Транспорт трубопровідний

Тра́нспорт трубопрові́дний — вид транспорту, що забезпечує передачу на відстань трубопроводами рідких, газоподібних середовищ і твердих матеріалів. Залежно від транспортованого продукту розрізняють нафтопровід, газопровід, водопровід, пульпопровід, продуктопровід та ін.

Історична довідка

Історія трубопровідного транспорту нараховує декілька тисячоліть.

У Стародавньому Єгипті використовували гончарні, дерев’яні, мідні й свинцеві труби для водопостачання. На території колишньої Римської імперії збереглися акведуки для водопровідних каналів. Перші згадки про газопроводи припадають на початок нової ери, коли для передачі природного газу в Китаї застосовували бамбукові труби. У 18 ст. в Європі для транспорту газу почали використовувати чавунні труби. Пневматичний транспорт (для поштових цілей) уперше застосовано 1792 в Австрії. Перший нафтопровід довжиною 6 км побудовано у США 1865.

Характеристика

Розрізняють магістральний і промисловий трубопровідний транспорт.

Транспортування може бути безперервним (без порушення суцільності потоку середовища, яке транспортують, або носійного середовища) і періодичним (здійснюють контейнерним трубопровідним транспортом; залежно від носійного середовища — гідравлічним і пневматичним).

Транспортування підземними трасами хімічних продуктів у 2–3 рази прискорює їх доставку.

Одним із прогресивних технічних рішень підвищення ефективності трубопровідного транспорту газу є його транспортування в охолодженому або скрапленому стані, що дозволяє збільшити пропускну спроможність газопроводів та знизити капіталовкладення на 15–80 %. Низькотемпературні трубопроводи оснащені головними й проміжними холодильними станціями, сам трубопровід теплоізольований.

У кінці 20 — на початку 21 ст. у світі експлуатували понад 120 трубопроводів довжиною в десятки й сотні кілометрів, які забезпечували транспортування вугілля, залізняку, вапняку, мідного концентрату, фосфатів та ін. Трубопровідна мережа збільшується щорічно в середньому на 3–4 %. Значне трубопровідне будівництво триває в США, Канаді, Західній Європі, Африці, Латинській Америці, Австралії, Китаї.

У структурi трубопроводiв переважають газопроводи, збільшується мережа нафтопродуктопроводiв, набуває поширення трубопровідний транспорт твердих корисних копалин і відходів їх збагачення, концентратiв чорних та кольорових металiв, етано-, етилено- i амiакопроводiв.

Трубопровідний транспорт розвивається в напрямку створення складних трубопровідних систем з єдиним управлінням, підвищення тиску, продуктивності, протяжності, розгалуженості, посилення зв’язків з іншими системами енергетики та транспорту, збільшення глибини й масштабів маневрування в нештатних (аварійних) ситуаціях та пікових навантаженнях, підвищення екобезпеки.

Приклади нафтопроводів

Система магістральних нафтопроводів «Дружба» — пролягає з Росії через територію України й Білорусі до країн Європи; загальна довжина 8,9 тис. км.

Редвотер — Порт-Кредіт, США; загальна довжина 4,8 тис. км.

Едмонтон — Монреаль, Канада; загальна довжина 3,74 тис. км.

Абкайк (Саудівська Аравія) — порт Сайда (Ліван) — 1,2 тис. км.

Приклади газопроводів

Оренбург — Помари — Ужгород — Словаччина — Чехія протяжністю 2,7 тис. км.

Лонгв’ю — Філадельфія; США — 2 тис. км.

Література

  1. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004–2013.
  2. Світлий Ю. Г., Білецький В. С. Гідравлічний транспорт. Донецьк : Східний видавничий дім ; Донецьке відділення НТШ ; Редакція гірничої енциклопедії, 2009. 436 с.
  3. Liu H. Pipeline Engineering. Boca Raton : CRC Press, 2019. 444 p.
  4. Pipelines // Encyclopedia of the Nations. URL: https://www.nationsencyclopedia.com/WorldStats/CIA-World-Factbook-Pipelines.html

Автор ВУЕ

В. С. Білецький

Ю. Г. Світлий


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С., Світлий Ю. Г. Транспорт трубопровідний // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Транспорт трубопровідний (дата звернення: 3.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
09.06.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶