Бгава

Бга́ва (від санскр. кореня bhū — бути, ставати) — багатозначний термін у філософських школах (даршанах) Індії, філософії й психології буддизму та індуїзму.

1) Бгава з коротким звуком «а» у першому складі (санскр. भव, bhava) — життя, існування, буття, ґенеза, народження, становлення на противагу абгаві — небуттю, неіснуванню, відсутності. Містить конотації процесуальності, динамізму, «стремління до оприявлення», певного триваючого, постійно відтворюваного стану.

2) Бгава з подовженим звуком «а» у першому складі (бгаава; санскр. भाव, bhāva) — емоція, манера, темперамент, певний психічний стан.

У буддизмі

Бгава у буддизмі позначає безперервність життя і смерті, становлення, процес існування, що складається із: а) чуттєвого існування (kama-bhava); б) тонкоматеріального існування (rupa-bhava); в) нематеріального існування (аrupa-bhava).

Увесь процес існування умовно поділяють на два аспекти:

1) кармічний процес (kamma-bhava), тобто кармічно активний бік існування, що є причиною переродження і полягає в милостивому чи немилостивому волевиявленні (вчинках);

2) кармічно визначене переродження або процес відродження (uppatti- bhava), тобто кармічно пасивний бік існування, що полягає в піднесенні й розвитку кармічно обумовлених, а тому морально і тілесно нейтральних явлень існування (bhava).

Бгава — десята позиція з 12-членної формули буття (концепції причиновості пратітья-самутпада), можливість переродження в одній зі сфер.

Див. також Бгавачакра.

У філософських школах

У філософії вайшешики та ньяя бгава осмислене як властивість «бути», «існувати», що охоплює всі категорії наявних речей.

У класичній санкх’ї — різноманітні стани свідомості, що об’єднані у дві класифікації. Перша, за «Санкх’я-карикою», охоплює 4 пари: знання — незнання, чеснота — порок, індиферентність — пристрасть, надздібності — безсилля. Друга класифікація включає 50 бгав, з-поміж яких: 5 різновидів заблудження, 28 нездатностей, 9 задоволень досягнутим і 8 досягнень. Багатоманіття бгав пояснюють пропорціями гун. Бгави розуміються як такі, що невіддільні від тонкого тіла; переважання тих чи тих бгав визначає подальший рух шерегою перевтілень.

Як психічні стани бгави згадані вже у «Натья-шастрі» (2–3 ст.), де набули значення фундаментального поняття в концепції раси. У трактаті описано 49 різновидів бгав, з-поміж яких 33 (vyabhicāri) витлумачені як нестійкі, минущі психічні стани (напр., слабкість, побоювання, сором, заздрість, радість тощо), ще 8 (ṣāttvika) фіксують фізіологічні зміни (кольору обличчя, голосу, заціпеніння, піт тощо) та 8 (sthāyi) постійних і стійких психологічних станів-емоцій (напр., насолода, сміх, гнів, мужність, страх, відраза та ін.), на яких ґрунтується індивідуальний досвід.

В індуїзмі

Богослов і вайшнавський святий Рупа Ґосвамі (1493–1564, Індія; представник традиції гауді-вайшнавізму) назвав п’ять видів бгав (бгакті): 1) шанта-бгава — нейтральні відносини з Богом; 2) дасья-бгава — зв’язок з Богом у формі відносин слуги і пана; 3) сакхі-бгава — спілкування з Богом як з другом; 4) ватсалья-бгава — відносини з Богом як з батьками в родині; 5) мадгури-бгава — ставлення до Бога як до свого коханого. У гауді-вайшнавізмі відносини з Богом-коханим розглядаються як найвища форма бгакті-бгави.

Література

  1. Гринцер П. А. Основные категории классической индийской поэтики. Москва : Наука, 1987. 312 с.
  2. Tiwari D. N. Ontological Non-being (Abhava) vs. Philosophical Being [Indian Context] // Indian Philosophical Quarterly. 2003. Vol. 30 (3). P. 411–442.
  3. Радхакришнан С. Индийская философия. Москва : Академический проект ; Альма Матер, 2008. 1008 с.
  4. Phillips S. H. Epistemology in Classical India: The Knowledge Sources of the Nyāya School. London; New York : Routledge, 2014. 214 р.
  5. Methods in Buddhist Studies: Еssays in Нonor of Richard K. Payne / Ed. by S. A. Mitchell, N. F. Quli. London : Bloomsbury Academic, 2019. 256 p.
  6. Пятигорский А. Буддийская философия мысли / Пер. с англ. С. Остапенко. Москва : КоЛибри ; Азбука-Аттикус, 2020. 384 с.

Автор ВУЕ

В. В. Титаренко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Титаренко В. В. Бгава // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бгава (дата звернення: 2.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
26.08.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶