Бентоніт

Бентоні́т [від власної назви форту Бентон (шт. Монтана, США) ] — природний глинистий мінерал, різновид вибілювальних глин.

Бентоніт

Бентоніт

Колір від білого до ясно-зеленого і ясно-синього, іноді — кремовий, жовтий, червоний або коричневий


Характеристика

Бентоніти — пластичні глини високої якості. За складом — гідроалюмосилікат, що складається переважно з мінералів групи монтморилоніту (Al2[Si4O10](OH)2 × nH2O) або бейделіту (Al2[AlSi3O9 × (OH)](OH)2 × nH2O).

До складу бентоніту входять також гідрослюди, каолініт, палигорськіт, цеоліти тощо.

Колір — від білого до ясно-зеленого і ясно-синього, іноді — кремовий, жовтий, червоний або коричневий.

Розбухає у процесі гідратації у 14–16 разів. В обмеженому просторі при вільному розбуханні у присутності води утворюється щільний гель, що перешкоджає подальшому проникненню вологи. Цю властивість, а також нетоксичність і хімічну стійкість використовують у промисловому виробництві, будівництві.

За складом обмінних катіонів серед бентонітових глин виділяють:

  • лужні — переважно з обмінним катіоном Na;
  • лужноземельні — переважно з катіоном Са.

Природні бентоніти зазвичай мають водневий показник (рН) 6–9,5 (для 5 % водної суспензії після її відстоювання протягом 1 год.) і містять менше 2 % карбонату натрію; загальний уміст взаємозамінних натрію та кальцію не перевищує 80 ме/100 г.

Походження. Розташування родовищ

Родовища бентонітових глин у морських і прісноводних басейнах утворюються за рахунок перевідкладання та діагенетичного перетворення (див. Діагенез) продуктів вивітрювання вивержених, вулканогенних і вулканогенно-осадових порід, а також перемиву бентонітових глин із родовищ іншого генезису.

Виділяють три промислово-генетичні типи родовищ бентоніту:

  • гідротермально-метасоматичний — результат гідротермального метасоматозу;
  • вулканогенно-осадовий — результат підводного перетворення вулканічного попелу, туфів та інших вулканогенних і вулканогенно-осадових порід;
  • теригенно-осадовий — перевідкладення та діагенетичні зміни продуктів розмиву кір вивітрювання і розкристалізації колоїдно-дисперсних продуктів.

Родовища бентоніту відомі в Росії, США, Канаді, Великій Британії, Молдові (у Придністров’ї) та інших країнах.

Найбільшими виробниками і головними експортерами бентоніту є Росія, США, Греція, Японія, Італія, Аргентина, Іспанія.

На території України виявлено близько 110 родовищ і проявів бентонітових глин усіх генетичних типів. Переважають бентоніти вулканогенно-осадового, поствулканічного, осадового й елювіального (див. Елювій) походження. В Україні родовища лужноземельних бентонітів розробляють у Черкаській області (Дашуківське) та Закарпатській області (Горбське). Відомі також родовища у Донбасі, Хмельницькій області (Пижевське і Жабинське), Криму (Курцівське).

Значення

У природному чи активованому (після хімічної обробки кислотами) вигляді бентоніти мають високі адсорбційні властивості. Їх використовують як природний адсорбент (див. Сорбент) для очищення продуктів нафтопереробної, коксохімічної та харчової промисловості, в ливарному виробництві для виготовлення формувальної суміші, у чорній металургії, керамічному виробництві, медицині й фармакології, сільському господарстві, гірничодобувній промисловості (для приготування бурових розчинів), як наповнювач під час виготовлення паперу, гуми та багатьох предметів широкого вжитку.

Каталітична активність бентонітових глин обумовила їхнє використання як каталізаторів у низці хімічних виробництв, синтезі каучуку, крекінгу нафти.

Бентонітові глини Черкаського родовища успішно використовували для дезактивації зовнішніх та внутрішніх поверхонь будинків і споруд, що зазнали радіоактивного забруднення в результаті Чорнобильської ядерної катастрофи 1986.

Література

  1. Grim R., Güven N. Bentonites — Geology, Mineralogy and Uses. Amsterdam : Elsevier, 1978. 256 p.
  2. Decher A., Friedrich G. Bentonite der Cabo de Gata // Die Geowissenschaften. 1991. Vol. 9; 10. P. 305–316.
  3. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004–2013.
  4. Mishra A. K. Bentonite: Characteristics, Uses, and Implications for the Environment. New York : Nova Publishers, 2015. 184 p.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Бентоніт // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бентоніт (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
20.03.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶