Аналітико-синтетичне опрацювання документа (АСОД)

Аналітико-синтетичне опрацювання документа, АСОД — процеси перетворення інформації, що міститься в первинному документі, з метою створення вторинних документів (зручніших для зберігання, пошуку, обігу, використання).

Характеристика

Об’єктом АСОД є первинні документи, що містять безпосередню первинну інформацію, отриману в результаті теоретичної та практичної діяльності (результати спостережень, досліджень, розробок, узагальнень, характеристики різноманітних видів матеріальної та інтелектуальної продукції, взірці художньо-творчої діяльності тощо).

Процес АСОД полягає в тому, що з первинного документа методами наукового аналізу і синтезу виділяють найсуттєвіші відомості, які запитані користувачами (про зміст документа, його формальні ознаки), а на цій основі складають вторинні документи: бібліографічні описи, анотації, реферати тощо.

Результатом АСОД відтак є створення вторинних документів, де зафіксовано вторинну (тобто створювану в процесі аналітико-синтетичного опрацювання) інформацію. Що важливо, АСОД передбачає перетворення великих обсягів інформації на компактні й місткі, зручні у користуванні.

Методологічно АСОД не обмежується здійсненням аналізу і синтезу, а передбачає використання інших методів обробки інформації (абстрагування, узагальнення тощо).

Основні види АСОД: бібліографічний опис, індексування, анотування, реферування. Часом до АСОД зараховують: переклад наукових документів; критичне оцінювання, систематизацію й узагальнення науково-технічних даних; складення оглядів.

Найдавнішими з інформаційних установ, що здійснюють АСОД, є бібліотеки та архіви, які містять у своїх фондах найбільший документний ресурс суспільства. Впорядкування документів також відбувається в музеях. Теорія і практика опрацювання інформації, яка формувалася в бібліотеках, архівах і музеях протягом століть, отримала визнання в багатьох закладах документальних комунікацій. Накопичений досвід став основою для формування багатьох інформаційно-пошукових систем.

Майже в усіх сферах суспільного життя суспільства функціонують інформаційні центри та служби, діяльність яких базується на різних видах АСОД.

Джерела

  • Науково-інформаційна діяльність. Терміни та визначення понять : ДСТУ 5034: 2008. Київ : Держспоживстандарт України, 2009. 38 с.
  • Бібліотечно-інформаційна діяльність. Терміни та визначення понять : ДСТУ 7448:2013. Київ : Мінекономрозвитку України, 2014. 44 с.

Література

  1. Збанацька О. М. Аналітико-синтетична переробка інформації. Макроаналітичне згортання інформації : бібліографічний опис документів, анотування документів. Київ : НАККіМ, 2014. 268 с.
  2. Збанацька О. М. Аналітико-синтетична переробка інформації. Мікроаналітичне згортання інформації : індексування документів, реферування документів. Київ : НАКККіМ, 2016. 266 с.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
09.07.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶