Аристотелізм

Аристотелíзм (від імені Аристотель, грец. Αριστοτέλης) — багатозначний термін:

Значення терміна

1) вчення послідовників Аристотеля, система мислення, яка сформувалася під впливом його ідей і в цілому наслідує його принципам, особливо у сфері етики та тлумачення благ. Термін не є тотожним поняттю перипатетичної школи (див. Перипатетики).

2) історія виникнення, поширення, перекладу та впливу творів Аристотеля, рецепція його вчення у середньовічних теологічних традиціях.

Дієслово ἀριστοτελίζειν («аристотелізувати») вперше зустрічається у Страбона, що свідчить про відродження аристотелізму вже у 1 ст. до н. е. У Середні віки аристотелізм, часто у поєднанні з неоплатонізмом, набув поширенння в грецькій патристиці (Іван Дамаскин), у візантійській, арабській (Аверроес, Аль-Кінді, Аль-Фарабі) і єврейській (М. Маймонід) філософії. Наприкінці 12 ст. аристотелізм витісняє в Західній Європі платонізм, і з 13 ст. стає філософським підґрунтям схоластики, пізніше — католицької неосхоластики.

Епоха Відродження (Мануїл Хрисолор, Іоанн Аргиропул, Феодор Газа, Георгій Трапезундський, Вісаріон Нікейський) внесла у західний аристотелізм живий струмінь, протиставляючи схоластиці гуманізм християнський. Твори Аристотеля активно перекладалися новоєвропейськими мовами. Одночасно у європейську філософію інкорпорується витлумачення Аристотеля, подане Аверроесом.

Філософія 15–16 ст. концентрується навколо опозиції Платон — Аристотель. Флорентійські платоніки (М. Фічіно, Дж. Піко делла Мірандола) розглядали аристотелізм як «підготовку» до платонізму. У Німеччині схоластика як католицького (Ф. Суарес), так і протестантського (Ф. Меланхтон) спрямування ґрунтувались на аристотелізмі.

Наукова революція 17 ст. і формування механістичної картини світу (див. Механіцизм) призвели до падіння авторитету аристотелізму в природознавстві (Г. Галілей, Й. Кеплер, Ф. Бекон, П. Гассенді, Г. В. Ляйбніц), але метафізика, етика та логіка Аристотеля лишалися важливим джерелом філософського розумування.

В Україні традиції аристотелізму започатковані в другій половині 15 ст., разом із перекладами текстів Аристотеля (зокрема й «Органону») та філософських творів М. Маймоніда, Аль-Газалі, І. де Сакробоско. Вчення Аристотеля викладалося у братських школах, Острозькій колегії, інших закладах освіти; стало основою курсів філософії та логіки в Києво-Могилянській академії: Йоасаф (Кроковський), Стефан (Яворський), Феофан (Прокопович), Михайло (Козачинський), Георгій (Кониський) та ін.

Джерела

  • Нікомахова етика / Пер. з давньогр. В. Ставнюка. Київ : Аквілон-плюс, 2002. 480 с. URL: http://www.ae-lib.org.ua/texts/aristoteles__nicomachean_ethics__ua.htm
  • Політика / Пер. з давньогр. О. Кислюк. Київ : Основи, 2005. 239 с.
  • Поетика / Пер. з давньогр. Б. Тен. Харків : Фоліо, 2018. 160 с.
  • Аристотель. Книги онлайн. URL: http://www.koob.ru/aristotel/

Література

  1. Асмус В. Ф. Античная философия. Москва : Высшая школа, 1999. 544 с.
  2. Антисери Д., Реале Дж. Западная философия: от истоков до наших дней. Античность и Средневековье / Пер. и ред. С. А. Мальцевой. Санкт-Петербург : Пневма, 2003. 688 с.
  3. Аристотель: традиція, адаптація, переклад / Упоряд. О. Панич. Київ : Дух і літера, 2017. 184 с.
  4. Войтинская Н. С. Аристотелизм. Записная книжка // Вопросы философии. 2017. № 7. С. 192–206.

Автор ВУЕ

М. А. Козловець


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Козловець М. А. Аристотелізм // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аристотелізм (дата звернення: 3.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
05.02.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶