Ар'я (О. В. Сарапін)

А́р’я (санскр. आर्य, ārya; палі Ariya; авест. Аirya; давньоперс. ariya — вищий, шляхетний, досконалий, гідний) — багатозначний термін:

1) У ведичній літературі є позначенням «мешканця Ар’яварти», або «простору, де живуть арії» (Закони Ману, ІІ:17–22), на відміну від нащадків аборигенів, що були витіснені чи поневолені. Арії переселилися в Індію в кін. 2 тис. до н. е. Зокрема, у Рігведі йдеться про п’ять арійських кланів, які прийшли на терени Індії з Північного Заходу; згадано, що арії (ārya-), на відміну від місцевих мешканців, мають світлу шкіру та блакитні очі. В такому значенні термін «ар’я» зазвичай протиставляють терміну «даса» (санскр. dāsa — чужинці, вороги), яким позначали народи, відмінні від аріїв.

Термін «арії» вживають на означення численних племен та етнічних груп. Так, у сучасній індологічній літературі аріями найчастіше називають саме індоіранські племена та народи, хоча вагомих доказів для звуження значення терміна «арії» до «індоіранців» натепер немає. У Ведах та індійських епічних текстах збереглися найменування тих народів, які традиційно вважають арійськими (каурави, паурави, бгарата, дарада тощо). В ахеменідських письмових джерелах термін «арії» є найменуванням персів та мідян. Імовірно, що термін «ар’я» зазнав актуалізації в умовах конкуренції між собою давньоіранських племен (за версією Л. Лелекова). Хоча не відкидають і ґенезу терміна у ведичній традиції як фіксацію трьох «двічі народжених» варн. Мовознавець Е. Бенвеніст (1902–1976; Сирія, Франція) вказував на початкову соціальну характеристику терміна. Пізніше термін стає основою для появи низки топонімів та етноніму «ірані».

2) Від сер. 19 ст. до н. е. термін «ар’я» вживають на позначення шляхетної, повноправної, вільної, досконалої людини. В такому розумінні слово неодноразово трапляється у Рігведі.

3) У ранньому буддизмі ар’ями називали істот, які досягли одного з чотирьох рівнів святості (входження у потік, однократне повернення, неповернення, рівень праведника-архата). Також цим терміном позначали особу, яка досягла «третього шляху». Вважали, що людина, яка підноситься на цей рівень духовного розвитку, стає правдивим «прихистком». У Магаяні ар’я — це та особа, яка навчилася безпосередньо споглядати порожнечу (див. Шуньята), що, своєю чергою, свідчить про вступ адепта на шлях просвітлення. В іконографії ар’ю зазвичай зображують з німбом довкола голови.

Термін вживається також як епітет до різних буддійських учень. До прикладу, Арья-сатья — шляхетна істина, Арья-дгарма — шляхетне вчення, Арья-марга — шляхетний (вісімковий) шлях.

Література

  1. Лелеков Л. А. Термин «арья» в древнеиндийской и древнеиранской традициях // Древняя Индия. Историко-культурные связи. Москва : Наука. Главная редакция восточной литературы, 1982. С. 148–163.
  2. Бенвенист Э. Словарь индоевропейских социальных терминов. Москва : Прогресс-Универс, 1995. С. 240–242.
  3. Андросов В. П. Учение Нагарджуны о срединности. Москва : Восточная литература, 2006. 846 с.
  4. Ходжаева Н. Авестийская география в контексте этнических процессов на территории Центральной Азии // Вестник Таджикского национального университета. Сер.: Гуманитарные науки. 2015. № 3–7 (179). С. 3–16.
  5. Robinson M. F. The Lost White Tribe: Explorers, Scientists, and the Theory that Changed a Continent. Oxford : Oxford University Press, 2016. 320 р.

Автор ВУЕ

О. В. Сарапін


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Сарапін О. В. Ар'я (О. В. Сарапін) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Ар'я (О. В. Сарапін) (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
07.12.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶