Багатовимірність

Багатови́мірність ― у широкому розумінні ― множинність незалежних і незвідних один до одного вимірів. Багатозначний термін:

1) У методології науки ― позначення стану об’єкта (системи), вимірність якого більша за три, а також принцип теоретичного аналізу й оцінки об’єкта з різних сторін, аспектів, ракурсів для розуміння його глибинних зв’язків і відносин. Ідея багатовимірності увійшла в науковий дискурс у 20 ст. разом зі змінами логічних, концептуальних, методологічних засад наукового знання. З погляду історії науки першим упроваджено поняття «багатовимірний простір» (у 1921, фізик і математик Т. Калуца, 1885–1954; Німеччина) в межах розвитку теорії відносності, ідей чотирьох- і п’яти-вимірного простору. Розмірність ― кількість незалежних параметрів (вимірів), необхідних для опису стану об’єкта, чи кількості ступенів вільності фізичної або абстрактної систем. Поняття розмірності, абстрактного багатовимірного простору було поширено й на інші сфери буття. Так, багатовимірний часгіпотеза існування часу з розмірністю більше одного. Такі гіпотези висунуто у фізиці (як можливий теоретичний опис реальності або цікаву ймовірність), філософії, художній літературі.

2) У математиці розмірність математичного простору (або об’єкта) неформально визначають як мінімальну кількість координат, необхідних для визначення положення будь-якої точки цього об’єкта. У топології цей термін використовують для многовидів розмірності ≥ 5.

Частковим випадком простору великої розмірності є N-вимірний Евкліда простір.

Розмір є внутрішньою властивістю об’єкта і не залежить від розмірності простору, в якому об’єкт знаходиться або в який може бути вбудований. Наприклад, коло має розмірність один, оскільки положення будь-якої точки на кривій однозначно визначається відстанню вздовж кривої до фіксованої точки на ній (початку відліку). Це не залежить від того факту, що криву можна вбудувати в Евкліда простір розмірністю більше одного (двовимірний, тривимірний і т. д.).

3) У філософії історії ідея багатовимірності утверджувалась як спроба екстраполяції уявлень про абстрактні геометричні простори на соціальні феномени (поняття «соціального простору» П. Бурдьє). Історик, методолог М. А. Барг використав поняття багатовимірності щодо історичного знання. Згодом його вжито в контексті застосування методів кількісного аналізу і множинних оцінок історичних явищ, у концепціях методології соціального пізнання, варіативності історичного процесу.

У соціології теоретичні засади багатовимірного підходу розробили М. Вебер, П. Сорокін (зокрема, для вимірювання соціальної стратифікації). У філософських науках широко використовують поняття багатовимірності розвитку (процесу, прояву), багатовимірності істини, багатовимірного мислення та ін.

Термін також застосовують у лінгвістиці, економічних науках, психології тощо. У гуманітарній сфері поняття «багатовимірність» є переважно метафорою для увиразнення складності, багатогранності буття і пізнання.

Література

  1. Фрайман Х. П., Британ Б. У. Понятие многомерного пространства в геометрии и его философское содержание // Вопросы философии. 1963. № 1. С. 54–62.
  2. Арон Р. Философия истории / Пер. с фр. // Философия и общество. 1997. № 1. С. 254–272.
  3. Уварова Т. І. Багатовимірність культури в контексті розвитку ідей багатовимірності // Наукові записки Міжнародного гуманітарного університету. 2019. Вип. 30. С. 306–310.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Багатовимірність // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Багатовимірність (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
31.05.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶