Чорні піски

Чо́рні піски́ — уламкові осадові гірські породи, що містять значну частку продуктів подрібнення темноколірних мінералів.

Чорні піски на березі Азовського моря поблизу м. Маріуполя, Україна

Утворюють розсипні родовища.

Характеристика

У чорних пісках виявлено понад 50 різних мінералів та рідкісноземельних елементів. Особливе місце займають радіоактивні чорні піски, що містять природні радіонукліди, насамперед торій, уран та продукти їх розпаду. Чорні радіоактивні піски виявлені на узбережжях морів та океанів Індії, Бразилії, Шрі-Ланки, Росії. В Україні зустрічаються на Азовському та Чорному морях. Зовні проявляються наявністю на піщаних пляжах плям та смуг чорного кольору, що відрізняються від забруднень і нанесень водоростей металічним блиском.

Чорні радіоактивні піски містять монацит — безводний фосфат елементів церієвої групи, головним чином церію і лантану (Ce, La)PO4, які заміщаються торієм. Розсипи чорних пісків , що знаходяться на суші, зазвичай не вносять істотної зміни в радіаційну обстановку. Однак родовища монациту у прибережній смузі Азовського моря в межах Донецької області створюють ряд проблем, особливо з настанням купального сезону. За осінньо-весняний період на узбережжі в результаті природного збагачення накопичується значна кількість чорного піску з істотним вмістом торію-232 (до 15-20 тис. Бк/кг і вище), який створює на локальних ділянках рівні гамма-випромінювання понад 300 мкР/год. Відпочивати на таких ділянках ризиковано, тому щорічно проводять збір цього піску, виставляють застережні знаки, закривають окремі ділянки узбережжя.

Родовища

У 19 ст. з чорних пісків тихоокеанських пляжів США добували золото і платину. На початку 20 ст. чорні піски стали розробляти в Бразилії, Індії, пізніше — в Австралії та інших країнах.

Найбільші родовища — Лаахерське (ФРН), Дорп (ПАР), Анцибаре (Мадагаскар), прибережні розсипи Індії, Бразилії, Австралії, західного узбережжя Шрі-Ланки, п-ів Флорида (США).

В Україні чорні піски поширені в районі м. Маріуполя.

Література

  1. Севедж К. Минералы и самородные металллы черных песков // Минералогическая энциклопедия / За ред. К. Фрея. Ленинград : Недра, 1985. 512 с.
  2. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004—2013.
  3. Рязанцев Г. Чорные пески Приазовья. // Наука і життя. 2011, № 11. С. 62–63.
  4. Nop-10 black sand beaches URL: https://www.toptenz.net/top-10-black-sand-beaches.php

Автор ВУЕ

В. С. Білецький

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Чорні піски // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Чорні піски (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
04.03.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶