Архівне право

Архі́вне пра́во — багатозначний термін:

1) комплексна галузь права, сукупність правових норм, які регулюють суспільні відносини, пов’язані з організацією зберігання архівних документів, використання їхньої інформації, іншими основними питаннями діяльності архівних установ;

2) галузь наукових знань і відповідна навчальна дисципліна.

Характеристика

Осн. норми архівного права містяться в архівному законодавстві, а також у приписах та інститутах ін. галузей законодавства (про доступ до публічної інформації, охорону державної та ін. охоронюваної законом таємниці, захист персональних даних і авторських прав, охорону культурних цінностей, державну службу і службу в органах місцевого самоврядування тощо). У країнах прецедентного права норми архівного права містяться також в судових та адміністративних прецедентах.

Важливе значення мають відповідні принципи і положення міжнародного права, зокрема норми міжнародних договорів про поділ архівів, укладених після Першої світової війни та після розпаду СРСР, Чехословаччини та Югославії, також міжнародних договорів і документів міжнародних організацій (ЮНЕСКО, Міжнародної ради архівів), які закріплюють сучасне співробітництво у галузі архівної справи. У 21 ст. дедалі зростає, зокрема для України, значення європейського законодавства (рекомендацій органів Ради Європи та Європейського Союзу).

У сучасному архівному праві пріоритетне значення мають питання забезпечення збереженості архівних документів і доступу до архівної інформації, зокрема до архівів спецслужб і репресивних органів колишніх режимів.

Архівне право розглядають також як галузь наукових знань і відповідну навчальну дисципліну. В Україні вивчення архівного права входить у систему підготовки майбутніх архівістів. Наукові дослідження архівного права перебувають у зародковому стані.

Література

  1. Україна в міжнародно-правовій охороні культурних цінностей та проблеми спільної архівної спадщини: матеріали до бібліографії / Уклад. Л. П. Одинока. Київ : [б.в.], 2006. 138 с.
  2. Доступ до архівних документів: законодавство і практика / Упоряд. Є. Ю. Захаров. Харків : Права людини, 2010. 416 с.
  3. Кечкеметі Ш., Секей І. Доступ до архівів. Путівник для імплементації Рекомендації № R (2000) 13 щодо Європейської політики доступу до архівів. Харків : Права людини, 2010. 144 с.
  4. Юринець Ю. Л. Адаптація законодавства України у сфері регулювання архівної справи до принципів і норм європейського права // Правова інформатика. 2014. № 3. С. 77–83. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Pinform_2014_3_12.

Автор ВУЕ

І. Б. Усенко

Див. також

Архівне законодавство

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Усенко І. Б. Архівне право // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Архівне право (дата звернення: 8.05.2024).


Оприлюднено


Оприлюднено:
15.08.2019

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶