Ахд

Ахд (араб. العهد‎‎ — завіт, угода, обітниця‎) — багатозначний термін:

1) В ісламі — завіт людства з Аллахом, що передбачає визнання єдиного Бога та служіння Йому, також покладає на людей зобов’язання одне перед одним. Укладаючи завіт з Аллахом, віряни погоджуються жити за Його настановами, бути готовими до випробувань, натомість отримують право називатися «людьми Бога» та нагороджені Його турботою. Священна обітниця вважається непорушною. Втім, за віровченням, люди періодично відходять від Бога, тоді Він відправляє до них посланців, які несуть Його об’явлення, проповідують та відновлюють завіт.

Про ахд йдеться в Корані, аяти (вірші): 2:27, 9:4, 17:34 та ін.

2) Арабська назва на позначення юдейських та християнських священних текстів: Ахд аль-Атік — Старий Завіт; Ахд аль-Джадид — Новий Завіт.

3) У доісламську добу — договірні зобов’язання між особами, групами, аравійськими племенами. Мали переважно політико-правовий характер — про захист, покровительство, добросусідство, військовий союз та ін. Після прийняття ісламу подібні угоди укладалися з іновірцями, але на таких умовах, щоб мусульмани не опинилися під владою не-мусульман чи не поступалися їм у додержанні релігійних норм. Серед таких зобов’язань, напр., ахд аль-зімма (договір про підпорядкування і захист сповідників монотеїстичних релігій).

4) У суфізмі — принесення особливої клятви як частина церемонії вступу учня (мюріда) у члени суфійського братства (тариката). Передбачає публічне покаяння в гріхах, прийняття обітниці слідувати духовним шляхом під керівництвом наставника, скорятися усім його настановам і заборонам.

Цитати

А зі шляху Він збиває лише нечестивців, тих, які порушують завіт Аллаха після прийняття його розривають те, що Аллах наказав з’єднати, та й чинять безчестя на землі! Саме вони втратять усе!

 (Коран, Сура 2. Аль-Бакара, аят 27).


Виконуйте обіцянки, бо вас запитають про обіцяне!

 (Коран, Сура 17. Аль-Ісра, аят 34).


Література

  1. Боголюбов А. Ахд // Ислам. Энциклопедический словарь. Москва : Наука, 1991. С. 26–27.
  2. Преславний Коран. Переклад смислів українською мовою / Пер. з араб. М. Якубовича. Київ : Основи, 2015. 433 с.
  3. Али-Заде А. А. Библия и Коран: сравнительный анализ // Исламский Мир. URL: http://islamtv.ru/books-114.html

Автор ВУЕ

Є. А. Харьковщенко

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Харьковщенко Є. А. Ахд // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Ахд (дата звернення: 5.05.2024).

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶