Товариство Червоного Хреста України

Товари́ство Черво́ного Хреста́ Украї́ни — всеукраїнська добровільна громадська гуманітарна організація, яка допомагає державі у наданні медичної та гуманітарної допомоги під час збройних конфліктів та в мирний час, бере участь у наданні міжнародної допомоги в разі катастроф і надзвичайних ситуацій, забезпечує медико-соціальну допомогу найменш соціально захищеним верствам населення. Виконує свої завдання, виходячи з основоположних принципів Міжнародного руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця — гуманності, неупередженості, нейтральності, незалежності, добровільності, єдності, універсальності.

Характеристика діяльності

Правовий статус і правові засади діяльності Товариства ґрунтуються на нормах Законів «Про символіку Червоного Хреста і Червоного Півмісяця в Україні» (2000), «Про Товариство Червоного Хреста України» (2002), а також на Женевських конвенціях та відповідних міжнародних угодах.

Згідно з цими актами Товариство у процесі своєї діяльності: здійснює збір різних видів гуманітарної допомоги від юридичних і фізичних осіб (включно з іноземними), міжнародних організацій для адресатів на території України; бере участь у розподілі гуманітарної допомоги, отриманої від інших держав; проводить діяльність, що випливає з Женевських конвенцій 1949. Організація співпрацює з закладами охорони здоров’я України, епідеміологічною службою, спеціалізованими підрозділами уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи і медичною службою Збройних сил України, а також з державними органами з питань розміщення, транспортування, медичного та іншого обслуговування суб’єктів гуманітарної допомоги, соціального забезпечення, з надання допомоги соціально незахищеним верствам населення.

Товариство отримує, реєструє, зберігає і надає інформацію про жертви стихійного лиха або збройних конфліктів; утворює загони першої допомоги під час збройних конфліктів і стихійного лиха, здійснює пошук поранених і загиблих внаслідок катастроф, збройних конфліктів, встановлює місця їх поховання, надає допомогу в цій справі державним установам, організовує роботу недержавної добровільної служби невідкладної допомоги, яка є складником системи Товариства, забезпечує життєдіяльність таборів для поранених та потерпілих і надає населенню у конкретній надзвичайній ситуації необхідну безоплатну санітарну та медико-соціальну допомогу.

Товариство бере участь в організації безоплатної підготовки населення з питань надання першої медичної (санітарної) допомоги; сприяє органам державної влади і органам місцевого самоврядування у транспортуванні, прийнятті та розміщенні евакуйованого населення і біженців, наданні їм безоплатної медико-соціальної допомоги. Організовує роботу служби розшуку Товариства, здійснює розшук осіб, які пропали безвісти, допомагає встановлювати зв’язки між членами сімей, роз’єднаних внаслідок збройних конфліктів чи виникнення надзвичайних ситуацій, сприяє возз’єднанню сімей, розшукує могили захисників Батьківщини, які загинули і поховані за межами України.

Товариство бере участь у виконанні національних і місцевих (регіональних) програм розвитку донорства крові та її компонентів. Організація надає безоплатну санітарну та медико-соціальну допомогу самотнім непрацездатним громадянам похилого віку, дітям-сиротам, безпритульним, немічним та іншим соціально незахищеним верствам населення, які потребують піклування і підтримки; сприяє реалізації загальнодержавних та місцевих (регіональних) програм, спрямованих на охорону здоров’я і надання допомоги незахищеним малозабезпеченим верствам населення.

Для досягнення статутних завдань і цілей Товариство має право: представляти і захищати свої законні права та інтереси, а також своїх членів в органах державної влади та органах місцевого самоврядування, органах судової влади; використовувати символіку (емблему) Червоного Хреста в порядку, визначеному законом; поширювати інформацію про Міжнародний червонохресний рух, про міжнародне гуманітарне право та про свою діяльність, пропагувати ідеї та завдання Товариства; одержувати від органів державної влади та органів місцевого самоврядування підтримку, необхідну для реалізації своїх цілей і завдань; брати участь в організації та проведенні масових заходів гуманітарного та доброчинного характеру; самостійно вирішувати питання, пов’язані з одержанням і наданням Товариством гуманітарної та доброчинної допомоги; засновувати засоби масової інформації, видавати друковану та поліграфічну продукцію, створювати фільми, влаштовувати виставки тощо; утворювати організації, фонди, а також засновувати підприємства з метою фінансового забезпечення виконання статутних завдань Товариства згідно з законодавством та міжнародними зобов’язаннями України; відкривати лікарні, аптеки, притулки, їдальні для бідних; проводити роботу з розшуку могил військовополонених та громадян, які пропали безвісти внаслідок надзвичайних ситуацій.

Для виконання своїх статутних завдань Товариство, його органи та місцеві організації можуть здійснювати необхідну господарську діяльність шляхом утворення госпрозрахункових установ та організацій зі статусом юридичної особи, а також мають право отримувати в порядку спадкування або як дарунок кошти, рухоме і нерухоме майно від юридичних та фізичних осіб, іноземних держав та міжнародних організацій. Товариство та його місцеві організації наділені статусом юридичної особи, якого вони набувають від часу їх державної реєстрації у встановленому порядку. Товариство бере участь у міжнародній доброчинній, благодійній діяльності, в інших міжнародних акціях гуманітарного характеру, що здійснюються відповідно до міжнародних договорів України. Товари та матеріальні цінності, які надходять Товариству, його органам та місцевим організаціям як гуманітарна чи доброчинна допомога, розподіляються і використовуються виключно безоплатно для виконання статутних завдань. Такі товари і матеріальні цінності звільняються від сплати податків, мита і митних зборів відповідно до законодавства.

Структура

Вищим керівним органом Товариства є з’їзд, його місцевих організацій — конференції та загальні збори. З’їзд Товариства затверджує статут, вносить до нього зміни і доповнення, обирає президента та членів правління Товариства і ревізійну комісію, заслуховує звіти президента і правління, здійснює право власності на майно та кошти Товариства, приймає рішення щодо його реорганізації, ліквідації тощо.

Джерела

  • Про символіку Червоного Хреста і Червоного Півмісяця в Україні: Закон України № 862-XIV від 08 липня 1999 р. // Відомості Верховної Ради України. 1999. № 36. Ст. 316. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/862-14#Text
  • Устав Международного движения Красного Креста и Красного Полумесяц // Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/991_001#Text

Література

  1. Грибан О. Г. Створення українським товариством Червоного Хреста системи військово-санітарної освіти у 30-ті рр. ХХ ст. // Науковий часопис Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова. Серія 6: Історичні науки. 2014. Вип. 12. С. 19–29.
  2. Срібна М. А. Діяльність Українського Червоного Хреста на звільнених від нацистських окупантів українських землях у 1944–1945 рр. (за документами ЦДАГО України, ЦДАВО України, Державного архіву Житомирської області) // Архіви України. 2015. № 1. С. 67–74.
  3. Мельничук М., Томляк Т. Українське товариство Червоного Хреста: медико-санітарна діяльність і соціальна допомога населенню УСРР у 1921–1929 рр. // Наукові записки Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського. Серія: Історія. 2018. Вип. 26. С. 58–64.

Автор ВУЕ

В. П. Нагребельний


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Нагребельний В. П. Товариство Червоного Хреста України // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Товариство Червоного Хреста України (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
24.03.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶