Аттикізм

Аттикі́зм (аттицизм; грец. ἀττιϰισμός, від грец. Ἀττιϰός — той, що походить з Аттики) — літературно-стилістичний напрям у давньогрецькому й почасти римському письменстві.

Розвинувся як заперечення азіанізму, філоорієнталізму (зацікавлення культурою Близького Сходу), обстоював культ класиків, збереження архаїчних мовних норм, вимагав артикуляційної простоти, мовного пуризму, засуджував захоплення тропами, фігурами стилістичними. Сформувався на аттичному діалекті. Поступившись азіанізму в писемному мовленні, аттикізм зберіг свої позиції в усному, послідовно обстоював простоту й лаконізм висловлювання.

Першими його теоретиками вважають риторів Діонісія Галікарнаського (1 ст. до н. е.) і Цецилія Калактийського (1 ст. до н. е.). На їхню думку, зразковим є стиль творів історика Фукідіда, ораторів Лізія (нар. 458 до н. е. — ?), Ісократа, Демосфена. Цей стиль наслідували Юлій Цезар, Цицерон.

Аттикізм створив риторичні зразки, що стали основою елліністичного красномовства. Інтелектуальний агон між аттикізмом та азіанізмом виражав протистояння аполлонійства та діонісійства (див. Аполлонічне і діонісійське). Іноді ці напрями поєднувалися, наприклад, у софістиці ритора Публія Елія Аристида (117–181) або в «Метаморфозах» Апулея, однак їхнє протистояння постійно давалося взнаки в історії культури (класицизм і бароко, реалізм і романтизм тощо).

Література

  1. Лосев А. Ф. История античной эстетики : в 8 т. Москва : АСТ ; Харьков : Фолио, 2000. Т. 5. 959 с.
  2. Ковалів Ю. І. Аттикізм // Літературознавча енциклопедія : у 2 т. Київ : Видавничий центр «Академія», 2007. Т. 1. 608 с.
  3. Звонська Л. Л. Мовний феномен аттикізму і койне Нового Завіту // Труди Київської Духовної Академії. 2016. № 16 (188). С. 41–49.
  4. Макович Х. Я., Вербицька Л. О., Капітан Н. О. Словник термінів і понять з риторики. Львів : [б. в.], 2016. 140 с.

Автор ВУЕ

Ю. І. Ковалів


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Ковалів Ю. І. Аттикізм // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аттикізм (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: оприлюднено
Оприлюднено:
17.03.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶