Версія від 14:26, 13 травня 2024, створена Daria (Обговорити цю сторінку | внесок) (Створена сторінка: '''Пара́д військо́вий''' ({{lang-fr|parade}}, {{lang-es|рarada}}, від {{lang-la|parare}} — готувати) —проходження в...)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Парад військовий

Пара́д військо́вий (фр. parade, ісп. рarada, від лат. parare — готувати) —проходження військ урочистим маршем з технікою військовою чи без неї з нагоди офіційних свят, торжеств державного або військового значення. Зазвичай організовують у центрі столиці, однак менш масштабні військові паради можуть проводити у будь-якому місті.

Історична довідка

Традиція влаштовувати військові паради, які символізували переможне закінчення війни та свідчили про міць і бойовий дух армії, відома з давніх часів. У Римі Стародавньому вони проходили як так звані тріумфи. З 18 ст. набули поширення в Західній Європі та Росії, однак переважно мали форму муштри військ. Тоталітарні політичні режими (див. Тоталітаризм) організовували військові паради для демонстрації військових потужностей, насадження мілітаристсько-агресивних догм і залякування сусідніх держав. Ідеологічне підґрунтя мали так звані Паради Перемоги в Союзі Радянських Соціалістичних Республік. Військово-політичне керівництво Російської Федерації використовує паради як інструмент роздмухування мілітаристських настроїв (див. Мілітаризм).

На території України своєрідні паради-огляди військ влаштовували з княжих та козацьких часів.

У грудні 1917 в м. Києві на Софійській площі відбувся парад-маніфестація військових частин Української Народної Республіки, який приймав Голова Української Центральної Ради М. Грушевський.

У Збройних силах України військові паради проводять за особливим розпорядженням міністра оборони України.

Перший військовий парад на честь Дня Незалежності України відбувся 1994.

Характеристика

У більшості держав проведення військових парадів — спосіб цивільного населення проявити повагу та пошану до власної армії.

Кожна країна організовує їх по-своєму, зокрема можлива демонстрація нових зразків військової техніки й озброєння, проведення авіашоу, залучення представників військ союзників тощо.

Додатково

В умовах повномасштабної російсько-української війни (з огляду на воєнний стан та небезпеку ворожих обстрілів) проведення масових заходів в Україні заборонено. 2022 і 2023 на День Незалежності України замість військового параду на вул. Хрещатик демонстрували російську техніку, знищену Силами оборони України.

Джерела

Про Статут гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України: Закон України № 550-XIV від 24 березня 1999 р. // Відомості Верховної Ради України. 1999. № 22–23. Ст. 196. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/550-14#Text

Література

Мамонтова Е. В. Військовий парад як політичний ритуал та символічна дія: від витоків до сьогодення // Актуальні проблеми політики. 2017. Вип. 59. С. 130–142.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Парад військовий // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Парад військовий (дата звернення: 29.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
13.05.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶