Хорол (річка)

Хоро́лрічка у Сумській і Полтавській областях України, права притока Псла (басейн Дніпра).

Річка Хорол на карті басейну Дніпра

Хорол (річка)

Витік Роменський район
Гирло Псел
Довжина (км) 308
Площа басейну (кв.км) 3 870
Середня витрата (куб.м/с) 3,8
Тип живлення мішане, з переважанням снігового
Основні притоки Стара Сага, Рудка (притока Хоролу), Холодна, Сакуниха, Рубанка, Вільшана (річка)
Протікає через території Україна
Міста на березі Миргород, Хорол (місто), Липова Долина
Річка Хорол у м. Миргороді Полтавської області
Річка Хорол біля м. Хорола Полтавської області
Річка Хорол: гідрологічний заказник «Гирло Хоролу»

Характеристика

Витік. Гирло

Витік розташований на північ від с. Червоної Слободи Роменського району Сумської області. Впадає у Псел на північній околиці с. Попівки Кременчуцького району Полтавської області.

Протяжність

Довжина — 308 км, площа басейну — 3 870 км².

Напрям і характер течії

Протікає територією Придніпровської низовини. За загального південного напрямку на різних ділянках річка його змінює: з верхів’я до м. Миргорода тече на південь, між містами Миргородом і Хоролом — на південний захід, далі — на південний схід. Річкова долина трапецієподібна, місцями асиметрична, має підвищені праві і пологі ліві схили, ширина 10–12 км. Заплава шириною від 0,2–0,5 км до 1,5–2 км, заболочена, заросла чагарниками і лучною рослинністю. Русло звивисте, завширшки 10–60 м, збільшується на плесах. Похил річки 0,3 м/км.

Водний режим

Під час весняного водопілля (березень — квітень) спостерігаються найвищі рівні води і проходить близько 85 % річного стоку. Під час літньо-осінньої межені встановлюються найнижчі рівні. В посушливі роки у верхній течії пересихає. Замерзає наприкінці листопада — на початку грудня, скресає у другій половині березня. Середньорічна витрата води біля Миргорода — 3,8 м³/с. Хімічний склад води гідрокарбонатно-кальцієвий з мінералізацією, що змінюється за сезонами: від 843 мг/дм3 навесні до 1 053 мг/дм3 взимку.

Тип живлення

Живлення мішане, з переважанням снігового.

Найбільші притоки

Ліві: Стара Сага, Рудка, Холодна.

Праві: Сакуниха, Рубанка, Вільшана, Татарина, Озниця, Лихобабівка, Хомутець, Грем'яча, Кутуржиха, Аврамівка, Рудка, Єньківка, Крива Руда, Сага, Щербанька.

Тваринний світ

В Хоролі найчастіше трапляються: лящ, карась сріблястий, плітка, окунь, щука, пічкур, лин.

Екологічні проблеми

Серед екологічних проблем Хоролу: зменшення об’єму стоку, зумовлене кліматичними змінами; потрапляння стічних вод міст Миргорода та Хорола; надходження з водозбору біогенних компонентів (сполуки Нітрогену, Фосфору); зниження самоочисної здатності річки.

Значення

Воду Хоролу використовують для зрошення, рибальства, рекреації. Централізоване водопостачання населених пунктів, розташованих у басейні річки, здійснюється за рахунок підземних вод.

На річці є 7 водосховищ; одне з найбільших — Біляківське (площа 262 га). В нижній частині басейну річки розташований гідрологічний заказник місцевого значення «Гирло Хоролу», що має водорегулююче значення. Заказник створено 1995 з метою збереження водно-болотних природних комплексів річкової долини Хоролу в місці, де річка впадає у Псел.

Населені пункти на Хоролі: міста Миргород і Хорол; с-ще Липова Долина.

Література

  1. Корнус А. О. Особливостi ландшафтної структури ключової ділянки в басейнi Середнього Хоролу // Фiзична географiя та геоморфологiя. 2005. Вип. 49. С. 151–157.
  2. Антонов О. М., Винарчук О. О., Кравчинський Р. Л. Оцінка водно-ресурсного потенціалу р. Хорол // Туризм та географія. 2010. Вип. 10. С. 198–204.
  3. Хільчевський В. К., Винарчук О. О., Гончар О. М. та ін. Гідрохімія річок Лівобережного лісостепу України / За ред. В. К. Хільчевського, В. А. Сташука. Київ : Ніка-Центр, 2014. 230 с.
  4. Гомля Л. М., Дерев’янко Т. В. Рослинність долини річки Хорол та її созологічні особливості // Вісник проблем біології і медицини. 2016. № 4 (1). С. 77–82.
  5. Романчук М. Є., Довгополий М. М., Кабак І. С. та ін. Аналіз змін хімічного складу води в басейні середнього та нижнього Дніпра (на прикладі річок Псел, Хорол та Інгулець) // Водні біоресурси та аквакультура. 2021. № 1 (9). С. 247–263.

Автор ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Хільчевський В. К. Хорол (річка) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Хорол (річка) (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
12.12.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶