Архат

Будда в оточенні 16 архатів. Тибетська танка
Архат. «Лохан», худ. Лю Сун’ян, 1207. Національний палац-музей у
м. Тайбеї (о. Тайвань)

Архáт (від санскр. अर्हत् — гідний) — у буддизмі — особистість, яка вийшла із сансаричного колеса перероджень, звільнилася від влади карми і досягла нірвани; найвища стадія просвітлення і святості. Буквально — достойник, людина, яка звільнилася від страху смерті й існує лише тому, що сама того бажає.

Характеристика

Першим з архатів вважається Сіддгартха Гаутама; наступними — його п’ятеро учнів та ін. відомі діячі раннього буддизму.

За буддійським вченням, існування є стражданням, коріння якого міститься в сансарі — безперервному процесі перероджень, змін, причинами яких є бажання, прагнення, постійне незадоволення, прив’язаність до світу, де панують пристрасті, хвороби, старість, смерть. Для звільнення від страждань необхідно перервати процес перероджень і стати на шлях чотирьох благородних істин: буття — це страждання; страждання має причини; від страждань можна звільнитись; до звільнення від страждань веде «шляхетний восьмишлях». Таке усвідомлення досягається через медитацію, психотехніки і є актом містичного прозріння, що ґрунтується не на почуттях та емоціях, а на розумі та пізнанні.

Будда повчав про 6 типів особливих знань просвітленого: а) про всі минулі переродження; б) про всі земні й неземні події (т. з. «божественне око»); в) здатність до сприйняття звуків з усіх світів (т. з. «божественне вухо»); г) про чужі думки; ґ) про магічні сили (знання, яке дозволяє миттєво пересуватися у просторі, ходити водою тощо); д) знання, що припиняє вплив чуттєвих бажань, хибних поглядів і невігластва. Перші 5 типів властиві багатьом мудрецям і великим йогинам, шосте — лише архатам.

Звільнення від страждань — завжди індивідуальний шлях. Досягти стану архата означає остаточно звільнитися від прив’язаності до матеріального світу, набути всевідання і спокою.

У школах буддизму

У ранньому буддизмі Тхеравади вважалося, що архат — неодмінно монах, член сангхи; мирянин міг стати архатом лише за умови, що в одній з реінкарнацій він буде монахом. Архатство розумілося як вища стадія духовної досконалості, за якою не буде нових народжень: архат, на відміну від святих трьох нижчих рівнів (шротапанна, сакритагамин, анагамин), одразу по завершенні життя входить до нірвани.

У Магаяні погляд на статус архата змінився, йому дорікають за зосередженість виключно на індивідуальному спасінні: будди закликають архата обирати шлях бодгісаттви, рятувати інших. Архатів часто зображають у релігійному мистецтві Магаяни, напр., у поширеному сюжеті — Будда в оточенні 16-ти великих архатів.

Вважається, що всі архати здатні творити дива, але не схильні до цього.

Цитата

«Його бажання викорінено, він не прив’язаний до їжі; його доля — звільнення, позбавлене бажань та умовностей. Його шлях, як у птахів в небі, важкий для зрозуміння. Почуття його спокійні, як коні, загнуздані візником. Він відмовився від гордощів та позбавлений бажань. Такому навіть боги заздрять»

 (Дхаммапада / Пер. с пали, введение и коммент. В. Топорова. Москва : Издательство восточной литературы, 1960. VII. Глава об архатах : 93-94. Перекл. укр. — М. Ю. Чікарькової)


Література

  1. Mehta T. U., Singh A. K. The Path of Arhat: A Religious Democracy. Varanasi : Pujya Sohanlal Smaraka Parsvanatha Sodhapitha, 1993. 236 р.
  2. Глазенапп Х. фон. Тайные учения и ритуалы «алмазной колесницы» // Вопросы философии. 1994. № 7–8. С. 208–236.
  3. Swearer D. K. Arhat // Encyclopedia of religion / Ed. by L. Jones. Detroit : Macmillan Reference USA, 2005. P. 476–478.
  4. Зегерс М. Термины буддизма / Пер. с англ. Санкт-Петербург : Алмазный Путь, 1998. 88 с.
  5. Horner I. B. The Early Buddhist Theory of Man Perfected. New Delhi : Kessinger Publishing, LLC, 2016. 328 р.

Автор ВУЕ

І. Д. Загрійчук


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Загрійчук І. Д. Архат // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Архат (дата звернення: 3.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
31.07.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶