Судочинство

Судочи́нство — діяльність суду, спрямована на встановлення фактичних обставин справи, забезпечення захисту прав і свобод людини, приватних і публічних інтересів та забезпечення правильного застосування закону та прийняття справедливого судового рішення.

Характеристика

Судочинство в Україні здійснюють виключно суди; не допускається делегування функцій судів, а також привласнення цих функцій іншими органами чи посадовими особами. Юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Судочинство здійснюють професійні судді. У визначених законом випадках правосуддя здійснюється за участі присяжних.

Основні засади судочинства визначено в Конституції України. Порядок здійснення судочинства залежно від предмета судового розгляду регламентують Закон України «Про Конституційний суд України», Кримінально-процесуальний кодекс України, Цивільно-процесуальний кодекс України, Господарсько-процесуальний кодекс України, Кодекс адміністративного судочинства, Закон України «Про адміністративну процедуру» тощо.

Засади судочинства

Основні засади судочинства відповідно до статті 129 Конституції України:

а) рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом;
б) забезпечення доведеності вини;
в) змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їхньої переконливості;
г) підтримання публічного обвинувачення в суді прокурором;
ґ) забезпечення обвинуваченому права на захист;
д) гласність судового процесу та його повне фіксування технічними засобами;
е) розумні строки розгляду справи судом;
є) забезпечення права на апеляційний перегляд справи (див. Апеляція) та у визначених законом випадках — на касаційне оскарження судового рішення (див. Касація);
ж) обов’язковість судового рішення.

Законом можуть бути визначені також інші засади судочинства.

Окрім названих у коментованій статті, а також визначених у нормах Конституції України (статті 22, 28–32, 55, 56, 59, 62, 63) таких принципів, як недоторканність житла, недоторканність приватного життя, презумпції невинуватості, права на правничу допомогу, до окремих конституційних принципів судочинства належать: верховенство права, пропорційність; забезпечення справедливості.

Стаття 2 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» визначає: «Суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод…».

Забезпечення верховенства права — здійснення судочинства в такому порядку, формі й режимі, за яких природні права і свободи людини захищаються як такі, що мають найвищу цінність, а їхнє забезпечення є пріоритетом для суду; втручання в гарантовані законом права і свободи людини зовсім не відбувалося б або здійснювалося б лише в передбачених законом випадках, в умовах крайньої необхідності, з дотриманням принципу пропорційності, коли іншими засобами виконати завдання правосуддя неможливо.

Судочинство є видом державної діяльності, пов’язаним: із вирішенням соціальних конфліктів, в основі яких — спір про право, шляхом розгляду на судових засіданнях цивільних, кримінальних, адміністративних та інших справ із додержанням встановленої законом процесуальної форми.

Процесуальна форма судочинства — передбачені законом умови, послідовність та порядок діяльності учасників судового процесу, засоби реалізації ними своїх прав, свобод і обов’язків, процедура здійснення окремих процесуальних дій та прийняття юридичних рішень, а також режим документування процесуальної діяльності для забезпечення розв’язання завдань правосуддя. Процесуальна форма судочинства створює детально урегульований, обов’язковий, стабільний та захищений державою правовий режим судового провадження, який виступає суттєвим гарантом забезпечення верховенства права та справедливого правосуддя.

Джерела

  1. Про судоустрій і статус суддів: Закон України № 1402-VIII від 2 червня 2016 р. // Відомості Верховної Ради. 2016. № 31. Ст. 545. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1402-19#n1589
  2. Конституція України: чинне законодавство станом на 01 січня 2020 р. Київ : Норма права, 2020. 100 с.
  3. Про адміністративну процедуру: Закон України № 2073-IX від 17 лютого 2022 р. // Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2073-20#Text

Література

  1. Кампо В. М. Мирові судді та громадські мирові судді в Україні: проблеми та перспективи впровадження. Київ : Інститут громадянського суспільства ; ТОВ «ІКЦ Леста», 2007. 40 с.
  2. Тертишник В. Суд присяжних: ростки і суть ідеї та її мімікрія при реформуванні кримінального судочинства України // Право України. 2012. № 7. С. 274–278.
  3. Хотинська-Нор О. З. Теорія і практика судової реформи в Україні. Київ: Алерта, 2016. 428 с.
  4. Чижмарь К. І., Лавринович О. В. Конституція України. Науково-практичний коментар. Київ : Видавничий дім «Професіонал», 2021. 290 с.
  5. Тертишник В. М. Конституція України. Науково-практичний коментар. Київ : Алерта, 2022. 430 с.

Автор ВУЕ

В. М. Тертишник


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Тертишник В. М. Судочинство // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Судочинство (дата звернення: 6.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
14.11.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶