Антипапізм

Фелікс V (антипапа)

Антипапі́зм (від анти і Папа Римський) — багатозначний термін:

1) Стан Католицької церкви за правління антипап. Йдеться про Римських Пап, обрання яких з часом оголошувалося недійсним. Першим антипапою вважається Іпполіт Римський (св. Іпполіт; 217‒235), останнім — Фелікс V (1439‒1449). Собори Католицької церкви публічно оголошували антипап незаконно обраними. Деякі з них не визнавали соборного вирішення та створювали власні «двори», діяли під заступництвом різних королівських домів, інші — самі відмовлялися від свого звання. Хоча офіційно Католицька церква не визнає таких понтифіків, але вони фігурують «в лапках» у реєстрі пап, який публікується в щорічному офіційному довіднику «Папський щорічник» («Аnnuario Pontificio»).

2) Заперечення верховенства Римських Пап у Церкві за вченням галліканізму — релігійно-політичного руху католиків за автономію французької церкви від Святого престолу. Вимоги цього руху ґрунтувалися на ідеї обмеження влади понтифіків і посиленні контролю держави над церквою. Король отримав повноваження скликати церковні собори та затверджувати церковні закони. Французьким єпископам не дозволялося їздити до м. Риму, а папським легатам — приїжджати до Франції. Папські рішення не вважалися остаточними без відповідного схвалення Вселенським собором. Рух атипапістів існував до Великої французької революції, коли гнаному французькому духовенству довелося звернутися до Папи по допомогу.

Література

  1. Лозинский С. История папства. 3-е изд. Москва : Политиздат, 1986. 382 с.
  2. Rendina C. The Popes: Histories and Secrets. Santa Ana, CA : Seven Locks, 2002. 672 р.
  3. Шкіль С., Горішна Н. Роки навчання Феофана Прокоповича: на шляху до конфесійної визначеності // Релігія та Соціум. 2014.
    № 1–2.
  4. Отрош М. І. Церковно-політична історія римських пап : у 3 т. Одеса, 2019.

Автор ВУЕ

П. Л. Яроцький


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Яроцький П. Л. Антипапізм // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Антипапізм (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
29.04.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶