Багатоборство

Багатобо́рство — багатозначний термін.

1) Дисципліна легкої атлетики, яка входить до програми Олімпійських ігор.

Для чоловіків легкоатлетичне багатоборство включає 10 видів вправ. Змагання відбуваються упродовж двох днів. Першого дня спортсмени змагаються у бігу на 100 метрів, у стрибках у довжину, штовханні ядра легкоатлетичного, стрибках у висоту та бігу на 400 м, а другого — у бігу на 110 м з бар’єрами, метанні диску, стрибках з жердиною, метанні списа та бігу на 1500 м.

Для жінок до програми Літніх Олімпійських ігор 1964–1980 входило легкоатлетичне п’ятиборство. З 1984 олімпійською дисципліною стало семиборство. Змагання включають: у перший день — біг на 100 м з бар’єрами, стрибки у висоту, штовхання ядра, біг на 200 м; у другий день — стрибки у довжину, метання списа, біг на 800 м.

Світову славу здобули спортсмени-багатоборці з України: М. Авілов (десятиборець, олімпійський чемпіон 1972), Л. Литвиненко (десятиборець, срібний призер Літніх Олімпійських ігор 1972), Ю. Кутенко (1932–2003; десятиборець, чемпіон і рекордсмен Європи 1961), Н. Ткаченко (п’ятиборка, олімпійська чемпіонка 1980), Н. Добринська (семиборка, олімпійська чемпіонка 2008) та інші.

2) Вид спортивних змагань, який складається з комплексу вправ, що належать до одного (багатоборство важкоатлетичне, лижне, гімнастичне, ковзанярське, воднолижне) або кількох видів спорту (сучасне п’ятиборство, триатлон, біатлон тощо).

Історична довідка

Уперше змагання з багатоборства (пентатлон) увійшли до програми давньогрецьких Олімпійських ігор 708 до н. е. У Давній Греції багатоборство включало біг на одну стадію (192,27 м), стрибки в довжину, метання списа та диска, поєдинки в боротьбі. Воно мало продемонструвати різнобічну підготовку спортсмена.

1948 засновано Міжнародну спілку п’ятиборства і біатлону.

У СРСР з 1974 відбувався Чемпіонат СРСР з багатоборства ГПО («Готовий до праці та оборони»).

В Україні культивуються різні види багатоборства, зокрема прикладні (див. Багатоборства морські, Багатоборство богатирське, Багатоборство тілоохоронців).

Характеристика

Відповідно до кількості вправ багатоборство називають двоборством, триборством, десятиборством тощо.

Змагання з багатоборства проводять за певною програмою в короткі строки (1–2 дні). Переможця визначають за кількістю очок, набраних в усіх вправах, або за результатами в окремих вправах.

Література

  1. Кузнецов В. Н. Современное пятиборье. Москва : Физкультура и спорт, 1980. 69 с.
  2. Современное пятиборье / Ред. А. П. Варакин. 3-е изд. доп., перераб. Москва : Физкультура и спорт, 1985. 256 с.
  3. Выйшо Чж., Цзеньвэй Дж. Анализ достижений студентов вузов в провинции Хебей в десятиборье // Слобожанський науково-спортивний вісник. 2010. № 3. С. 41–43.
  4. Дейнеко А. Х., Марченков М. К., Красова І. В. Теорія та методика обраного виду спорту (спортивна гімнастика). Харків : Харківська Державна Академія Фізичної Культури, 2018. 212 с.
  5. Имамова Р. М., Житков И. А., Житкова С. Х. Гимнастическое многоборье. Уфа : Башкирский государственный педагогический университет им. М. Акмуллы, 2021. 68 с.
  6. Новикова Л. А. Виды многоборья художественной гимнастики: мяч. Москва : Советский спорт, 2021. 112 с.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Багатоборство // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Багатоборство (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
02.01.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶