Афоризм

Афори́зм (грец. ἀφορισμός — визначення, вислів) — короткий влучний вислів, що передає узагальнену закінчену думку повчального або пізнавального змісту в лаконічній увиразненій формі.

Особливість афоризму полягає в тому, що це гранично стисле і водночас вичерпне визначення предмета чи ситуації, яке конденсує набутий досвід суспільного життя, реальності, що оточує людину. Афоризми здебільшого впливають на свідомість оригінальністю формулювання думки в своєрідній, несподіваній, часом парадоксальній формі (наприклад: «Я знаю, що я нічого не знаю». — приписано Сократу).

За характером вираження основної думки афоризми поділяють на три групи:

  • афоризми-закономірності («Вища законність — це вище беззаконня» — Цицерон);
  • афоризми-поради («Борітеся — поборете». — Т. Шевченко);
  • афоризми-передбачення («Ще й посієш, те й пожнеш»; «Хто взяв меч, від меча і загине»).

За походженням афоризми поділяють на народнорозмовні (до цього виду належать короткі народні узагальнювальні висловлювання, зокрема приказки й прислів’я) та літературно-книжні (сюди входять лише авторські висловлювання, зокрема крилаті слова). Це можуть бути як вирази, що виникли в контекстах неафористичного характеру, від якого вони відірвалися, перетворившись у самостійні одиниці («Лиш боротись — значить жить!» — І. Франко), так і вирази, що виникли самостійно як різновид специфічного літературного жанру — афористики («Думки та афоризми Козьми Пруткова», «Роздуми, або Висловлювання і моральні максими» Ф. де Ларошфуко).

Афоризми розвинулися у стародавніх греків з наукових суджень (перші зразки — «Афоризми» Гіппократа). Особливої популярності набули в епоху Відродження. У давньоруській літературі багаті на афоризми «Слово о полку Ігоревім», «Моління Даниїла Заточника». Афоризмами стали чимало висловів із творів українських письменників: І. Котляревського, Т. Шевченка, Лесі Українки, І. Франка, П. Тичини, М. Рильського та інших. Українська літературна мова збагачується не лише самобутніми, а й запозиченими афоризмами.

Література

  1. Успенский Л. Коротко об афоризмах // Афоризмы. Ленинград : Лениздат, 1964. 214 с.
  2. Гаврин С. Г. Афористическая фразеология как лингвистическая категория // Ученые записки Пермского пединститута. 1971. Т. 87. С. 3–24.
  3. Коваль А. П., Коптілов В. В. Крилаті вислови в українській літературній мові. Афоризми. Літературні цитати. Образні вислови. 2-ге вид., перероб. і допов. Київ : Вища школа, 1975. 334 с.
  4. Федоренко Н. Т. Меткость слова. Москва : Современник, 1975. 255 с.
  5. Цимбалюк Ю. В., Краковецька Г. О. Крилаті латинські вислови. Київ : Вища школа, 1976. 191 с.
  6. Корж Н. Г., Луцька В. Й. Із скарбниці античної мудрості. Київ : Вища школа, 1988. 306 с.
  7. Лисенко Н. О. Аналіз засобів будови сучасних афоризмів // Англістика та американістика. 2014. Вип. 11. С. 18–21.
  8. Мудрість передвічна. Афоризми давніх українських мислителів XI — поч. XIX ст. / Упоряд. В. Шевчук. Київ : Кліо, 2019. 438 с.

Автор ВУЕ

І. С. Гнатюк


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Гнатюк І. С. Афоризм // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Афоризм (дата звернення: 5.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
26.07.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶