Аси

Бог Одін - батько більшості асів, 18 ст.

А́си (давньоісл. мн. æsir, від áss або о́ss — бог) — у германо-скандинавській міфології — основний пантеон богів-воїнів на чолі з Одіном, батьком більшості асів.

Етимологія

За поширеною версією, термін має праіндоєвропейські корені; споріднений із санскритським «асура» й авестійським «ахура» (див. Асури; в різних східних релігіях терміни вживаються на позначення як богів, так і демонів).

Поняття у множині стосується багатьох богів, в однині — асоціюється або з Одіном (якого «Молодша Едда» іноді називає просто «Ас»), або, найчастіше, з Тором («Аса-Тором» — Тором з роду асів). Лишається непроясненим, кого з двох персонажів тексти іменують «Асабраґ» (букв. «кращим з асів») та кого з них називають «всемогутнім асом».

У міфології

За переказами, аси мешкали у небесному місті-фортеці Асґарді («дворі асів») — вищому з 9-ти світів давньоскандинавської космології. Був з’єднаний зі світом людей (Мідґардом) через райдужний міст — Біврьост, або Асбру («міст асів»). Окрім Одіна, до асів відносили Тора, Бальдра, Бурі, Валі, Локі, Геймдаля, Браґі, Відара, Хеда тощо. Серед пантеону були й богині.

Аси втілювали владу і військову звитягу, силу й красу. Зберігали вічну молодість завдяки чарівним змолоджувальним яблукам асині Ідун, але не володіли безсмертям. Асів можна було вбити (відповідно до скандинавської есхатології, це мусить статися в день Рагнароку).

В давнину начебто воювали з іншим кланом богів — ванами (божествами землеробства й родючості), але згодом уклали мир, який утвердив домінування асів, обмінялися заручниками (до ванів були направлені аси Хенір і Мімір, а в Асґард від ванів — Фрейя, Фрейр, Ньйорд, Квасір), укладали змішані шлюбні союзи.

Окрім ванів, аси протиставлені й іншим міфологічним персонажам: карликам (цвергам); велетням (йотунам); жіночим божествам [дисам, дівам-воїтелькам (валькіріям), чарівницям-норнам]. У «Старшій Едді» аси і вани протиставлені духам (альвам), які посідали нижчий щабель ієрархії.

У деяких міфологічних джерелах термін «аси» використовується в ширшому значенні — для позначення богів назагал. У міфі про створення світу асам і ванам приписані спільні корені, у міфологічній поезії обидва клани фігурують поряд і мають спільну визначену долю.

Додатково

  • Лексичний елемент «ас» міститься в багатьох скандинавських топонімах: напр., Асперг, Асаралль, Ослунд — подібні назви відносять не до конкретного божества, а до богів у цілому.
  • Ісландський скальд, міфограф, історик і політичний діяч Сноррі Стурлусон (1178–1241), розвиваючи ідеї евгемеризму, висловив версію, що аси прийшли з терен Азії, де і знаходився Асґард, а самий термін виводив від «Ásiámenn» — мешканці Азії, азійці. Таке тлумачення зберігало популярність до кін. 17 ст. Визнане прикладом середньовічних домислів, які не розкривають витоки скандинавської міфології, а побудовані на фонетичній схожості назв.

Джерела

Старша Едда / Пер. з з давньоісл. В. Кривоноса. Київ : Видавництво Жупанського, 2020. 496 с.

Література

  1. Turville-Petre Е. О. G. Myth and Religion of the North: The Religion of Ancient Scandinavia. Westport : Greenwood Press, 1975. 340 р.
  2. Davidson H. R. E. Myths and Symbols in Pagan Europe: Early Scandinavian and Celtic Religions. Syracuse : Syracuse University Press, 1988. 280 р.
  3. DuBois T. A. Nordic Religions in the Viking Age. Philadelphia : University of Pennsylvania Press, 1999. 271 р.
  4. Ґейман Н. Скандинавська міфологія / Пер. з англ. М. Бакалова. Київ : КМ-Букс, 2021. 256 с.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Аси // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аси (дата звернення: 6.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
20.03.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶