Україна: кольорова металургія

Україна-30 1.jpg

Кольоро́ва металу́ргія Украї́ни — галузь важкої промисловості, підприємства якої видобувають і збагачують руди, виробляють та обробляють кольорові метали, рідкісні й дорогоцінні метали та їх сплави, видобувають природні алмази та іншу мінеральну сировину.

Характеристика

Кольорова металургія в Україні через невеликі ресурси власної сировини має обмежений розвиток. Розміщення підприємств зумовлено переважно двома основними факторами — сировинним і енергетичним.

Виділяють два основних райони розвитку галузі: Донецький та Придніпровський. На території Донецького району кольорової металургії розташовані: Микитівський ртутний комбінат; Костянтинівський цинковий завод «Укрцинк» (працює на імпортній сировині; основна продукція — цинк, свинець, олово, кадмій, сірчана кислота, мідний штейн, цинковий купорос); Бахмутський завод з обробки кольорових металів (латунь, латунний і мідний прокат). Придніпровський район кольорової металургії спирається на потужну енергетичну базу, яку утворюють Дніпрогес, теплові та атомні електростанції.

Тут зосереджені: Запорізький титано-магнієвий комбінат (магнієву сировину отримують з Калусько-Голинського і Стебницького родовищ, титанову — з Іршанського та Самотканського); Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат (фактично призупинив діяльність); Миколаївський глиноземний завод; Вільногірський гірничо-металургійний комбінат (працює на титано-цирконієвих рудах Самотканського родовища); Світловодський комбінат твердих сплавів і тугоплавких металів.

Основні завдання, що постали перед кольоровою металургією, — розширення сировинної бази, вирішення проблем фінансування, застарілого обладнання. Для ефективної роботи галузі необхідна розробка державних програм підтримки вітчизняних підприємств з метою їх реконструкції, модернізації, а також наукових досліджень та залучення іноземних інвестицій.

Титанова промисловість

В Україні виробництво титану розпочато 1956. Натепер у світі лише три країни — Україна, Китай і США — мають повний цикл виробництва титанового прокату: ільменіт — титанова губка — зливки — прокат. Понад 80 % продукції титанової промисловості України експортується до країн Європи та Азії. Вітчизняна титанова промисловість повністю контролюється Групою компаній «Group DF». Найбільше з підприємств — Запорізький титано-магнієвий комбінат. Підприємство одержує титановий концентрат з Іршанського та Вільногірського ГЗК, це єдиний виробник титанової губки в Європі. Освоєно також виробництво титанових зливків, які широко застосовуються як конструкційний матеріал в атомній енергетиці, хімічному машинобудуванні, суднобудуванні та в багатьох інших промислових галузях.

При Інституті електрозварювання імені Євгена Патона НАН України в м. Києві існує науково-виробничий центр «Титан», який розробляє технології з одержання високоякісних і довговічних титанових труб. Окрім прокату титанові руди з Іршанського родовища йдуть на виробництво якісного барвника титан діоксиду, який використовується у лакофарбовій, гумовій, пластмасовій промисловості. Виробництво пігменту титан діоксиду також здійснює ВАТ «Сумихімпром».

В Україні виробляється до 1 млн т титановмістних концентратів на рік, основний їх обсяг йде на експорт. Титанова галузь може стати вагомим драйвером української економіки, оскільки запаси діоксиду титану (TiO2) в Україні оцінюють в 184 млн т, що у вартості кінцевої продукції оцінюється у понад 300 млрд доларів. 2020 провідна українська титановидобувна компанія «Велта» запатентувала в США та Україні новий метод отримання металічного титану, розроблений науково-дослідницьким центром «Velta RD Titan».

Алюмінієва промисловість

Промислове виробництво алюмінію в світі базується на бокситах з умістом глинозему Al2O3 не менше 48 %. Україна не має такої високоякісної сировини. Потенційними ресурсами можуть служити залізисті боксити Високопільського родовища (38 % Al2O3; 30 % FeO), запаси якого оцінюються у понад 20 млн т. Сучасна алюмінієва промисловість України орієнтована на імпортну сировину.

В Україні виробництво алюмінію складається з двох територіально роз’єднаних стадій: матеріаломісткого виробництва глинозему (основної сировини для отримання алюмінію) та енергомісткого плавлення металевого алюмінію методом електролізу. Через брак власних алюмінієвих руд в Україні працює єдиний глиноземний завод у м. Миколаєві. Миколаївський глиноземний завод (МГЗ) є одним з провідних світових виробників глинозему (потужність 1,2 млн т на рік), використовує як сировину високоякісні африканські боксити. В умовах заводу організовано вилучення рідкісного металу — галію з червоних шламів виробництва глинозему. Практично увесь глинозем, що виробляє МГЗ, експортується.

Алюмінієвий комбінат у м. Запоріжжі, що був єдиним виробником первинного алюмінію в Україні (100–120 тис. т на рік), у 2012 припинив виробництво через високу вартість електроенергії та застаріле обладнання. Після повернення 68,01 % акцій у державну власність та дворічного простою комбінат відновив випуск катанки.

Серед заводів алюмінієвих будівельних конструкцій — Броварський алюмінієвий завод, що виробляє до 22 тис. т на рік будівельних профілів.

Науково-технічний потенціал алюмінієвої промисловості України забезпечують близько 10 науково-дослідних установ і закладів освіти.

Нікелева промисловість

Побузький феронікелевий комбінат — єдине в Україні підприємство, що виробляє в промисловому масштабі феронікель, споживачем якого є машинобудування та електроніка. Через економічну кризу 1990-х підприємство тривалий час не працювало, 2003 виробництво феронікелю було відновлене за рахунок іноземних інвестицій. Підприємство здатне переробити до 1,5 млн т сировини та виробити до 100 тис. т феронікелю, зокрема нікелю — від 7 до 20 тис. т, в залежності від складу руд. У зв’язку з особливостями хімічного складу місцевих руд на Побузькому комбінаті виробляють феронікель зі вмістом від 3,5 до 12 % суми нікелю. Активно впроваджуються енергозбережувальні технології та новітнє екологічне обладнання.

Мідна, цинкова та інші галузі

На імпортній сировині працюють в Україні свинцево-цинкова та мідна промисловість. У м. Костянтинівці Донецької обл. з 1930 працює завод «Укрцинк», що окрім цинку, одержує свинець та кадмій. З готової імпортної (Казахстан) міді, на Бахмутському заводі кольорових металів виробляють плоский і круглий прокат — лист, стрічку, труби, прутки, а також сплав міді з цинком — латунь. 80–85 % виробленої підприємством продукції поставляється на внутрішній ринок для підприємств з виробництва силових кабелів та кольорових сплавів. Важливим завданням є одержання вторинної міді з металобрухту. У м. Чистяковому (до 2016 — Торез, тепер на тимчасово окупованій території) працює завод наплавних твердих сплавів.

Понад століття в Україні існувала потужна ртутна промисловість на основі Микитівського родовища поблизу м. Горлівки на Донбасі. З 1995 видобувні роботи було зупинено, 2001 комбінат частково відновив свою роботу (ВАТ «Микитртуть»), але з 2014 видобуток і виробництво ртуті знову припинилися.

Література

  1. Амоша А. И., Большаков В. И., Залознова Ю. С. и др. Украинская металлургия: современные вызовы и перспективы развития. Донецк : Институт экономики промышленности НАН Украины, 2013. 114 с.
  2. Гуржій Н. М., Шимкевич І. П. Вітчизняний металургійний комплекс в умовах глобалізації конкуренції // Економіка і суспільство. 2016. Вип. 3. С. 177–180.
  3. Кириченко О. О. Дослідження розвитку гірничометалургійного комплексу України // Сталий розвиток економіки. 2012. № 6 (16). С. 34–39.
  4. Металургія кольорових металів : в 7 ч. / За ред. І. Ф. Червоного. Запоріжжя : Запорізька державна інженерна академія, 2008–2011.
  5. Полькіна А. С. Аналіз сучасного стану та тенденцій розвитку металургії // Управління розвитком. 2014. № 2.
  6. С. 134–137.
  7. Червоный И. Ф., Бредихин В. Н., Грицай В. П. и др. Цветная металлургия Украины : в 3 т. Запорожье : Запорожская государственная инженерная академия, 2014–2015.
  8. Чернобровкіна С. В. Сучасний стан та проблеми металургійної та машинобудівної промисловості України //
  9. Вісник Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут». Серія: Технічний прогрес та ефективність виробництва. 2015. № 26. С. 62–68.
  10. Україна. 30 років незалежності. Стислий довідник / За ред. д. і. н., проф. Киридон А. М. Київ : Державна наукова установа «Енциклопедичне видавництво», 2021. 536 с.

Див. також

Україна

Хрономаркери економічного розвитку незалежної України

Національне господарство України

Національне господарство України: етапи розвитку

Національне господарство України: основні галузі

Автор

Г. І. Гайко

В. С. Ігнатьєв


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
12.04.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶