Садака

Са́дака (араб. صدقة‎‎ — щирість, доброзичливість) — в ісламімилостиня, пожертва, ширше — будь-яка добра справа, щиросердно здійснена заради Аллага.

Характеристика

У ранньому ісламі, в хадисах і літературі з фікху термін «садака» часто позначав закят, вживався як синонім до нього. Пізніше закріпилося розуміння як милостині, доброчинства, що надається не з обов’язку чи за звичаєм, а довільно, за внутрішньою спонукою.

На відміну від закяту милостиню можна жертвувати у будь-який час і в будь-якому обсязі, зокрема й немусульманам. Дозволена у різних формах — від грошової допомоги до їжі, добровільних послуг, актів співчуття, щедрості (серед прикладів: допомога людям з вадами зору, прибирання перешкод з дороги, підтримка добрим словом чи посмішкою). Може бути як разовим актом благодійності, так і регулярними виплатами на користь нужденних.

Садака приписана Кораном, Сунною та шаріатом для всіх мусульман, хто має таку можливість. Є взірцем праведної поведінки. За хадисами, приклади щедрості подавав Мухаммад, який ніколи не відмовляв у допомозі. Богослови тлумачать садаку як спосіб служіння Аллагу, спокуту за гріхи, очищення жертводавця перед лицем Всевишнього, вияв співпричетності до потреб мусульманської спільноти. Коран рекомендує приймати садаку: «Приймай пожертву з майна їхнього, щоб очистити їх і піднести цим. І молися за них, бо твої молитви — спокій для них!…» (Коран 9:103).

Більше поцінована садака таємна, анонімна, але схвалюють і публічну доброчинність: «Якщо ви даєте милостиню відкрито, то є добром вона. А якщо ви приховуєте її та даєте нужденним, то це краще для вас. Аллаг пробачить вам деякі злі вчинки ваші, та Аллагу відомо те, що ви робите» (Коран 2:271). Проте показну, удавану щедрість засуджують як лицемірство.

Поступово сформувалися особливі традиції, пов’язані з роздаванням милостині. Вважали, що найбільше значення має садака, подана у містах Мецці, Медині, Єрусалимі. Найактивнішими стають жертводавці у дні мусульманських свят, священний місяць рамадан тощо.

Джерело

Преславний Коран. Переклад смислів українською мовою / Пер. з араб. М. Якубовича. Київ : ДУМУ «Умма», 2017. 433 с.

Література

  1. Weir T. H., Zysow A. Ṣadaḳa // The Encyclopedia of Islam : in 12 vol. 2nd ed. Leiden : Brill, 1995. Vol. 8. P. 709–716.
  2. Campo J. E. Encyclopedia of Islam. New York : Facts on File, 2009. 750 p.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Садака // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Садака (дата звернення: 2.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
16.11.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶