Блондель, Нікола-Франсуа

Блонде́ль, Нікола́-Франсуа́ (фр. Blondel, Nicolas-François; 15.06.1618, м. Рібмон, тепер регіон О-де-Франс, Франція — 21.01.1686, м. Париж, Франція) — архітектор, військовий інженер, математик, бригадний генерал (з 1652), асоційований член Королівської академії наук (з 1669).

Блондель Нікола-Франсуа. Фронтиспіс першого видання «Курсу архітектури» 1675 з зображенням тріумфальної арки Сен-Дені у м. Парижі, збудованої за проектом
Н.-Ф. Блонделя

Блондель, Нікола-Франсуа

(Blondel, Nicolas-François)

Народження 21.01.1686
Місце народження Рібмон
Смерть 21.01.1686
Місце смерті Париж

Життєпис

Народився в сім’ї адвоката, мера м. Рібмона. Вивчав математику та іноземні мови.

У віці 17 років розпочав військову кар’єру. Від 1640, за дорученням кардинала А. де Рішельє, досліджував фортифікацію в Португалії, Іспанії, а також Італії, де познайомився з Г. Галілеєм.

1647 командував артилерією під час морської експедиції проти іспанців поблизу м. Неаполя (тепер Італія). Був вихователем майбутнього політика Л.-А. де Ломені де Брієнна (1635–1698; Франція); подорожував з ним країнами Північної та Центральної Європи (1652–1656); у 1660-х здійснив навчальну подорож Європою з сином міністра Ж.-Б. Кольбера.

З 1656 викладав математику й фортифікацію у Королівському колежі (тепер Колеж де Франс).

Виконуючи завдання кардинала Дж. Мазаріні, 1657–1663 відвідав із дипломатичними (насправді розвідувальними) місіями міста Рим, Венецію, князівства Італії, Османську імперію (зокрема Єгипет, Грецію, Сербію та Стамбул), королівства і князівства Священної Римської імперії, Річ Посполиту, Пруссію, Лівонію, Московське царство, цікавлячись фортифікацією й артилерією. Був французьким послом у Данії (1659–1663).

Призначений королівським морським інженером (1664); опікувався укріпленнями портів у Нормандії (Шербур, Гавр), Бретані та на Антильських островах (Мартиніка, Гваделупа, Гаїті).

Як математик став асоційованим членом Королівської академії наук (з 1669).

Перший директор і професор Королівської академії архітектури (з 1671); відтоді займався викладацькою діяльністю та теоретичними дослідженнями з архітектури.

1673 був вчителем математики великого дофіна Людовика (1661–1711; Франція).

Діяльність

Як військовий інженер брав участь у проектуванні нового океанського порту Рошфор (тепер регіон Нова Аквітанія, Франція). На посаді директора Королівської академії архітектури сформулював керівні теоретичні позиції та практичні рекомендації у сфері архітектури.

Як математик вважав, що красу архітектури можна математично розрахувати й радив не покладатися в цьому на інтуїцію майстрів-будівничих та їхнє відчуття архітектоніки. Головним твором, завдяки якому Блондель увійшов до історії світової архітектури, став його п’ятитомний «Курс архітектури» (1675). Практичне значення мав уперше зроблений ним і тут опублікований математичний розрахунок сходів (т. з. формула Блонделя). Значним теоретичним доробком стали сформульовані ним основні постулати класицизму, витримані в дусі картезіанського (див. Картезіанство) раціоналізму:

  • краса властива природі речей і не залежить від людських смаків і поглядів;
  • закони краси можна збагнути засобами розуму (в архітектурі — за допомогою математики);
  • закони краси вже визначили зодчі античності, тому доцільніше вивчати не природу, а античну архітектурну спадщину;
  • з огляду на це варто виробити чіткі правила, незмінні канони, яких слід неухильно дотримуватися.

Краса архітектури для Блонделя полягала в симетрії та правильно розрахованих пропорціях архітектурної споруди, незалежно від її репрезентативності. Попри орієнтацію на античну спадщину, він застерігав від копіювання архітектурних здобутків греко-римської класики, ставлячи перед французькою архітектурою мету не просто зрівнятися з витворами античності, а й перевершити їх.

Як теоретик архітектури був активним учасником початкового етапу великої суспільної дискусії останньої третини 17 ст., відомої під назвою «Суперечки (сварки) стародавніх і сучасних», предметом якої було оцінювання переваг мистецтва (архітектури, драматургії, живопису, літератури) античності та тогочасної Франції. Фактично йшлося про універсалізм і національні риси в мистецтві та архітектурі. Парадоксально, що Блондель, який був опонентом К. Перро й належав до табору прихильників «стародавніх», обстоював самобутність і високу якість французької архітектури.

Пам’яткою архітектурної творчості Блонделя є тріумфальна арка Сен-Дені в м. Парижі, зведена 1672 на честь військових перемог короля Людовика XIV.

1669–1676 разом із учнем П. Бюлле (1639–1716; Франція) опрацював проект реконструкції м. Парижа, відомий як «План Бюлле і Блонделя». У ньому запропоновано влаштувати півкільце великих бульварів на правобережжі р. Cени по трасі фортечних валів, ліквідованих 1670.

Закладені Блонделем теоретичні й організаційні засади розвитку французької архітектури дозволили Франції наприкінці 17 ст. перехопити в Італії першість у розвитку світової архітектури й утримувати її до 20 ст.

Визнання

Іменем Блонделя 1864 названа вулиця в м. Парижі поряд із тріумфальною аркою Сен-Дені.

Додатково

Похвальну посмертну промову про Блонделя в Академії наук було виголошено лише 1780 М. Ж. Кондорсе, який також народився у м. Рібмоні.

Праці

  1. Cours d’Architecture : en 5 t. Paris : Pierre Aubouyn & François Clousier, 1675–1683.
  2. Neue Manier Vestungen zu bauen. Nürnberg : Hoffmann, 1686. 77 p.

Література

  1. Саваренская Т. История градостроительного искусства. Рабовладельческий и феодальный периоды. Москва : Стройиздат, 1984. С. 296.
  2. Саваренская Т. Западноевропейское градостроительство XVII–XIX веков: Эстетические и теоретические предпосылки. Москва : Стройиздат, 1987. С. 76–77.
  3. Вечерський В. В. Курс історії архітектури. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва, 2006. С. 178.
  4. Gerbino A. François Blondel: Architecture, Erudition, and the Scientific Revolution. London; New York : Routledge, 2013. 344 p.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Блондель, Нікола-Франсуа // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Блондель, Нікола-Франсуа (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
07.08.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶