Восьмишлях

Дгармачакра, або Колесо Закону. Вісім його спиць символізують вісім складників Шляхетного шляху

Восьмишля́х (Вісімковий шлях, Шляхетний вісімковий шлях; санскр. आर्याष्टाङ्गमार्ग, āryāṣṭāṅgamārga; палі अरिय अट्ठङ्गिक मग्ग, ariya aṭṭhaṅgika magga) — назва буддійського вчення про духовний шлях до звільнення від страждань (нірвани), що містить 8 складників та пролягає «посередині» між крайнощами гедонізму й аскетизму.

У буддизмі

За вченням буддизму, Будда проголосив Восьмишлях у першій проповіді Колеса Закону, яка дістала назву «Сутра запуску Колеса Закону (Дгармачакри)» (санскр. «Dharma-cakra-pravartana Sūtra»; палі «Dhammacakkappavattana Sutta»).

Четверта з так званих шляхетних істин буддизму (див. Ар'ясатья), про яку йдеться в цій проповіді, вказує шлях (марга) до звільнення від страждань — шлях, яким пройшов Будда особисто, та можуть подолати всі інші, як ченці (див. Бгікшу), так і миряни.

Освоювати правила Вісімкового шляху слід поступово. Як наставляв Будда: «Спочатку слід утвердитися в благих станах, тобто в очищенні моральної дисципліни та правильних поглядах. Потім, коли моральна дисципліна очищена, а погляди виправлені, слід вправлятися в чотирьох основах уважності». На закінчення цієї проповіді Будда стверджував, що з'ясування цих істин у повноті й досконалості, оволодіння ними веде до набуття дару просвітлення (бодгі), яке за життя несе остаточне звільнення від страждань і ланцюга народжень у сансарі та досягнення нірвани.

Всі вісім елементів Восьмишляху починаються зі слова «правильний», або належний, найліпший (санскр. samyak, палі sammā).

Вісім щаблів

Шляхетний вісімковий шлях складається з таких щаблів (сходинок), які поділяють на три групи:

І. Мудрість (праджня):
1) правильні погляди або бачення (дрішті) — полягають в усвідомленні істинності «Чотирьох шляхетних істин» та вчення про Дгарму;
2) правильні наміри (санкальпа) — полягають у тому, щоб викликати у свідомості готовність, рішучість звільнитися від страждань.

ІІ. Моральність (шіла):
3) правильна мова (вач) — уникнення грубощів, брехні, не вимовляти лихослів'я, марнослів'я, глупства;
4) правильна поведінка (карманта) — дотримання встановлених моральних принципів, здійснення десяти благодіянь та утримання від десяти злодіянь;
5) правильний спосіб життя (аджіва) — полягає в тому, щоб не завдавати шкоди іншим істотам, для чого обирають відповідні заняття та ремесла.

ІІІ. Духовна дисципліна (самадгі):
6) правильні зусилля (в’яяма) — передусім зусилля розуму в тому, щоб уникати негативних думок, почуттів, зосереджуватися на радості, любові до всіх істот, відчуженості від бажань тощо;
7) правильна усвідомленість (смриті) — полягає у постійній увазі до дій тіла, мови й розуму, розумінні їх взаємодії з довкіллям;
8) правильне зосередження (самадгі) — постійний розвиток здібностей споглядання (дг’яна), розумового бачення (віпаш’яна) та інших способів концентрації, самоконтролю та управління свідомістю.

Восьмишлях отримав назву «серединного», тобто торованого поміж двома крайніми релігійними шляхами. Перший — шлях задоволення власних бажань, заради яких моляться і проводять обряди браміни, а другий — шлях граничного самообмеження, самітництва, самокатування, змертвіння плоті, який обирають аскети різних напрямів і традицій.

Література

  1. Bhadanta Revatadhamma. The First Discourse of the Buddha. Somerville : Wisdom Publications, 1997. 113 p.
  2. The Connected Discourses of the Buddha: A Translation of the Samyutta Nikaya / Trans. from pali B. Bodhi. Somerville : Wisdom Publications, 2000. 1105 p.
  3. Gombrich R. Theravada Buddhism: A Social History from Ancient Benares to Modern Colombo. London : Routledge, 2002. 237 p.
  4. Williams P. Mahayana Buddhism: The Doctrinal Foundations. 2nd ed. New York : Routledge, 2008. 456 р.
  5. Козловский И. А. Избранные лекции по теории и практике религиозного мистицизма : в 2 т. Донецк : Норд-Пресс, 2009. Т. 1: Буддизм. Христианство. 322 с.
  6. Anderson C. Pain and Its Ending: The Four Noble Truths in the Theravada Buddhist Canon. New York : Routledge, 2015. 255 с.

Автор ВУЕ

І. А. Козловський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Козловський І. А. Восьмишлях // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Восьмишлях (дата звернення: 11.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
16.04.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶