Бараат

Бара́ат (ніч Бараат, Лайлат аль-Бараа, Шаб-і-Барат, Берат Канділі та ін.; араб. ليلة البراءة‎‎‎ — очищення, звільнення, відокремлення) — в ісламі — вшанована мусульманами ніч, яка вважається часом сходження особливого милосердя Аллага і звільнення від гріхів. Припадає на середину 8-го місяця мусульманського місячного календаря (місяць шаабан), відзначається проти 15 числа. Відома також як Ніч Милосердя, Благословенна ніч.


Мусульмани вірять, що в цю ніч можна отримати від Аллага як прощення гріхів (крім «великих», як-от: віровідступництво, гординя, заздрість, чаклунство, вживання алкогольних напоїв, неповага до батьків тощо), так і відплату за них. Поширеними є вірування, що в ніч Бараат Аллаг пише долі всіх чоловіків і жінок на майбутній рік, з огляду на вчинки, які вони здійснювали в минулому; сходить на найближчі до землі небеса, щоби надати вірним особливу милість і благодать.

Бараат проводять за нічним чуванням, читанням Корану і молитвами, просять у Всевишнього сприяти благочестивим намірам, зарахувати добрі вчинки і пробачити гріхи, каються у вчиненому, бажають милості й прощення померлим предкам. Вважають, що в цю ніч Аллаг надав Мухаммаду право заступництва за всіх мусульман.

У різних мусульманських регіонах і країнах сформувалися відмінні традиції відзначення ночі Бараат. У хадисах згадано про чесноту постування наступного дня. Поширеним є звичай молитися за померлих на цвинтарях, біля гробниць праведників (за хадисами, Мухаммад в цю ніч молився за похованих мусульман на кладовищі аль-Бакі). Прийнято роздавати милостиню та їжу бідним, смаколики дітям.

У сурі «Ад-Духан» стверджується, що Коран був зісланий «в благословенну ніч» (Коран 44:3). Деякі з мусульманських вчених вважають, що йдеться саме про ніч Бараат (а не про т. з. Ніч Могутності, ніч аль-Кадр). Поширеними є тлумачення, що весь Коран зійшов на ближнє небо у ніч Бараат, але поступове об’явлення віршів почалося з ночі аль-Кадр в місяці рамадан.

Окремі дослідники вказують на доісламські корені свята, пов’язані з ритуальними споминами пращурів та молитвами за щастя і спокій їхніх душ.

Література

Бараат // Ісмагілов С. В., Козловський І. А., Халіков Р. Х. та ін. Іслам: Енциклопедичний словник. Київ : Бібліотека ісламознавства ; Інститут філософії імені Г. С. Сковороди НАН України ; Руслан Халіков, 2021. С. 93–94.

Автор ВУЕ

А. В. Арістова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Арістова А. В. Бараат // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бараат (дата звернення: 9.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
12.01.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶