Асмера

Панорама

Асмéра, Асмара (тигринья ኣስመራ, араб. أسمرة‎, англ. Asmara) — місто, столиця Еритреї.

Асмера (أسمرة)

Країна Еритрея
Чисельність населення (тис.осіб) 963
Територія (кв.км.) 45


Будівля автозаправки «Фіат Тальєро»
Православна церква Святої Марії

Географічне положення

Місто розташоване на північному краї Ефіопського плато, на висоті 2 325 м над рівнем моря (шоста за висотністю розміщення столиця світу).

Територія — 45 км2.

Історична довідка

Перше поселення на території Асмери з’явилося 800 до н. е. За народними усними переказами, село на місці теперішньої столиці засновано чотирма племенами народності тиграї, що мешкали в чотирьох селах у районі Асмарського плато: Геза-Гуртом, Геза-Шелеле, Геза-Серенсер і Геза-Асмає. Вони об’єдналися для протистояння зовнішнім ворогам, утворивши з чотирьох поселень одне під назвою «Арбат-Асмера» (мовою тигринья це означає «четверо змусили їх об’єднатися»). Назва з часом скоротилася до сучасного варіанту — «Асмера».

У 12 ст. поселення набуло ваги як потужний торговельний осередок.

Після окупації 1889 Еритреї Італією з 1900 Асмера стала столицею італійської Еритреї, відтоді розпочалося стрімке економічне й культурне зростання. Додатковий поштовх для розвитку дала прокладена італійськими колонізаторами на початку 20 ст. еритрейська залізниця.

За даними перепису 1939, населення міста становило 98 тис. осіб, з яких 53 тис. осіб — італійці. З початком Другої світової війни надходження італійських інвестицій до Асмери й загалом Еритреї припинилося. Від 1941 Асмера перебувала під управлінням Великої Британії, 1942–1977 тут була розміщена телекомунікаційна база США.

1952 рішенням Організації Об’єднаних Націй, за активного сприяння США, Еритрею включили до складу Республіки Ефіопії, а столицю новоствореного федеративного округу перенесли з Асмери до м. Аддис-Абеби. Нова офіційна амхарська мова спілкування змінила традиційну мову тигринья. 1961 імператор Ефіопії Хайле Селассіє I, відповідно до федеральних домовленостей, проголосив Еритрею чотирнадцятою провінцією Ефіопської імперії.

Під час війни за незалежність Еритреї (1961–1991) місто залишалося майже неушкодженим, за винятком кількох адміністративних будівель. З 1993 Асмера — столиця незалежної Еритреї.

Населення

Загальна кількість населення (2020, оцінка) — 963 тис. осіб, густота — 21,4 тис. осіб на км².

Склад населення за етнічними групами: тиграї (77 %), тигре (15 %) та інші.

За релігійними групами: віряни Еритрейської православної церкви (60 %), мусульмани-суніти (25 %), католики (15 %).

Клімат

Клімат нетиповий степовий, з теплим, але не спекотним літом і м’якою зимою. Місто перебуває під впливом холодного напівпустельного клімату, що зумовлено його висотним розміщенням.

Середня температура січня — +14 °С, липня — +16 °С. Найвищі температури припадають на весняні місяці.

Середньорічна кількість опадів — 518 мм. Інтенсивні дощі в липні — серпні (близько 60 % від річної кількості), посушливий цикл у грудні — лютому. Перемінна кількість опадів призводить до частих засух, які від 1960-х трапляються кожні десять років.

Господарство

Промисловість

В Асмері сконцентрована більшість промислових підприємств Еритреї — насамперед харчової, текстильної та взуттєвої промисловостей, а також нафтопереробної галузі.

Асмера є національним центром пивоваріння: тут діє перша броварня в країні — корпорація «Асмера Бруері» («Asmara Brewery»), заснована 1939 інженером Л. Мелотті (Італія).

Сфера обслуговування

В Асмері розвинутий туризм. Є сучасні готелі, зокрема «Асмера Пелас» («Asmara Palace»; 1999), з басейнами, конференц-залами тощо, пансіонати, центри відпочинку, експоцентр.

У центрі міста багато магазинів, ремісничих майстерень, кафе, розважальних закладів, міський ринок.

Діють Національний банк Еритреї, Житлово-комерційний банк.

Транспорт

Міжнародний аеропорт Асмери розташований за 2 км від міста. Основу пасажиропотоку становлять рейси з міст Дубая, Хартума, Стамбула та Каїра.

Залізниця сполучає Асмеру з портовим містом Массауа. Регулярного пасажирообігу немає. Раз на тиждень між Асмерою та станцією Нефасит курсує туристичний потяг.

Основний міський транспорт — автобуси. Є міжміське автобусне сполучення, міжнародне відсутнє.

Освіта, культура

Освіта

У місті розташований Університет Асмери (заснований 1958), неподалік міста — Еритрейський технологічний інститут (заснований 2003).

Є багато початкових і середніх загальноосвітніх закладів, а також чотири міжнародні школи: одна англомовна, ще три засновані на кошти італійських фондів.

Культура і мистецтво

У місті функціонує Національний музей Еритреї (заснований 1992), експозиція якого відображає історію країни. У різних кварталах на стінах будинків зображені картини сучасних художників.

У театрі Асмери, зведеному 1918, були представлені комедії та опери, зокрема у виконанні італійських співаків. З 1993 будинок належить державі, використовується зрідка. Функціонують також кінотеатри. З 1959 в Асмері працює Публічна бібліотека.

Архітектура

Активна забудова Асмери на початку 20 ст. спорудами в різних європейських архітектурних стилях надала східноафриканському місту італійського колориту. З 1935 здійснювалася широкомасштабна програма будівництва. Наприкінці 1930-х Асмеру почали називати «маленьким Римом». На початок 21 ст. у місті збереглося близько 400 будівель — зразків італійської архітектури, а також багато вуличних написів і вивісок італійською мовою.

Архітектура міста — зразок раннього модерністського урбанізму початку 20 ст. в африканському контексті. Планування міста ілюструє адаптацію сучасних моделей до місцевих культурних і географічних умов.

Серед споруд: церква Богоматері Розарії (1923), збудована в ломбардійсько-романському стилі з високою готичною дзвіницею; кінотеатри «Рим» та «Імперо» (обидва — 1937), виконані в стилі ар-деко, православний собор Енда Маріам — модерністська будова (1938); Велика мечеть Асмери, або Джама Аль-Хулава Аль-Рашидун — Мечеть праведних халіфів (1938); Губернаторський палац (1897); будинки Міністерства освіти (1928) та Національного банку Еритреї (1914) та інші.

Асмера була внесена до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (2017) як «Асмера — модерністське африканське місто». Це перше модерністське місто, яке потрапило до цього переліку в межах своїх адміністративних кордонів.

Спорт

Національними видами спорту в Еритреї є футбол і велосипедний спорт (спадок від італійських колонізаторів). Через Асмеру проходить одна з найскладніших велотрас країни — Асмера — Керен. Місто представлене власною волейбольною командою.

В Асмері є багато спортивних споруд для місцевого населення і туристів. Для футбольних матчів використовують стадіони зі штучним газоном «Денден» (збудований 1958; вміщує 10 тис. осіб) і стадіон «Цицерон» (збудований 1939; вміщує 6 тис. осіб). Одним зі спортивних атрибутів столиці є стадіон для кінних перегонів «Трек С» («Trek C»). Діють тенісні корти, баскетбольна арена, закритий павільйон для гри в боулінг та басейний комплекс.

Література

  1. Muller T. R. Now I Am Free. Education and Human Resource Development in Eritrea: Contradictions in the Lives of Eritrean Women in Higher Education // Compare. 2004. № 34 (2). P. 215–229.
  2. Нестерова Т. П. «Средиземноморская идентичность»: культура и архитектура Италии в странах Северной Африки в 1920–1930-х гг. // Известия Уральского государственного университета. Серия 1: Проблемы образования, науки и культуры. 2010. № 2 (75). С. 199–210.
  3. Eritrea Business Law Handbook: Strategic Information and Laws. Washington : International Business Publication Usa, 2013. P. 227–228. URL: https://books.google.com.ua/books?id=YwiuDwAAQBAJ&pg=PA227&lpg=PA227&dq=%D0%90%D1%81%D0%BC%D1%8D%D1%80%D0%B0+%D0%B1%D0%B8%D0%B7%D0%BD%D0%B5%D1%81&source
  4. Volgger P., Graf S. Architecture in Asmara: Colonial Origin and Postcolonial Experience. Berlin : DOM Publishers, 2017. 480 p.

Автор ВУЕ

В. Р. Торушанко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Торушанко В. Р. Асмера // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Асмера (дата звернення: 6.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
06.11.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶