Інсула

Інсула

І́нсула (лат. insula — острів) — у Стародавньому Римі мурований багатоповерховий житловий будинок з помешканнями, які здавали в оренду. Інсули виникли у 3 ст. до н. е. й формували квартали житлової забудови у великих містах (Рим, Остія). Призначалися для плебеїв (патриції мешкали в індивідуальних будинках — домусах). Прямокутні у плані, 3-6-поверхові. На першому поверсі були таберни (приміщення для крамниць і майстерень з антресолями), на другому-третьому поверхах — комфортабельні помешкання (квартири на 3-10 кімнат). Кімнати для бідноти містилися на горішніх поверхах (іноді мали дерев’яні надбудови). Приміщення виходили у коридори уздовж будинку. Сполучення між поверхами — внутрішніми сходами. Водогін і каналізація та зрідка туалети були тільки на нижніх поверхах. Перекриття — дерев’яні балкові або муровані склепіння. Невеликі вікна виходили на вулицю й закривалися залізними ґратами. Горішні поверхи мали балкони. Дахи плоскі або похилі, укриті черепицею.

Найпростіше індивідуальне помешкання в інсулі — ценакула — складалося з трьох кімнат: кубікулума, екседри, медіанума. Найбідніші орендарі таберн мешкали в них на антресолях. Спорудження й експлуатація інсул були вигідним бізнесом і важливою складовою економіки Стародавнього Риму. У гонитві за прибутками власники інсул доводили поверховість до 10 поверхів, споруджували їх неякісно й не ремонтували, що призводило до обвалів, пожеж і людських жертв. Тому імператори намагалися унормувати цю сферу діяльності: Октавіан Август обмежив висоту інсул 21 м; Нерон — 5-ма поверхами й заборонив дерев’яні конструкції та надбудови; Траян понизив дозволену висоту до 18 м. 315 у м. Римі з населенням 1,2 млн. осіб було 44 850 інсул.

Інсули стали прототипом багатоповерхових житлових будинків із поквартирним заселенням, які почали масово будувати у другій половині 19 ст. у великих європейських містах (Барселоні, Берліні, Будапешті, Варшаві, Відні, Києві, Львові, Марселі, Неаполі, Одесі, Парижі, Празі, Ризі, Трієсті).

Література

  1. Логвин Н. Інсула // Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 109.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 182.
  3. Вечерський В. Курс історії архітектури. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва, 2006. С. 53–55.
  4. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. 3-тє вид., допов. і перероб. Львів : Львівська політехніка, 2019. С. 63.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Інсула // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Інсула (дата звернення: 11.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
27.04.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶