Алюмінієві руди

Алюмі́нієві ру́ди — природні мінеральні агрегати, з яких вилучають сполуки алюмінію.

Алюмінієві руди. Боксит – алюмінієва руда

Характеристика

Хімічний склад і фізичні властивості алюмінієвих руд наведено в таблиці. Основними алюмінієвими рудами є боксити, сієніти нефелінові та алунітові породи.

Рудні мінерали (носії алюмінію) бокситів — гібсит (гідраргіліт), беміт, діаспор; нефелінових сієнітівнефелін; алунітових порід — алуніт. Практично вся алюмінієва промисловість світу базується на переробці бокситових руд 3 генетичних типів: латеритного, полігенного й осадового.

Поширення

Світові запаси бокситів (88 %) переважно містяться в родовищах латеритного типу, які знаходяться в екваторіальних зонах Землі, насамперед Африки, Латинської Америки, Австралії й Індії. Осадові бокситові родовища розташовані здебільшого на Східно-Європейській, Китайській та Північно-Американській платформах та у фанерозойських складчастих областях (родовища Росії, Казахстану, Центральної Європи, Ямайки).

Різновиди

До полігенного типу належать карсто-лінзоподібні родовища Росії, Арканзаської групи США, Гвіани, Австралії. Нефеліновмісні породи, насамперед нефелінові сієніти, використовують як алюмінієву сировину лише в Росії (родовища Кольського півострова та Кемеровської області). Родовища алунітових руд пов’язані з областями вияву молодого вулканізму, де зазвичай локалізуються серед туфогенних порід. Найбільші запаси алунітових руд зосереджені в Китаї та Азербайджані. Нетрадиційною (потенційною) сировиною вважають високоалюмінієві дистенові, андалузитові, силіманітові сланці, каоліни, анортозити, давсоніти, алюмофториди, вторинну високоглиноземисту сировину (відходи різних виробництв) тощо.

У надрах України є власні ресурси алюмінієвих руд. Це родовища низькосортних бокситів (Високопільське, Південнонікопольське, Смілянське), нефелінових сієнітів у Приазов’ї й алунітових руд у Закарпатті. Алюміній та глинозем в Україні отримують на Миколаївському глиноземному заводі та Запорізькому алюмінієвому комбінаті. Сировиною для цих підприємств є високоякісні боксити, імпортовані з Гвінеї, Австралії, Ямайки.

Застосування

Алюмінієві руди — сировина для виробництва алюмінію та його сплавів.

Література

  1. Гурський Д. С. Концептуальні засади державної мінерально-сировинної політики щодо використання стратегічно важливих для економіки країни корисних копалин. Львів, 2008; Геологія і корисні копалини України. Київ, 2018. 10 с.
  2. Мінеральні ресурси України. http://minerals-ua.info/#team
Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶