Закят

Закя́т, закат (араб. زكاة‎‎ — очищення) — один із п’яти стовпів ісламу, обов’язковий доброчинний податок на майно і доходи, що сплачується на користь нужденних мусульман.

Характеристика

Термін включає конотації як податку (обов’язковість, визначений розмір, встановлені шаріатом умови сплати), так і милостині (добровільна готовність до пожертви, щиросердний намір).

Посутньо закят — це інституційована практика доброчинної соціальної допомоги тим категоріям одновірців, які найбільше цього потребують, і задля загального благополуччя спільноти мусульман (умми). Відтак розрізняють два аспекти закяту: духовний (спосіб служіння Всевишньому, моральні зусилля) і соціальний (перерозподіл багатства, спільна участь у справах громади, інтеграція умми).

Релігійно-правове обґрунтування

У мекканських сурах Корану закят означає доброчинство, милостиню, допомогу.

Як регулярна та обов’язкова пожертва запроваджений після гіджри, був призначений для розподілу між нужденними, малозабезпеченими, непрацездатними членами мусульманської громади.

В ісламі закят розглядають як один із видів служіння Аллагу; у Корані часто згаданий поряд із молитвою, наприклад: «Звершуйте молитву, давайте закят та схиляйте коліна разом із тими, хто вже робить це» (Коран 2:43).

У тлумаченні богословів сплата закяту «очищає» користуванням майном і доходами. Закят потрактовують як важливий засіб забезпечення соціальної справедливості та солідарності мусульман.

Згідно з Кораном, «милостиня призначена» для таких 8 категорій мусульман:

  • жебраків (нужденних);
  • бідних (малозабезпечених);
  • збирачів і розпорядників закяту (особи, призначені для збирання, обліку, зберігання, розподілу зібраних засобів);
  • тих, «від чиїх сердець чекають прихильності»;
  • для викупу рабів (або звільнення полонених мусульман);
  • збанкрутілих боржників (йдеться про мусульман, які взяли в борг на цілі, дозволені шаріатом, у своїх інтересах чи інтересах одновірця);
  • тих, хто йде шляхом Аллага (вираз тлумачать відповідно до широкого розуміння джигаду як зусиль і усердя на шляху Аллага);
  • подорожніх (Коран 9:60).

Якщо певна категорія отримувачів відсутня, то її частку мусять розподілити серед інших.

У мусульманському праві розроблена чітка класифікація майна, з якого сплачують податок, а відповідно й підстави для розрахунку розміру закяту, а також термінів і умов його виплати. Так, свої особливості має сплата закяту з худоби (тільки з молочної, племінної, пасовищної), врожаю (зерна і плодів, з урахуванням способу землеробства, зрошування угідь), товарів, золота, срібла, цінних паперів, грошових сум. Певні відмінності у тлумаченні правил закяту (обчислення розміру, враховувані види власності) існують між різними правовими школами (мазгабами).

Сучасні фетви дозволяють неурядовим організаціям, спеціальним благодійним фондам виплату закяту за допомогою банківських карт, онлайн-платежів, за умови гарантованого отримання коштів саме тими категоріями населення, для яких вони призначалися.

Умови та вимоги

Закят сплачують не всі, а тільки дорослі й відносно забезпечені віряни: шаріат чітко визначає той мінімум майна (нісаб), яким повинен володіти платник.

Серед умов, за яких закят стає дійсним: жертводавець має бути мусульманином, повнолітньою, дієздатною, вільною та достатньо заможною людиною, реальним власником установленого мінімуму майна, принаймні упродовж 1 року, віддає закят з майна і доходів, отриманих законним шляхом, а головне — має щиросердний намір його сплатити.

Виплатою закяту вважають безпосередній акт передачі певної кількості матеріальних засобів одному або кільком нужденним. Сплата закяту може бути анонімною.

За традицією, закят у більшості випадків становить 1/40 частину (2,5 %) від усього майна мусульманина, яке було в його користуванні упродовж року (включно з грошима, банківськими вкладами, але за винятком жіночих прикрас, золотого й срібного оздоблення зброї), 1/10 від зібраного врожаю (1/20 за умови використання штучного зрошення). Закят з майна віддають раз на рік, у кінці місячного року; з врожаю — одразу після його збору. У країнах, де чинні закони шаріату, закят є частиною офіційної податкової системи, з чітким регулюванням процесу стягнення й розподілу: закят із т. з. явного майна (амвал захіра) стягують державні органи.

Окремо розрізняють закят аль-Фітр — милостиню, яку глава сім’ї виплачує за всіх членів родини в останні дні посту в місяці рамадан (див. Саум) або на початку свята розговіння Ід аль-Фітр (у ніч перед святом або й під час свята, але до святкової молитви). Традиційний обсяг — 2,25 кг звичної для даної країни їжі (від кожного вірянина), призначеної для роздавання нужденним у день свята.

Окрім обов’язкового податку, в ісламі укорінена і практика добровільних пожертвувань грошима, їжею, послугами тощо — садака. На відміну від закяту виплачують у довільний час, за бажанням, розмір садаки не регламентовано, може бути пожертвувана й немусульманам.

Джерело

  • Преславний Коран. Переклад смислів українською мовою / Пер. з араб. М. Якубовича. Київ : ДУМУ «Умма», 2017. 433 с.

Література

  1. Омельчук В. В., Ліснича В. М. Релігійна політика стародавніх і середньовічних держав. Київ : Персонал, 2011. 608 с.
  2. Туржанський В. А. Закят // Митна енциклопедія : в 2 т. / Відп. ред. І. Г. Бережнюк. Хмельницький : ПП Мельник А. А., 2013. Т. 1. С. 273–275.
  3. Ісмагілов С. В., Якубович М. М. Закят // Ісламознавство. Вінниця : ТОВ «Нілан-ЛТД», 2018. С. 115–121.

Автор ВУЕ

А. В. Арістова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Арістова А. В. Закят // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Закят (дата звернення: 12.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
11.15.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶