Бадараяна

Бадара́яна (санскр. Bādarāyaṇa; дати й місця народження і смерті невідомі, ймовірно між 6 і 3 ст. до н. е., за іншою версією —
2–3 ст. н. е.) — напівлегендарний давньоіндійський мислитель, якому приписують систематизацію вчення веданти. Традиція ототожнює його з Ведав’ясою — автором Магабгарати.

Не виключено, що Бадараяна — це міфічна постать або збірний образ. Відомості про його життя відсутні. Вважається укладачем «Брагма-сутр», упанішад, а також першим упорядником і редактором древніх пам’яток — Вед, пуран та епосу Магабгарата (що, радше за все, було колективною працею цілого літературного періоду).

Його ім’я виводять від назви високогірного селища Бадарі в Гімалаях, де він начебто мешкав разом зі своїм сином та учнями. За іншою версією, отримав прізвисько за назвою рослини виду зизифус (бадарі), зарості якої вкривали місцевість, де народився Ведав’яса-Бадараяна.

Брагма-сутра (поряд з Бгаґавадґітою й упанішадами) входить до так званого «троїстого канону», який визнають всі ортодоксальні (див. Астика і настика) школи і течії філософії індуїзму. Тексти характеризують як афористичний стислий виклад упанішад. Кожна сутра складається з кількох слів або речення, що потребують тлумачення і коментарів. Імовірно, сутри слугували й мнемонічними орієнтирами для учнів та повчань учителя. Бадараяна викладає думку про вищу реальність брагмана, одночасно іманентного й трансцендентного світові, єдність індивідуальної душі (дживи) й брагмана, фундаментальну нереальність емпіричного світу. Приписує упанішадам статус найвищого авторитету, вважаючи їх одкровенням (шруті). Визнає різні види обрядовості та медитації. Критикує погляди санкх’ї та йоги.

Єдиної думки про час створення сутр не вироблено, діапазон припущень охоплює період від 5 ст. до н. е. до 5 ст. н. е. Серед сучасних дослідників поширене датування в інтервалі 2 ст. до н. е. — 2 ст. н. е.; натомість індійські джерела традиційно відносять тексти до древнішого періоду. Серед їх коментаторів — Шанкара, Рамануджа.

Література

  1. Радхакришнан С. Индийская философия : в 2 т. / Пер. с англ. Москва : Миф, 1993. Т. 2. 732 с.
  2. Nicholson А. Unifying Hinduism: Philosophy and Identity in Indian Intellectual History. New York : Columbia University Press, 2013. 280 p.
  3. Periodization and Historiography of Indian Philosophy / Ed. by E. Franco. Wien : Universität Wien, 2013. 396 p.
  4. Perrett R. An Introduction to Indian Philosophy. Cambridge : Cambridge University Press, 2016. 249 p.
  5. Індійська філософія / Авт.-упоряд.: Т. Кононенко, К. Кириленко, Г. Гнатовська та ін. Харків : Фоліо, 2019. 142 с.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Бадараяна // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бадараяна (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
01.03.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶