Брагі

Зображення аса Брагі з давньоісландського манускрипту 17 ст. (чорно-біла версія)
Браґі. Малюнок художника Ніколая Абільґора (1743–1809; Данія)

Бра́ґі (швед. Brage; ісл. Bragі, ймовірно від давньосканд. bragur — поезія або bragr — найліпший, очільник) — персонаж давньоскандинавської («еддичної») міфології, бог-покровитель співців та поетів — скальдів, представник асів.

У міфології

Премудрий син Одіна. Нерідко Брагі описано як діда з довжелезною бородою. Дружина — богиня Ідунн, хранителька чарівних яблук безсмертя, що дарували асам Асґарду вічне життя й молодість.

За легендою, Одін здобув інший артефакт Асґарду — мед поезії (напій, ковток якого наділяв магічними здібностями), посудину з яким віддав саме Браґі. Відтоді пішла приказка, що лише обрані отримують справжній талант.

Браґі начебто мав на язиці викарбувані рунічні формули мудрості та красномовства (див. «Першу пісню про Брюнгільд»). Саме він переповів господарю бенкетних палат Еґіру більшу частку міфологічних сюжетів з розділу «Мова поетики» в «Едді» Сноррі Стурлусона.

На іншому бенкеті богів саме зі звертання Браґі до непрошеного гостя розпочинається знана «Сварка Локі». Є спорадичні згадки, що підготовка бенкетної зали до свята була, зокрема, функцією Браґі у Вальгаллі.

Еддичний твір «Крукове ворожіння Одіна» оповідає легенду про катабасис (сходження живого героя до світу померлих) до царства Гель (богині підземного світу), що здійснили Геймдалль, Локі та Браґі, коли з’явилися знамення про смерть Бальдра.

Під час поминального бенкету на честь загиблого конунга, чашу, з якої пили ель та над якою приносили священні обітниці, часто називали «чашою Браґі» (сканд. bragarfull). На підтримку й натхнення від Браґі очікували в момент виголошення скальдичної поезії.

Полемічні аспекти

Часом міфологічного Браґі згадували з прізвиськом «Старий». Водночас припускають, що Браґі Старий (давньонорв. Bragi inn gamli), або Браґі Боддасон старий (давньонорв. Bragi Boddason inn gamli) був історичною особою, придворним поетом 9 ст. при почті кількох норвезьких князів та правителів доби вікінгів (прізвисько «Старий» начебто дали середньовічні поети, аби відрізнити його від автора 12 ст. Браґі Галльсона). Його вірші — найдавніша відома авторська поезія Скандинавії (за винятком епіграфіки на поховальних каменях), а строфи регулярно цитувалися у наступні століття, зокрема й Сноррі Стурлусоном. Існує припущення, що в усній традиції саме Браґі Боддасон перетворився зрештою на аса — бога поезії.

Проводять паралелі між іменем аса і назвою давньослов’янського хмільного напою — браги (аналогічно ім’я міфологічного Квасіра — наймудрішої в світі істоти зі згаданого міфу про мед поезії — вбачають суголосним до назви «квас», який у давнину також робили хмільним). Вказують на зв'язок між речовинами, що здатні викликали змінені стани свідомості, та творчим натхненням і ворожінням у різних традиційних суспільствах.

Висловлюють і припущення, що Браґі Довгобородий це лише один із аспектів бога Одіна, який пізніше виокремлений скальдами в самостійне божество.

Література

  1. Ellis-Davidson H. R. Gods and Myths of Northern Europe. 2nd ed. London : Penguin Books, 1990. Р. 164–166.
  2. Пріцак О. Походження Русі: стародавні скандинавські джерела (крім ісландських саґ) : в 2 т. Київ : АТ «Обереги», 1997. Т. 1. С. 229–230.
  3. Clunies М. R. Poet into Мyth: Starkaðr and Bragi // Viking and Medieval Scandinavia. 2006. Vol. 2. Р. 31–43. URL: https://www.brepolsonline.net/doi/epdf/10.1484/J.VMS.2.302019
  4. Lindow J. Narrative Worlds, Human Environments, and Poets: The case of Bragi // Old Norse Religion in Long-Term Perspectives: Origins, Changes, and Interactions. Lund : Nordic Academic Press, 2012. Р. 21–25.

Автор ВУЕ

Д. О. Король


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Король Д. О. Брагі // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Брагі (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
09.09.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶