Рамадан

Рамада́н, Рамазан (від араб. رمضان‎‎, тур. Ramazan) — дев’ятий місяць мусульманського календаря. Вважається священним: за віровченням ісламу, саме в цей місяць пророку Мухаммаду був зісланий Коран — одкровення Аллаха.

Значення рамадану

Оповіді про життя пророка Мухаммада стверджують, що у зрілому віці в місяць рамадан він усамітнювався в печері на г. Хіра, віддаляючись від мирських справ. У 610, в одну з ночей останньої декади місяця, йому вперше явився ангел Джабраїл (в біблійній традиції архангел Гавриїл) із закликом «Читай!»; передав пророку перші вірші Корану. Одкровення тривали до кінця життя Мухаммада, різними за обсягом фрагментами, аж доки Коран був переданий повністю.

Хадиси переказують, що кожного наступного року саме в рамадан Джабраїл повторював Мухаммаду всі вірші Корану, зіслані за рік; після того слухав, як ці вірші читав пророк. Отже, у цей місяць Коран не тільки передавався, а й перевірявся. Далі Мухаммед читав священний текст вірянам, які заучували слова напам’ять. В останній рамадан життя пророка цей ритуал було виконано двічі.

Ахмад ібн Ханбаль наводить хадис, де міститься вказівка на те, що попередні одкровення єдиного Бога — Таурат (Тора), Інджіл (Євангеліє), Забур (Псалтир) — також були зіслані пророкам у місяць рамадан.

На відзнаку священних подій мусульмани додержують упродовж рамадану обов’язковий піст (саум); за своїм релігійним значенням цей піст вважається одним зі стовпів ісламу.

Дата початку рамадану щороку зсувається з огляду на те, що мусульманське літочислення ведеться за місячним календарем (коротшим за григоріанський приблизно на 11 днів). Тривалість місяця складає 29 або 30 днів. У різних країнах мусульманського світу початок відліку священного місяця може відрізнятися, залежно від традиційного способу його встановлення (за астрономічними обчисленнями, безпосередніми спостереженнями за фазами Місяця, рішенням авторитетних улемів).

Піст у місяць рамадан

В ісламі вважається, що піст у місяць рамадан оберігає тіло вірянина та очищує його душу й помисли, приборкує пристрасті й зміцнює віру, віддаляє від зла й наближує до раю. Мусульманські улеми повчають, що піст дарує милість Аллаха і прощення минулих гріхів; навчає цінувати Його дари — їжу й пиття; пробуджує чуйність до нужденних і бідних; відволікає від мирського клопоту заради служіння Богові; спонукає до переосмислення життєвих цінностей, духовного зростання.

Піст у місяць рамадан стає обов’язковим від 624 — на другий рік після хіджри (переселення пророка Мухаммада в Медину). Передбачає утримання від споживання їжі й води, а також низку інших обмежень (утримання від паління, лихослів’я, брехні, статевих контактів та ін.) від світанку до присмерку Сонця. Мусульманам рекомендовано завершити ранковий прийом їжі (сухур) за півгодини до вранішньої зорі і приступати до розговіння (іфтар) після вечірньої молитви одразу як смеркне.

Протягом посту мусульмани здійснюють спеціальні нічні молитви, добровільні колективні моління (таравіх); присвячують час вивченню і читанню Корану, прагнуть здійснювати добросердні, боговгодні вчинки. На останню декаду місяця припадає ніч аль-Кадр (відома ще як Ніч передвизначення, Ніч могутності), з якою в ісламі пов’язують явлення ангела Джабраїла. Точна її дата невідома; відзначається в одну з непарних ночей останньої декади місяця, найчастіше на 27-му ніч.

Від посту звільнюються подорожуючі, діти й ті, хто з поважних причин не може його дотримувати (люди похилого віку, важкохворі, вагітні жінки, породіллі). Ці дні вони мусять відпостувати в інший час або відшкодувати в інший спосіб: «А якщо хто із вас захворіє, чи буде в дорозі, то нехай постить таку ж кількість днів у інший час. А тим, для кого це важко, слід задля спокути нагодувати бідняка» (Коран, 2:184). Людина, яка навмисне порушила піст чи вчинила заборонені у піст дії, вважається такою, що здійснила важкий гріх, і мусить його спокутувати (як правило, додатково постувати 60 днів).

У перший день наступного за рамаданом місяця шавваль на честь завершення посту відзначається свято розговіння – Ід аль-Фітр (або Ураза-байрам).

До настання свята мусульмани сплачують обов’язкову милостиню (закят аль-фітр) на користь нужденних.

Додатково

У віршах Корану міститься вказівка на необхідність постування: «О ви, які увірували! Встановлено для вас піст — так само, як він був встановлений для тих, які жили раніше за вас. Можливо, будете ви богобоязливі!» (Коран, 2:183).

Цитати

«Рамадан є місяцем, під час якого було заслано Коран — прямий шлях для людей, ясні знамення прямого шляху та розрізнення. Коли для когось із вас настане цей місяць, то нехай він проводить його у пості. А якщо він захворіє, чи буде в дорозі, то нехай постить таку ж кількість днів у інший час. Аллах бажає вам полегшення, а не утруднення; доводьте ж до кінця дні посту і звеличуйте Аллаха за те, що Він вказав для вас прямий шлях; можливо, ви будете вдячні!»

 (Коран, сура 2 «Аль-Бакара», аят 185).


Джерела

Преславний Коран. Переклад смислів українською мовою / Пер. з араб. і передм. М. Якубовича. Київ : Основи, 2017. 433 с.

Література

  1. Климович Л. И. Книга о Коране, его происхождении и мифологии. Москва : Издательство политической литературы, 1986. 270 c. URL: https://lib.misto.kiev.ua/DIALEKTIKA/b_kor.dhtml
  2. Али-заде А. А. Исламский энциклопедический словарь. Москва : Ансар, 2007. 400 с.
  3. Камиль А. А. Уроки Рамадана. Пост и его значение. Москва : Умма, 2008. 200 с.
  4. Латигіна Н. А. Іслам: шлях крізь століття : монографія. Київ : Київський національний торговельно-економічний університет, 2016. 360 с.

Автор ВУЕ

А. В. Арістова

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Арістова А. В. Рамадан // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Рамадан (дата звернення: 10.05.2024).


Оприлюднено


Оприлюднено:
08.05.2019

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶