Алеппо старе місто

Але́ппо старе́ мі́сто (араб. حلب القديمة‎) — архітектурний ансамбль історичного центру м. Алеппо (Сирія), об’єкт Світової спадщини ЮНЕСКО (від 1986).

Історична довідка

Історія Алеппо як одного з найдавніших поселень планети нараховує понад 6 тисячоліть. Поселення на цьому місці розташовувалися вже у 8 тис. до н.е. Перша згадка про Алеппо як про столицю стародавньої семітської держави Ебли міститься в єгипетських текстах початку 3 тис. до н. е.

Історичний центр у 2011

У 333 до н. е. м. Алеппо було завойоване Александром Македонським. За свою тривалу історію перебувало під управлінням хеттів, ассирійців, арабів, монголів, мамлюків, османів та ін.

Розташування старовинного міста на перетині торговельних шляхів між заходом і сходом забезпечило унікальне нашарування стилів архітектури в сакральних, житлових і громадських будівлях, які неодноразово перебудовувалися, проте добре зберегли культурні елементи різних періодів. Цитадель 13 ст., Велика мечеть 12 ст., численні медресе 17 ст., палаци, караван-сараї та громадські лазні (хамами) формують унікальний міський ландшафт. Криті базари (суки) Алеппо, об’єднані в ринок Аль-Мадіна з його спеціалізованими рядами (шовк, спеції, вовна, предмети розкоші, ювелірні вироби, предмети побуту, продукти харчування), стають колоритним місцем близькосхідного способу життя з часів Великого шовкового шляху й до сучасності. Цей архітектурний комплекс віддзеркалює стиль життя типового арабського міста від найдавніших часів до сьогодення.

1986 старе місто Алеппо включене до списку Світової спадщини ЮНЕСКО.

У березні 2011 у різних містах Сирії розпочалися масові заворушення. Влітку 2011 збройні протести й небажання сторін знайти спільну мирну мову трансформувалися у повномасштабну громадянську війну. Упродовж 2011–2016 тривали бойові дії, обстріли населених пунктів, масові вбивства та руйнування об’єктів матеріальної культури. Унаслідок цих подій пам’ятки Алеппо частково зруйновано. Від 2013 вони мають статус об’єкта, що перебуває під загрозою зникнення. Станом на 2017 комісія ЮНЕСКО констатувала, що 30% пам’яток знищено, а 60 % зазнали руйнувань. Створено міжнародну робочу групу з відновлення старого міста Алеппо.

Характеристика

Старе місто зберігає поєднання культурних елементів, символів і стилів архітектури різних історичних епох: періоду хеттів, еллінів, римлян, візантійського часу, династії Аюбідів (Еюбідів) тощо.

Старе місто Алеппо поділяється на дві частини: стародавню частину та християнський квартал 15 ст.

У центрі міста розташована середньовічна фортеця — Цитадель (висота 50 м). Її побудовано у 944–957 першим правителем Алеппо Саїфом аль-Дола з династії Хамданідів як захисну твердиню держави. Правитель Алеппо у 1146–1174 Нуреддін із династії Зенгидів істотно зміцнив Цитадель, додатково спорудивши ще кілька будівель, серед них — Малу Мечеть. Султан Аль-Захір аль-Гхазі (1186–1216) майже повністю перебудував Цитадель, додавши нові споруди, що створювали перешкоди для нападників. Єдиним входом до цитаделі слугувала зовнішня вежа на півдні. Побудовано кам’яний вигнутий міст із вісьмома арками через 22-метровий рів, великі ворота, вузькі темні коридори. На початку 13 ст. на території фортеці зведено арсенал і плаци для солдатів. Цитадель Алеппо за часів Хрестових походів слугувала перевантажувальною базою з Європи до Єрусалима для лицарів та паломників. Фортецею поперемінно оволодівали то хрестоносці, то мусульмани. Значною додатковою спорудою є Велика Мечеть Цитаделі. Для її побудови у 1214 обрана найвища точка Цитаделі. Разом із мінаретом (висота 21 м) вона значно збільшила огляд околиць фортеці для її захисників. Згодом роль Цитаделі як військового об’єкта поступово зменшувалася, що сприяло розширенню міста за межі його кріпосних стін.

Найбільшою та найстарішою мечеттю старого міста вважають Велику мечеть, або Мечеть Омеядів, зведену в Алеппо 715–717. Її красою захоплювався арабський історик Аль-Масуді, який 921 побував у місті. У 1090 після ремонту мечеті побудовано 45-метровий мінарет замість зруйнованого під час пожежі (архітектор Х. ібн Муфаррадж). Після цього Велика мечеть часто опинялася у центрі військових дій або страждала від набігів хрестоносців та монгольських військ. У 1158 мечеть після пожежі знову відновив та розширив султан Нуреддін.

Християнський квартал утворено 1420, після того, як монгольські війська залишили місто. Тут розташовані базиліки — маронітські, сирійські православні, католицькі та багатьох інших церков. Збережені християнські храми, що належать до різних гілок православ’я й католицизму, є важливим елементом культурного різноманіття міста.

У Старому місті розташований ринок «Аль-Мадіна» (14 ст.), найбільший у світі критий ринок, який сягає майже 13 км. У вересні 2012 більшу частину ринку зруйновано внаслідок пожежі, спричиненої бойовими діями.

Пам’ятки Старого міста Алеппо є свідченнями різноманітних аспектів соціального, економічного та культурного життя мешканців одного з найдавніших міст світу.

Література

  1. Eldem E., Goffman D., Masters B. The Ottoman City between East and West. Aleppo, Izmir and Istanbul. Cambridge : Cambridge University Press, 2001. 244 p.
  2. Пархоменко І. Сирія далека і близька. Нотатки київського мистецтвознавця // Всесвіт. 2009. URL: http://www.vsesvit-journal.com/old/content/view/705/41/
  3. Юрченко А. А. Древние святыни Сирии. По стопам апостола Павла. Москва : Книгоноша, 2011. 128 с.
  4. Утко Е. В. 100 мест всемирного наследия ЮНЕСКО. Москва : Эксмо, 2014. 96 с.
  5. Durand A. A., Dagorn G. Syrie : à quoi ressemblait la ville d’Alep avant la guerre? // Le Monde. 2016. URL: https://www.lemonde.fr/les-decodeurs/article/2016/12/15/a-quoi-ressemblait-la-ville-d-alep-avant-la-guerre_5049471_4355770.html
  6. Scappaticci E. Que reste-t-il d’Alep, trois mois après sa réunification? // Le Figaro. 2017. URL: http://www.lefigaro.fr/culture/2017/03/08/03004-20170308ARTFIG00030-que-reste-t-il-d-alep-trois-mois-apres-sa-reunification.php
  7. UNESCO reports on extensive damage in first emergency assessment mission to Aleppo // UNESCO. 2017. URL: http://whc.unesco.org/en/news/1619/

Автор ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Середа Н. І., Оборська С. В. Алеппо старе місто // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Алеппо старе місто (дата звернення: 27.04.2024).

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶