Базова особистість

Ба́зова особи́стість (англ. basic personality) — сукупність рис, типових для представників певної культури, які пройшли схожі процеси соціалізації. Базова особистість становить фундаментальну основу культури, забезпечуючи її відтворення. Поняття «базова особистість» використовують у крос-культурних дослідженнях, де розглядають вплив різних культур на особистість, що формується в результаті інтеріоризації різних факторів культурного середовища.

Історична довідка

Проблему співвідношення культури та особистості вперше порушив Ф. Боас у 1930-х у США. Під впливом ідей одного із засновників соціальної психології В. Вундта він вважав, що соціальний прогрес є односпрямованим, а можлива конфігурація культур не є необмеженою.

В антропологічних, психологічних і соціологічних виданнях 1930-х розглядалась ідея психологічних типів. На думку психоаналітика А. Кардинера (1891–1981; США), з моменту народження на дитину впливає її безпосереднє оточення, зокрема практики догляду, що відрізняються у різних культурах. Це накладає відбиток на особистість дорослого, формуючи схильності, уявлення, способи взаємодії з іншими. Так, індивід стає максимально сприйнятливим та адаптованим до певної культури з існуючим у ній порядком. Базова особистість — не механічне відтворення соціальних інститутів, а відображення реального досвіду культури.

Ідеї впливу середовища на формування структури особистості прослідковуються у працях інших вчених. К. Лоренц відкрив механізм психіки «імпринтинг» — затаврування у пам’яті ознак об’єктів у процесі формування поведінки.

У радянський період Л. Виготський увів поняття «соціальна ситуація розвитку» — специфічну для кожного віку систему відносин між дитиною та дорослими. Учений вважав, що соціальна ситуація розвитку повністю визначає ті форми і шлях, дотримуючись яких дитина набуватиме нових властивостей особистості, беручи їх із середовища як основного джерела свого розвитку.

У схожих напрямах працювали К. К. Клакхон (1905–1960; США) — теорія цінностей та рис, Х. Кантріл (1906–1969; США) — теорія цінностей, Ч. Морріс — виділення культурних типів.

Методики аналізу

Для розкриття базової особистості здебільшого використовують нестрогі описові методи та проективні методики. Основні методики для визначення базової особистості:

  • метод семантичного диференціалу Ч. Осгуда (1916–1991; США);
  • «особистісний опитувальник Айзенка»;
  • п’ятифакторна модель особистості «Велика п’ятірка».

Додатково

Р. Бередікт (1887–1948; США), послідовниця та учениця Ф. Боаса, у статті «Конфігурація культур» («Configuration of cultures»; 1932) обстоювала позицію кардинальних відмінностей між культурами. Вона стверджувала, що кожна культура має комплекс (домінанту) специфічних рис, що розкривається в носіях культури — особистостях, сформованих у певних умовах. Окремі приклади навела у книзі «Хризантема і меч. Моделі японської культури» («Chrysanthemum and sword. Models of Japanese culture»; 1944).

А. Кардинер вважає, що соціальні інститути дають викривлене уявлення про соціальну реальність. Так, об’єктивно однакове відсоткове співвідношення католиків у Франції та Бразилії не свідчить про культурну однаковість — на практиці у Бразилії релігію переживаю набагато глибше. Тому особистість бразильця кардинально різнитиметься від особистості француза. Вчений стає засновником школи в психологічній антропології «Культура та особистість», в межах якої працювали К. Е. Дюбуа (1903–1991; США), Р. Лінтон (1983–1953; США), М. Мід, проте на початку 1950-х її популярність знизилася.


Література

  1. Стефаненко Т. Г. Этнопсихология. 3-е изд., испр. и доп. Москва : Аспект Пресс, 2004. С. 56–62.
  2. Benedict R. The Chrysanthemum and the Sword. Patterns of Japanese Culture. New York : Houghton Mifflin Harcourt, 2005. 324 p.
  3. Выготский Л. С. Психология развития человека. Москва : Смысл ; Эксмо, 2006. 1136 с.
  4. Москаленко В. В. Культура і особистість // Актуальні проблеми психології: Збірник наукових праць Інституту психології імені Г. С. Костюка НАПН України. Т. 11: Психологія особистості. Психологічна допомога особистості. 2015. Вип. 12. С. 352–361.

Автор ВУЕ

М. П. Кухта


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Кухта М. П. Базова особистість // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Базова особистість (дата звернення: 2.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
02.11.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶