Бабій, Олесь Йосипович

Олесь Бабій1.jpg

Бабі́й, Оле́сь Йо́сипович (псевдоніми: Глум, Чмелик, Чмелик Олесь; криптонім: О. Б.; 17.03.1897,
с. Середня, нині Войнилівської територіальної громади Калуського району Івано-Франківської області, Україна — 02.03.1975, м. Чикаго, штат Іллінойс, США) — поет, прозаїк, літературознавець, журналіст, перекладач, педагог, борець за незалежність України.

Бабій, Олесь Йосипович

Псевдоніми Глум, Чмелик, Чмелик Олесь, криптонім: О. Б.
Народження 17.03.1897
Місце народження Середня
Смерть 02.03.1975
Місце смерті Чикаго
Місце поховання Чикаго
Напрями діяльності література, переклад, публіцистика, українознавство


Життєпис

Народився у багатодітній сім’ї. Парафіяльну однорічну школу закінчив у рідному селі, народну — в сусідньому с. Войнилові. Здобував освіту в гімназіях міст Стрия (тепер Львівська область) та Львова. Через початок Першої світової війни перервав навчання. Пішов добровольцем у cічові стрільці. Мобілізований до австрійської армії, служив старшиною Української галицької армії (УГА). Тоді сформувався його світогляд патріота, захисника рідної землі.

Після поразки українських визвольних змагань перебував у таборі інтернованих у м. Каліш (Польща). Діставшись до м. Львова, разом із В. Бобинським, Р. Купчинським і Ю. Шкрумеляком організував групу поетів-символістів, що об’єдналася навколо журналу «Митуса» (1922), обрала «нові шляхи шукань і відкриттів» й увійшла в історію української літератури як явище, орієнтоване на поетику символізму.

Через переслідування польської влади виїхав до м. Праги (Чехія).

1924–1929 здобув вищу освіту в Українському високому педагогічному інституті імені М. Драгоманова. Доктор філософії (літературознавство). 1926–1928 — головний редактор часопису «Національна думка», який у м. Празі видавала «Група української нацiональної молодi». По поверненні до м. Львова, був заарештований поляками за участь в Першому конгресі ОУН 1929 у м. Відні (Австрія). Чотирирічне покарання відбував у Дрогобицькій в’язниці (тепер Львівська область).

На початку Другої свiтової війни працював шкiльним iнспектором на Пiдляшшi, вчителем гiмназiї в м. Холмi (Польща).

У роки війни переїхав до Баварії (Німеччина, 1944). Перебував у таборах для переміщених осіб у м. Мюнхені. 1948 виїхав до США. Працював у Чиказькому університеті, в редакції українського часопису, викладав у школі українознавства. Член Об’єднання українських письменників «Слово».

Похований на цвинтарі Святого Миколая (штат Іллінойс).

Творчість

У середині 1919 вийшли друком перші твори Бабія (вірші). Серед них — поезія «На Київ!», створена під час наступу об’єднаних Наддніпрянської й Галицької українських армій. Восени того ж року її опубліковано в газеті «Стрілецька думка» (м. Старокостянтинів, тепер Хмельницька область). Текст покладено на мелодію маршу, увійшов до репертуару військових оркестрів.


У 1920–1930-х став найпопулярнішим поетом у Захiднiй Українi. Писав філософську та любовну лiрику, поеми, в яких змальовано визвольні змагання українського народу впродовж першої половини 20 ст., гостросюжетнi повiстi, оповiдання й нариси про атмосферу походів січових стрільців, ґрунтовні лiтературно-критичнi працi, спогади про сучасникiв. Написав вступне слово до львiвського видання поеми «Енеїда» І. Котляревського (1936), монографію про літературознавця М. Євшана, спогади про художника П. Ковжуна.

Cпівробітник «Літературно-наукового вісника», часопису «Діло» та інших львівських видань.

Автор низки поетичних і прозових збірок, повістей, драматичних творів: книг «Ненависть і любов», «Шукаю людини» (обидві — 1921), «Поезії», «Прамати», «Під шум Прута», «Гнів» (усі — 1923), «Гуцульський курінь» (1927), «За щастя оманою», «Перехрестя» (обидві — 1930), «Перші стежі» (1931), «Остання офіра цісареві», «Пожнив’я» (обидві — 1937), «Дві сестри», «Останні» (обидві — 1938), «Світ і людина» (1947; 1969), «Жнива» (1946), «Повстанці» (1956), «Родинна тайна», «Воєнна любов», «Олена Степанівна» (усі — 1966), «Вибране» (1969), «Зродились ми великої години» (1997); літературознавчих праць про творчість М. Шашкевича, Ю. Федьковича, Б.-І. Антонича та інших.

Автор тексту гімну українських націоналістів «Зродились ми великої години», на основі якого створено «Марш української армії». Уперше прозвучав 2017 на честь дня Українського добровольця у виконанні О. Скрипки та Ансамблю пісні і танцю Збройних сил України.

Вшанування

1997 у с. Середня на фасаді школи на честь 100-річчя від дня народження поета відкрито пам’ятну дошку.

2021 рішенням Київради на честь Бабія названо вулицю.

Додатково

  • До матері з м. Львова приїздили фольклористи записувати з її голосу на фонограф українські народні пісні.
  • Про його «Гуцульський курінь» відгукувалися як про твір «непересiчної виражальної сили» (Б.-І. Антонич), про нього — як про представника тих «живих сил молодої лiтератури, зроджених війною, що пiдуть шляхом боротьби, а не квилiнь та молитов» (В. Атаманюк).

Твори

  • Воєнна любов. Львів : Русалка, 1921. 16 с.
  • Ненависть і любов. Львов : Русалка, 1921. 31 с.
  • Поезії: Із циклів «Прамати», «Під шум Прута». Львів; Київ : Новина, 1923. 32 с.
  • Родинна тайна. Львів : Русалка, 1926. 46 с.
  • Гуцульський Курінь. Прага : Ґрупа Української Національної Молоді, 1927. 154 с.
  • За щастя оманою. Львів : Новина, 1930. 48 с.
  • Перші стежі. Львів : Червона Калина, 1931. 339 с.
  • Світ і людина. Авґсбурґ : Друкарня Д. Сажина, 1947. 80 с.
  • Повстанці. Чикаго : Літературне видавництво, 1956. 180 с.
  • Вибране з творів. Чикаго : Друкарня В. Бернацького, 1969. 112 с.
  • Зродились ми великої години / Упоряд. В. Ганущак. Дрогобич : Видавнича фірма «Відродження», 1997. 208 с.

Література

  1. Боднарук І. Олесь Бабій, поет туги за державою // Київ. 1962. Ч. 1. С. 28–31.
  2. Жулинський Г. Бабій Олесь // Українська літературна енциклопедія : у 5 т. Київ : Українська енциклопедія ім. М. П. Бажана, 1988. Т. 1. С. 105.
  3. Ільницький М. Від «Молодої Музи» до «Празької школи». Львів : Інститут українознавства імені І. Крип’якевича НАН України, 1995. С. 119–133.
  4. Утріско О. У магічному колі Івана Франка: поет Олесь Бабій // Слово і Час. 2011. № 7. С. 83–89.
  5. Під небом чужини (письменники української еміграції) / Упоряд.: Д. Козак, С. Козак. Київ : Літературна Україна книжкова, 2017. 371 с.

Автор ВУЕ

С. Б. Козак


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Козак С. Б. Бабій, Олесь Йосипович // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бабій, Олесь Йосипович (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
03.01.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶