Благодатний вогонь

Бдагодатний вогонь2.jpg

Благода́тний вого́нь — в уявленні християн — особлива субстанція у вигляді
світла чи вогню, поява якої символізує воскресіння Ісуса Христа (Його вихід із гробниці). Віра у щорічне «сходження» такого світла-вогню напередодні Великодня притаманна переважно церквам східного християнства.

Історична довідка

Найдавніше письмове свідчення явлення Благодатного вогню на Гробі Господньому деякі богослови відносять до 4 ст. і пов’язують з церковним письменником Євсевієм Кесарійським.

Традиція вшанування Благодатного вогню була відома в м. Єрусалимі вже в 5 ст. Проте йшлося лише про запалювання світильника «вечірнього Світла» на богослужінні Великої суботи.

Близько 9 ст. ця традиція трансформувалася у «чудо сходження Благодатного вогню», коли лампади біля Гробу Господнього «запалюються невидимо». Навколо ідеї про чудесне і надприродне явлення сформувалося багато легенд та міфів, які, своєю чергою, приваблювали до Святої землі прочан.

Благодатний вогонь характеризують як «Світло правдиве», «справжнє Світло» (Ів. 1:9) або «Святе Світло» (у грецькій та вірменській християнських традиціях).

У релігійній практиці

З’ява Благодатного вогню має чітку часову (субота напередодні православної Пасхи) та просторову (Храм Гробу Господнього в Єрусалимі) прив’язку. Умовою сходження Благодатного вогню є проведення у Велику суботу особливого богослужіння під очільництвом предстоятеля Єрусалимської православної церкви та його усамітнення у кувуклії (каплиці) храму.

Після сходження вогонь, за традицією, передають вірянам і представникам християнських конфесій, які поширюють його світом. Вогню приписують дивовижні властивості.

Розповсюдження

Заздалегідь перед Великою суботою різні конфесії доправляють до м. Єрусалима своїх представників для очікування Благодатного вогню та перевезення його зі Святої землі у головні храми своєї країни.

У деяких країнах із панівним православ'ям (особливо на пострадянському просторі) сходження Благодатного вогню перетворюють на гучну медіа-подію: богослужіння транслюють наживо провідні телеканали, у церемоніях перевезення та зустрічі вогню беруть участь державні й політичні діячі.

В останні десятиліття ізраїльська влада заборонила транспортувати через свої аеропорти та заносити на борт літака Благодатний вогонь, навіть у закритих і спеціально пристосованих лампадах. Відтак полум’я гасять і наново запалюють уже по прибутті до аеропорту призначення.

Критика

Проте не всі християни, навіть клірики, сприймають явлення Благодатного вогню як здійснення справжнього чуда. Так, Римо-католицька церква офіційно не визнає сходження Благодатного вогню чудом, хоча її посланці ще до 13 ст. брали участь у пов’язаних із цим церемоніях.

Представники навіть тих церков, що зорганізовують паломництво до Гроба Господнього та доправляють вогонь у свої країни, часом дуже скептично налаштовані до феномену «чуда за розкладом». Міркують про природні причини виникнення вогню: зокрема, ймовірне створення учасниками церемонії умов для «самозагоряння матеріалів», «незагашену лампаду», «електромагнітний імпульс» тощо.

Подібні підозри багато століть артикулюють і представники мусульманської спільноти, які вважають сходження Благодатного вогню перформансом організаторів церемонії, а віру в це чудо пояснюють неосвіченістю християн, невижитим марновірством.

Попри критику, мільйони вірян багатьох церков Східного християнства, плекають віру в чудо сходження Благодатного вогню і поділяють пророцтво, що нез’явлення вогню у визначений час стане знаком наближення кінця світу.

Додатково

  • Зазвичай Благодатний вогонь доставляють з м. Єрусалима літаком до м. Києва, звідки його поширюють іншими містами. У квітні 2022 через воєнний стан і закритий авіапростір вогонь в Україну доправили сушею. Першими його отримали храми м. Луцька та Волині.
  • На думку предстоятеля Православної церкви України митроп. Епіфанія (Думенка), сходження Благодатного вогню — це більшою мірою «спогад того першого чуда, яке було звершене в певний момент».

Література

  1. Чернушенко М. Чудо благодатного вогню в Єрусалимі на Православну Пасху: свідчення очевидців // Людина і світ. 1997. № 4.
    С. 2–8.
  2. Димитрій, митроп. Благодатний вогонь Великої Суботи: віра і скептицизм // Гал-інфо. 2013. URL: https://galinfo.com.ua/articles/blagodatnyy_vogon_velykoi_suboty_vira_i_skeptytsyzm_132693.html
  3. Балог П. Про «благодатний вогонь» // Релігія в Україні. 2018. URL: https://www.religion.in.ua/zmi/ukrainian_zmi/39414-pro-blagodatnij-vogon.html

Автор ВУЕ

О. Н. Саган


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Саган О. Н. Благодатний вогонь // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Благодатний вогонь (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено


Оприлюднено:
04.07.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶