняння, зіставлення становища в різних країнах, визначення ступеня соціальних розбіжностей між ними.

Характеристика

Системні характеристики

Головні системні характеристики стратифікації:

  • cоціальність (позабіологічність) — розподіл благ у суспільстві, що ґрунтується на нормах чи загальновизнаних правилах;
  • універсальність і мінливість — за наявності історичної рухливості форми її сутність (нерівність соціального становища різних груп людей), зберігається протягом усієї історії цивілізації;

Форми стратифікації соціальної

Форми соціальної стратифікації можна звести до трьох основних типів: економічна, політична та професійна стратифікації.

Політична стратифікація означає розподіл населення за рівнем доступу до політичної влади, за рангом посади, панівну меншість і керовану більшість. Наявність влади дає можливість контролювати блага і ресурси, яких потребують індивіди та групи. Нерівномірний розподіл влади зумовлює нерівномірний розподіл багатства та престижу.

Економічна стратифікація виявляється в рівні багатства, доходів, відносин власності.

Професійна стратифікація пов’язана з тим, як суспільство або група оцінює соціальну значущість різних видів діяльності відповідно до панівних та усталених у конкретній культурі соціальних норм і цінностей.

Історичні типи стратифікації

Головними історичними типами стратифікованого суспільства є рабство, касти, стани і класи. Перші три системи належать до закритої (жорсткої) системи стратифікації, яка передбачає чіткі межі між стратами, заборону переходу з однієї страти в іншу.

Класову систему стратифікації вважають відкритою, тут немає формальних обмежень переходу з однієї страти в іншу. Соціальні групи складаються з вільних і рівних у політичному і правовому відношеннях громадян — державна влада не регламентує належність до соціальних класів, не встановлює її законодавчо та не передає в спадок (передають майно і капітал, але не сам статус). Класові системи пов’язані з відмінностями в економічному становищі груп людей, з нерівністю щодо володіння матеріальними ресурсами та контролю над ними. Тому вони набагато рухливіші порівняно з іншими стратифікаційними системами, у яких найголовнішу роль відіграють неекономічні фактори (наприклад, релігія в кастовій системі в Індії).

Підходи до аналізу соціальної стратифікації

Основні підходи до аналізу стратифікації — функціональний та конфліктний.

Представники функціонального підходу: соціологи К. Девіс (1908–1997), В. Мур (1914–1987; обидва ― США) та ін. Вони схарактеризували стратифікацію як нерівномірний розподіл матеріальних благ і суспільного престижу, зумовлені функціональною важливістю соціальної позиції.

Соціальна стратифікація — природний механізм, завдяки якому суспільство забезпечує просування на найважливіші позиції найбільш кваліфікованих осіб. Їх винагороджують відповідно до значущості (престижності) соціальної ролі. Саме тому стратифікація справедлива.

У конфліктному підході соціальну стратифікацію розглядають крізь призму відносин соціальних груп і соціального конфлікту як опору наявним у будь-якому суспільстві відносинам панування і підпорядкування. Конфліктний підхід пов’язують з іменами К. Маркса, Ф. Енгельса, Ч. Р. Міллза, Р. Дарендорфа, Л.А. Козера та ін. Його прихильники аналізують зв’язок таких чинників як соціальний клас, раса, вік, етнічна та гендерна належність, з нерівномірним розподілом прибутків, влади, освіти і соціального престижу.

Критерії соціальної стратифікації

У вивченні соціальної стратифікації застосовують об’єктивні, суб’єктивні або обидва критерії.

Об’єктивні критерії — переважно об’єктивні шкали, що вимірюють позиції індивіда в різних зрізах стратифікаційної системи. Для економічної стратифікації це шкала з сумами доходу за місяць чи рік, для політичної — з рангами посади тощо.

Суб’єктивні критерії відображають самоідентифікацію осіб із певними соціальними групами, визначення свого місця в суспільній ієрархії, оцінку престижу наявних груп тощо.

Література

  1. Сорокин П. А. Человек. Цивилизация. Общество / Пер. с англ. Москва : Политиздат, 1992. 543 с.
  2. Standing G. The Precariat: The New Dangerous Class. New York : Bloomsbury Academic, 2011. 198 p.
  3. Пікетті Т. Капітал у XXI столітті / Пер. з англ. Київ : Наш Формат, 2016. 696 с.
  4. Standing G. Basic Income: And How we Can Make it Happen. London : Pelican, 2017. 374 p.
  5. Кирюхин Д. Неравенство и его восприятие // Идеология и политика. 2018. № 2 (10). С. 33–79.
  6. Подходы к классовому анализу / Под ред. Э. О. Райта; пер. с англ. Киев : Институт социологии НАН Украины, 2019. 309 с.
  7. Буткалюк В. Нерівність за умов економічної ґлобалізації: емпіричний соціологічний вимір // Соціологія: теорія, методи, маркетинг. 2020. № 1. С. 66–85.
  8. Юрченко Ю., Кутуєв П., Єнін М. та ін. Класовий поділ і соціальна нерівність у незалежній Україні // Нариси новітньої історії України, 1991–2021 / Ред.: М. Мінаков, Г. Касьянов, М. Роджанскі. Київ : Laurus, 2021. 344 с.
  9. Yurchenko Y., Kutuev P., Yenin M., Korzhov H. Class Divisions and Social Inequality in Independent Ukraine // The Ukraine to Ukraine. A Contemporary History, 1991–2021. Berlin : Ibidem Verlag, 2021. 386 p.
  10. World Inequality Report 2022. URL: https://wir2022.wid.world/

Автор ВУЕ

І. В. Пиголенко, М. Н. Єнін


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Пиголенко І. В., Єнін М. Н. Стратифікація соціальна // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Стратифікація соціальна (дата звернення: 11.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
10.05.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶