(Перенаправлено з Caritas in Veritate)

Любов у Правді (енцикліка)

«Любо́в у Пра́вді» («Любов у Істині»; лат. «Caritas in Veritate») — енцикліка Папи Римського Бенедикта XVI від 29 червня 2009, адресована широкому загалу (до єпископів, пресвітерів, дияконів, мирян i всіх людей доброї волі).

Історична довідка

«Любов у Правді» продовжила низку попередніх соціальних енциклік папи, присвячених висвітленню позиції Католицької церкви з найактуальніших проблем сучасної цивілізації.

Енцикліка корелює з ін. папськими посланнями, де викладені різні аспекти соціального вчення Католицької церкви. Передусім йдеться про енцикліку Павла VI «Прогрес народів» (лат. «Populorum Progressio»; 1967), в якій порушені питання наперед визначеності людського життя, перспектив його приватних і суспільних форм, діяльності і поведінки особи в сучасному світі через призму категорії «добра» («блага»).

Видана початково сімома мовами, однак, у порушення традиції, серед мов оригіналу публікації була відсутня латинь. Відмічають, що саме труднощі перекладу документа латиною спричинили затримку її публікації (оприлюднена 7 липня).

Структура

Енцикліка складається зі вступу, 9 розділів і закінчення, містить 79 параграфів.

Розділи:

Розділ 1 «Послання Рopulorum progressio»

Розділ 2 «Людський розвиток у наші часи»

Розділ 3 «Братерство, економічне піднесення і громадянське суспільство»

Розділ 4 «Розвиток народів, права і обов'язки, середовище»

Розділ 5 «Співробітництво людської сім’ї»

Розділ 6 «Розвиток народів і технологій»

Основний зміст

Перший розділ містить виклад головних положень енцикліки Павла VI «Populorum Progressio» з акцентом на актуальність її нового прочитання в сучасних умовах, оцінки сучасного соціально-економічного розвитку людства у фокусі соціального вчення Церкви. Другий і третій розділи висвітлюють найактуальніші проблеми сучасної економіки та соціуму (гостру соціальну нерівність, бідність, голод, неконтрольовану міграцію, політичні кризи, проблеми глобалізації тощо) і шляхи їхнього вирішення. Понтифік висновує, що вихід із кризи неможливий без залучення духовно-морального потенціалу людства і передусім цінностей християнства. Особливої уваги, на думку папи, потребує розвиток сфери економіки, фінансів і доцільного капіталовкладення, що вимагає обов’язкової орієнтації на загальнолюдські потреби та інтереси, спільне благо. У четвертому розділі наголошено на необхідності дотримання прав людини, захисту природи і всіх живих створінь на Землі (сфера екології). П’ятий — присвячений проблематиці міжлюдського спілкування через дотримання діалогізму, особливо у сферах економіки, політики, культури. Принцип діалогу розуміється як універсальний засіб подолання соціальних конфліктів, джерело атмосфери взаємодопомоги, взаємодовіри і толерантності у людському співтоваристві. Останній розділ містить критичні зауваження щодо поширення технологізму як бездумного і безвідповідального використання новітніх технологій на шкоду людині. Водночас актуалізує проблему якнайшвидшого подолання цієї негативної тенденції та утвердження її альтернативи — соціокультурного поступу через трансформацію технологій на ціннісних засадах служіння людству.

У документі висвітлено різні аспекти соціальної етики, біоетики, християнського гуманізму. Папа підкреслив важливий сенс принципу безоплатності і «логіки дарунку» в ринковій економіці, де особистий зиск не може надалі лишатися єдиним критерієм підприємництва.

Значення

До визначальних понять, якими оперує енцикліка «Caritas in Veritate», належать «справедливість», «правда» і «спільне благо». Документ резюмує, що прогресивний розвиток особи і суспільства нездійсненний без віри в Бога і реалізації моральних цінностей християнства в житті людей та без підґрунтя духовної культури загалом. Орієнтація на спільне благо, досягнення людського розуму, опертя на любов, милосердя, справедливість, совість, правду є умовою подолання наявних соціально-економічних конфліктів і кризових явищ у різних сферах суспільного життя.

Енцикліка була позитивно сприйнята як у релігійному середовищі (католицькому, протестантському, мусульманському), так і серед світських кіл, провідних політичних діячів.

Додатково

Переклад енцикліки іншими мовами оприсутнив низку труднощів. Так, термін «Caritas» часто перекладають (зокрема і в офіційних джерелах Святого престолу) як милосердя. Подвійна термінологія використана багатьма офіційними перекладами: італійським («carita» та «amore»), французьким («charitе» та «amour»), англійським («charity» та «love»). Німецький переклад (рідна мова понтифіка) використовує лише один термін — «Liebe».

Цитата

«…найбільшою силою на службі розвитку є християнський гуманізм […], який оживляє любов і походить із правди, і приймає обох як вічний Божий дар. Відкритість до Бога відкриває нас до наших братів та сестер, а також до розуміння життя як солідарного і радісного завдання. І навпаки, ідеологічна закритість до Бога, а також атеїзм байдужості, що забуває про Творця і наражається на забуття людських цінностей, є нині серед найбільших перешкод у розвитку. Гуманізм, що виключає Бога, є нелюдським гуманізмом. Лише гуманізм, відкритий до Абсолюту, може вести нас у насадженні та реалізації форм громадського і суспільного життя...»

 Encyclical Letter Caritas іn Veritate оf the Supreme Pontiff Benedict XVI to the Bishops Priests and Deacons Men and Women Religious the Lay Faithful and All People of Good Will on Integral Human Development in Charity and Truth // Libreria Editrice Vaticana. 2009. URL: http://www.vatican.va/content/benedict-xvi/en/encyclicals/documents/hf_ben-xvi_enc_20090629_caritas-in-veritate.html


Джерела

Література

  1. Яроцький П. Л. Католицька концепція інтегрального розвитку людства як вияв взаємовідносин сакрального і секулярного в глобалізованому світі // Українське релігієзнавство. 2010. № 54. С. 49–63.
  2. Гаврилюк Т. Християнство в антропологічній перспективі ХХІ ст. // Українське релігієзнавство. 2016. № 79. С. 72–78.

Автор ВУЕ

С. І. Присухін


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Присухін С. І. Любов у Правді (енцикліка) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Любов у Правді (енцикліка) (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
16.09.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶