Байаме

Наскельне зображення у Печері Байаме

Ба́йаме [Байам, Байамі; за поширеною версією — від дієслова «робити» у мові австралійських аборигенів народу камеларої; за іншими версіями — великий (мовою племені юалайі), походить від назви «сімені» людини і тварини] — у міфах південно-східних австралійських племен — творець-першопредок, наділений рисами деміурга, культурного героя, великого знахаря.

У міфології

За віруваннями низки корінних народів Австралії (воннаруа, камеларої, юалайі, вірад’юрі та ін.), мешкає на небі, з якого спустився, щоб створити гори, річки й ліси. Відомий як Великий (або Небесний, Спільний) Батько.

За легендою, прийшов разом із двома дружинами з Північного заходу у часи, коли землю заселяли лише тварини і птахи. Його високо закинутий бумеранг став Місяцем. Частину людей створив з дерева та глини, частину — з тварин; надав їм звичаї, закони, пісні, моральні норми, шлюбні правила тощо.

Є засновником і головним покровителем усіх обрядів ініціації, творцем священного місця посвяти хлопчиків у дорослих (бора), учителем новачків, які проходять випробування перед посвятою.

Збереглися наскельні антропоморфні зображення Байаме, часто — у великому головному уборі чи з високою зачіскою (у так званій Печері Байаме, що була вперше описана 1873, — з довгими руками, великими білими очима). Жінкам не дозволяли бачити зображення Байаме чи наближатися до його священних місць, які зазвичай були місцями ініціації.

«Часи Байаме» ототожнюють з уявленнями про «Епоху сновидінь» (що притаманні практично всім корінним народам Австралії) — міфічний сакральний період минулого, коли першопредки створювали світ і людей.

Додатково

  • Один із міфів переповідає, що Байаме, шукаючи дикий мед, рушив у мандри за бджолою, до ніжки якої прив’язав пташине перо.
  • За легендами аборигенів австралійського штату Новий Південний Вельс (зокрема племені вурад’єрі), обряди ініціації були пов’язані з уявленнями про гігантське страхітливе чудовисько Дарамулун, яке вбивало й спалювало хлопчиків, а з попелу творило нових людей. Байаме знищив чудовисько і наказав людям самим здійснювати обряди ініціації та навчати підлітків традиціям племені.
  • Відповідниками Байаме в міфології інших племен є Бунджіль, Дарамулун, Нурундере, Бірал та ін. Фундатор теорії прамонотеїзму Вільгельм Шмідт прагнув довести, що образи цих небесних істот-деміургів — залишки первісних уявлень про єдиного Бога-Творця, які пізніше зазнали міфологічних та магічних нашарувань.

Література

  1. Howitt A. W. The Native Tribes of South-East Australia. London : Macmillan, 1904. 819 р.
  2. Berndt R. М. Kunapipi. A Study of an Australian Aboriginal Religious Cult. Melbourne : International Universities Press, 1951. 224 p.
  3. Songs of the Songmen: Aboriginal Myths / Retold by W. E. Harney, A. P. Elkin. Adelaide : Rigby, 1968. 178 р.
  4. Элиаде М. Религии Австралии / Пер. с англ. Л. А. Степанянц. Санкт-Петербург : Университетская книга, 1998. 319 с.
  5. Мелетинский Е. М. Поэтика мифа. 3-е изд. Москва : Наука, 2000. 407 с.
  6. Смит Р. Мифы и легенды австралийских аборигенов / Пер. с англ. Е. Межевитинов. Москва : Центрполиграф, 2008. 316 с.
  7. Stanner W. E. H. On Aboriginal Religion. Sydney : Sydney University Press, 2014. 326 р.

Автор ВУЕ

А. В. Арістова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Арістова А. В. Байаме // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Байаме (дата звернення: 4.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
02.03.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶