Архівно-книжно-бібліотечний відділ Головного управління у справах мистецтв та національної культури

Архі́вно-кни́жно-бібліоте́чний ві́дділ Головно́го управлі́ння у спра́вах мисте́цтв та націона́льної культу́ри Міністе́рства наро́дної осві́ти Украї́нської держа́ви — державний орган управління у сфері архівної та бібліотечної справи в Україні.

Історична довідка

Створений на базі Бібліотечно-архівного відділу Міністерства народної освіти УНР у травні 1918 з основними структурними підрозділами – архівною та бібліотечною секціями. З червня 1918 підпорядкований Головному управлінню в справах мистецтв та національної культури Міністерства народної освіти Української держави. Голова – В. Модзалевський.

Принципи діяльності відділу: аполітичність, позапартійність, орієнтованість на національну ідею.

Зміст роботи

Основний зміст роботи відділу в сфері архівної справи становила підготовка та проведення загальнодержавної архівної реформи.

Мета реформи полягала в забезпечення збереженості архівних документів шляхом концентрації їх у центральних архівосховищах та створення самостійного державного органу управління в сфері архівної справи. Розроблений із цією метою проект передбачав запровадження державної власності на архівні документи, централізацію архівної справи, створення Національного архіву Української держави з підпорядкованими йому архівами та архівними комісіями на місцях, центральною археографічною комісією та спеціалізованим вищим навчальним закладом при ньому. Губернським архівним комісіям у містах Чернігові, Полтаві, Катеринославі, Києві, Сімферополі планувалося надати статус державних установ із збільшенням штату.

У вересні 1918 було створено Міжвідомчу комісію для проведення архівної реформи в складі Д. Багалія, В. Іконникова, І. Каманіна, А. Кримського, О. Левицького, В. Завитневича, В. Модзалевського. Під час підготовки реформи співробітниками відділу було розроблено проект Національного архіву, Волинської архівної комісії у м. Острозі (з архівом при ній), «Положення про Архів Південно-Західного Фронту».

Задля забезпечення наукової праці відділу необхідною літературою було розпочато створення спеціалізованої бібліотеки основних видань з архівознавства та бібліотекознавства.

Діяльність відділу припинено в грудні 1918.

Література

  1. Матяш І. Б. Архівна наука і освіта в Україні 1920–1930-х років. Київ, 2000. 591 c.
  2. Нариси історії архівної справи в Україні / За заг. ред. І. Б. Матяш, К. І. Климова. Київ : УНДІАСД ; ВД «КМ Академія», 2002. 610 с.

Автор ВУЕ

І. Б. Матяш


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Матяш І. Б. Архівно-книжно-бібліотечний відділ Головного управління у справах мистецтв та національної культури // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Архівно-книжно-бібліотечний відділ Головного управління у справах мистецтв та національної культури (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
11.05.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶