(Перенаправлено з Асгард)

Асґард

Спалення Асґарду. Художник Еміль Доплер Молодший, 1905

А́сґард (давньосканд. Ásgarðr — «огороджене подвір’я асів») — у скандинавській міфології — один із головних світів (поряд із Мідгардом, Гельгеймом та ін.) космогонічної світобудови, небесне місто-фортеця, оселя асів.

Розташований на гілках Світового дерева — Іггдрасіля. Створений тріадою богів-деміургів — братами Одіном, Вілі й Ве. Сполучений зі світом людей (Мідгардом) мостом-райдугою, який охороняє син Одіна, ас Геймдалль. Заселений синами Одіна (асами), дівами-воїтельками валькіріями, душами загиблих воїнів, а також поодинокими мешканцями інших надприродних кланів (ванів, велетнів). Згідно з міфологічними оповідями, в Асґарді розміщені обителі кожного з богів та святилище «Чертог радості» — з щирого золота, з 12-ма тронами для богів і престолом для Одіна. Тут розташована і Вальгалла — велетенський палац (540 кімнат), де душі звитяжних воїнів спочивають до часу останньої великої битви (див. Рагнарок).

За переказом «Молодшої Едди», мури Асґарду збудовані велетнем (йотуном) за допомогою коня Свадільфарі. В оплату каменяр зажадав отримати від асів Сонце, Місяць та богиню Фрею. Та хитромудрий Локі перетворився на кобилу і відволік коня від роботи. Велетень не встиг завершити будівництво вчасно й не отримав обіцяної платні. Розлючений, став жбурляти у богів брили, за що убитий Тором.

Пророкування майбутнього для Асґарда у міфологічному варіанті: в кінці світів, під час Рагнароку завалиться сточене іклами дракона Світове дерево, а разом із ним — зведений в його кроні Асґард. Знищений старий світ стане віхою зародження нового.

Література

  1. Снорри Стурлусон. Круг земной (Heimskringla) / Ю. К. Кузьменко, О. А. Смирницкая, М. И. Стеблин-Каменский. Москва : Наука, 1980. 687 с.
  2. Andrén A. Old Norse Religion in Long-term Perspectives: Origins, Changes, and Interactions: an International Conference in Lund, Sweden, June 3-7, 2004. Nordic Academic Press, 2006. 416 p.
  3. Abram Ch. Myths of the Pagan North: The Gods of the Norsemen. Londоn ; New York : Bloomsbury Publishig, 2011. 272 р.
  4. Мірча Е. Трактат з історії релігій / Пер. з фр. Олексія Панича. Київ : Дух і Літера, 2016. 520 с.


Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Асґард // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Асґард (дата звернення: 6.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
28.02.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶