Блогосфера

Блогосфе́ра (від блог і сфера) — сукупність усіх блогів; комунікаційний простір, у якому відбувається постійний обмін інформацією.

Історична довідка

Етапи розвитку блогосфери:

У 1990-х з’явилися перші персональні блоги на простих HTML-сторінках; у 1999–2004-х — спеціальні платформи для ведення блогів: «Blogger», «LiveJournal», «Weblogs Inc.», «Audio Blogger» тощо. Блогери вдавалися до обговорення політичних питань, ставали джерелом інформації для офіційних та комерційних ЗМК.

У 2005–2010-х блоги стали масовими. З’явилися платформи: «YouTube» (2005), «Twitter», «Tumblr» (2007) та «Instagram» (2010), які вивели блогінг на міжнародний рівень і максимально спростили входження у нього. Зменшилася межа між традиційними ЗМК і блогами. Рубрика «Блоги» з’явилася на сайтах видань «Економіст» («The Economist»), «Файненшл Таймс» («Financial Times»), «Фігаро» («Le Figaro»), «Венеті Фейр» («Vanity Fair») та інших.

В Україні блоги започатковано виданнями «Кореспондент» (2006), «Українська правда» (2007), а згодом іншими комунікаційними інтернет-ресурсами. Блоги стали джерелом альтернативної інформації, яка не висвітлюється в офіційних ЗМІ. Відбувається монетизація блогів. Їх створюють також на власних хостингах за допомогою платформ «Blogger», «WordPress» чи «TypePad».

У 2011–2020-х блоги стають повноцінною альтернативою традиційним ЗМІ, виконують функцію інформування (особливо за різких соціальних змін). У блогерів з’являється можливість заробляти блогінгом (зокрема завдяки рекламі нативній).

Характеристика

Блогосфера характеризується глобальністю та демократичністю: будь-хто може долучитися до обговорення актуальних тем і подій, мати вплив на думку суспільну.

Блогосфері властива оперативність. Це може мати й негативні наслідки для якості повідомлень, спричиняти поширення фейків чи дезінформації. Сучасні користувачі блогів можуть споживати та створювати контент.

Користування блогосферою відбувається для отримання актуальної інформації, дискусії з блогерами.

Цінність контенту блогосфери характеризується наступними аспектами:

  • видова різноманітність опублікованої в блогах інформації;
  • актуальність інформації, що забезпечується регулярними публікаціями та оновленнями;
  • архівування суспільно важливої інформації;
  • збільшення кількості блогів, на яких обговорюють історичну, політичну та культурологічну тематику;
  • поява професійних блогерів.

Функції блогосфери

Основними функціями блогосфери є:

  • інформаційна (задовольняє потребу користувачів в отриманні інформації);
  • комунікаційна (потреби користувачів у спілкуванні, дискусії з блогером);
  • експресивна та само презентаційна (дає змогу автору висловити думки, емоції, викласти власну позицію в суспільстві);
  • накопичення капіталу соціального, що може бути конвертованим в інші форми капіталу;
  • формування громадської думки, альтернативного чи суголосного з традиційними ЗМК порядку денного;
  • маніпуляційна (може бути спрямована на зміну думок і поведінки аудиторії через перекручування інформації, дезінформацію, агітацію, пропаганду певних ідей та поглядів, особливо під час виборів різного рівня або драматичних і трагічних подій — міжнаціональні конфлікти, природні та техногенні катастрофи, війни тощо);
  • культуро творча (блогери створюють власну віртуальну культуру, яка може відрізнятися від панівної);
  • презентація політичних, громадських, комерційних організацій.

Блогосфера в Україні

Українська блогосфера швидко розвивається. Для неї характерна мультимедійність. Окрім друкованих блогів, тут присутні фото, аудіо (подкасти), відеоблоги. Фахівці оцінюють її зростання як 400 % на рік. Станом на 2023 кількість зареєстрованих блогів в Україні перевищує 1 млн. У зв’язку з агресією РФ проти України значення національної блогосфери значно зросло. Вона стала важливим альтернативним традиційним ЗМК медіаджерелом. З’являється більше блогів, присвячених історії та культурі України. Набувають поширення політична та військова експертна аналітика. Політики, політологи та журналісти ом аналізують внутрішню на зовнішньополітичну ситуацію в Україні та за її межами, зокрема пов’язану з перебігом агресії РФ. Військові коментують події на фронтах і загальну воєнно-політичну ситуацію. До української блогосфери входять також зарубіжні блогери-аналітики та експерти зі США, Франції, Німеччини, Великої Британії, Болгарії, Ізраїлю та інших країн світу, які висловлюють свій погляд на події в Україні.

Значення блогосфери

Блогосфера є важливим аспектом сучасної культури Інтернету: вона стала невід’ємною частиною глобального комунікаційного простору, створює технічні передумови прямого спілкування між блогерами різних країн світу з їхньою багатонаціональною аудиторією. Це платформа публікації новин, інформації та вільного вираження думок щодо важливих питань.

Література

  1. Зернецька О. В. Переможна зброя нового хазяїна Білого дому // Зовнішні справи. 2008. № 12. С. 24–26.
  2. Зернецька О. В. Глобальна політична блогосфера — нова арена політичної комунікації // Політичний менеджмент. 2009. № 2. С. 13–26.
  3. Арбітман А. Комунікативний простір блогосфери: функції та дисфункції // Актуальні проблеми психології, соціології, педагогіки. 2010. № 10. С. 116–123.
  4. Михайлова О. Ю. Блогосфера як інструмент соціокультурних трансформацій у сучасній Україні // Наукові записки Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України. 2014. Вип. 4–5. С. 130–141.
  5. Manic M. The Rise of Native Advertising // Bulletin of the Transilvania University of Braєov. Series 5: Economic Sciences. 2015. Vol. 8 (57). Is. 1. P. 53–58.
  6. Зернецька О. В. Роль блогосфери у перемозі Барака Обами на виборах // Глобальна комунікація: Монографія. Київ : Наукова думка, 2017. С. 180–186.
  7. Бугайов М. В. Історико-культурна ретроспектива становлення блогів // Культура і сучасність. 2021. № 1. С. 69–74.
  8. Оксимець О. Як TikTok поширює теорії змови й конспірологію про коронавірус. Дослідження // Інститут масової інформації. 2022. URL: https://imi.org.ua/monitorings/yak-tiktok-poshyryuye-teoriyi-zmovy-i-konspirologiyu-pro-koronavirus-doslidzhennya-i43171
  9. Khymytsia N. Historiographical Aspects of the Use of Information and Communication Potential of thе Ukrainian Blogosphere for Historicaland Cultural studies. 2022. URL:https://chtyvo.org.ua/authors/Khymytsia_Nataliia/Historiographical_Aspects_of_the_Use_of_Information_and_Communication_Potential/

Автор ВУЕ

О. В. Зернецька, Д. М. Панчук,

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Зернецька О. В., Панчук Д. М. Блогосфера // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Блогосфера (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
19.10.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶