Арій

Arius püspök.jpg

А́́рій (грец. Ἄρειος; бл. 260, Киренаїка, тепер Лівія — 336, м. Константинополь, тепер м. Стамбул, Туреччина) — релігійний діяч, філософ, богослов, засновник однієї з впливових течій у ранньому християнствіаріанства; Стародавній Рим.

Арій

Народження 260
Місце народження Киренаїка
Смерть 336
Місце смерті Стамбул
Напрями діяльності аріанство, богослов'я

Життєпис і погляди

Основними джерелами про життя й діяльність Арія, окрім фрагментів його власних творів, є праці Афанасія Великого, Єпіфанія Кіпрського, істориків церкви Сократа Схоластика, Созомена, Феодорита.

Відомостей про походження і молоді роки Арія бракує. У м. Антіохії студіював різні науки під керівництвом пресвітера Лукіана. У 300 був висвячений у сан і поставлений пресвітером у м. Александрії.

Близько 318 почав проповідувати і поширювати своє вчення. Його основні постулати базувалися на запереченні єдиносутності божественної Трійці: передвічним є один Бог-Отець; Ісус Христос — не Бог, а найдосконаліше створіння Боже, є не трансцендентною, а поцейбічною особою. Водночас Христос володіє перевагою над ін. створеними істотами, має найвище достоїнство після Бога-Отця.

Вчення Арія було категорично засуджене александрійським патріархом Олександром (у 318) та церковним синодом в м. Александрії (320). Самого Арія було піддано анафемі й вигнано з міста. На деякий час Арій знайшов притулок у м. Нікомедії (тогочасна східна столиця Римської імперії), до якої дістався через Палестину, отримав підтримку від місцевого єпископа (і приятеля з учнівських часів) Євсевія.

Нікейський собор 325 засудив аріанство, а самого Арія, який був присутній на соборі, імп. Костянтин Великий вислав до Іллірії. Долю Арія розділив і Євсевій Нікомедійський. Після 330 імператор повернув вигнанців із заслання; у 336–381 аріанство було офіційно визнаною релігією Римської імперії (повторно засуджено як єресь на І Константинопольському соборі 381).

Арій помер у 80-літньому віці напередодні його урочистого повернення/прилучення у лоно Церкви.

Творчість

Від творчої спадщини Арія зберігся фрагментарно невеликий прозово-віршований твір «Бенкет» («Тhaleia»), а також два листи з його епістолярію, який був знищений за наказом імп. Костянтина. Перший лист був написаний до Євсевія бл. 321 в Сирії під час подорожі до Нікомедії, другий — перед Нікейським собором. Другий лист звернений до патріарха Олександра і є де-факто посланням Арія синодові в м. Нікомедії з викладом його вчення.

Визнання

Погляди Арія були предметом гострої богословської та філософської полеміки у 4–5 ст., свідченням чого є значна кількість полемічних праць грецькою і латиною.

Послужили основою для виникнення низки антитринітарних течій (див. Антитринітаризм). У 16 ст. ідеї аріанства були трансформовані й розвинуті в социніанстві, яке утвердилося в Польщі, звідти поширилося й в Україну; запозичені окремими протестантськими (див. Протестантизм) і неопротестантськими конфесіями, свідками Єгови.

Додатково

Твір «Бенкет» був написаний Арієм прозою і віршами у Нікомедії з метою популяризації свого вчення. Створюючи його, автор орієнтувався на праці давньогрецького поета 3 ст. до н. е. Сотада. Однодумці Арія не тільки читали цей твір, але й співали його.

Література

  1. Стельмашова А. Аріанство в давній Україні // Пам’ятки України. 1993. № 1– 6. С. 85–86.
  2. Лаба Василь. Патрологія: Життя, письма і вчення Отців Церкви. Репринт вид. Львів : Свічадо, 1998. С. 202-203.
  3. Williams R. Arius: Heresy and Tradition. London, 1987. 378 р.
  4. Newman J. H. The Arians of the 4th Century / An introd. and not. by R. Williams. Notre Dame, 2001. 510 р.
  5. Жданович О. Аріанство в епоху Константина Великого. Київ: Ін-т історії НАНУ, 2009. 222 с.
  6. Latinovic V. Arius Conservativus? The Question of Arius' Theological Belonging // Studia Patristica. XCV. Leuven: Peeters, 2017. Р. 27– 42.

Автор ВУЕ

В. З. Зварич


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Зварич В. З. Арій // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Арій (дата звернення: 8.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
04.06.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶