Богадільня

Богадільня Миклашевських, 19 ст., село Волокитине Конотопського р-ну Сумської обл.
Богадільня (притулок), 19 ст., с. Нижня Сироватка, Сумського р-ну Сумської обл.

Богаді́льня (від церк.-слов. Бога дѣля — дослівно «заради Бога») — некомерційна стаціонарна благодійна установа для пожиттєвого утримання самотніх непрацездатних осіб (старих, немічних, хворих, інвалідів тощо).

Історична довідка

Богадільні поширилися з прийняттям християнства разом із іншими боговгодними закладами. За візантійською традицією, спочатку діяли при монастирських лікарнях. Вірогідно існували у Давній Русі. У Церковному статуті князя Володимира Святославича є згадка про богадільні; за дорученням князя, ними опікувалася церква, а на утримання виділялися кошти із церковної десятини. Один із перших притулків для нужденних хворих і скалічених діяв при Києво-Печерському монастирі (див. Києво-Печерська лавра).

У міських актах 1377 збереглися відомості про заснування у м. Львові шпиталю для хворих і бідних.

Богадільні-притулки діяли в Королівстві Польському ще від середини 14 — початку 15 ст. (напр., у містах Любліні, Варшаві, Радомі тощо); під церковною опікою такі заклади засновували в Речі Посполитій.

На території України з 16 ст. поширилися шпиталі й притулки «для убогих, старих», організовані братствами. Мережа богаділень-шпиталів значно зросла за часів Козаччини і забезпечувала догляд за скаліченими й немічними вояками, що поверталися з походів. Великі військові козацькі шпиталі діяли при Трахтемирівському Успенському, Межигірському монастирях (не збереглися), Мотронинському Троїцькому монастирі та ін. Знана військова і громадська богадільня функціонувала при Свято-Кирилівському монастирі (див. Кирилівська церква в Києві) тощо.

У Московському царстві та Російській імперії санкціоновані владою кампанії з поширення богаділень (з 2-ї пол. 17–18 ст.) були заходом усунення масового жебрацтва з міст, скорочення маргінальної верстви (див. Маргінальність соціальна). Від поч. 18 ст. богадільні для пристарілих і скалічених (передусім нижчих військових чинів) засновували по всіх губерніях. Одночасно утворювали спеціальні органи (губернського та загальнодержавного рівня), завданням яких було улаштування таких закладів і нагляд за монастирськими й церковними богадільнями. Із другої пол. 19 ст. богадільні передано у відання земств і міст (магістрати).

Із утвердженням радянської влади, провадженням антицерковної політики термін «богадільня» зник із ужитку, а самі будівлі перепрофільовано; організацію опіки взяла на себе держава.

Загальна характеристика

Особливістю богаділень було тривале (зазвичай пожиттєве) і цілковито безкоштовне утримання підопічних. Заклади створювалися окремо для чоловіків і жінок. Функціонували як станові (для осіб привілейованих станів, духовних осіб, нижчих військових чинів тощо) чи позастанові (для осіб усіх станів і віросповідань).

Богадільні створювали й утримували за кошти:

  • міських громад, земств;
  • релігійних громад (християнських, юдейських), братств, монастирів;
  • етнічних меншин (напр., зберігся інвалідний будинок на колишньому Грецькому подвір’ї в м. Ніжині на Чернігівщині);
  • цехів, митних зборів;
  • доброчинних фондів;
  • заможних благодійників (напр., в Україні богадільні будували й утримували представники козацької старшини, Київські митрополити, зокрема Петро Могила, меценати, промисловці);
  • відомств (станові богадільні);
  • національних волонтерських товариств (напр., Товариства Червоного Хреста);
  • державної (монаршої) казни (напр., військові шпиталі).

Натепер в Україні наступниками богаділень стали державні, комунальні й приватні госпіси, геріатричні пансіонати, будинки-інтернати для осіб із інвалідністю та інші заклади соціального захисту. Із відродженням доброчинності як сфери громадської діяльності, заснуванням та утриманням таких закладів опікуються й релігійні організації, жертводавці.

У Росії з початку 2000-х термін повернуто у вжиток, зокрема у назви приватних закладів медико-соціального спрямування, зорганізованих Російською православною церквою, місцевими православними громадами, сестринствами, конфесійними благодійними організаціями. Богадільні постали як альтернатива державним будинкам-інтернатам для літніх людей.

Додатково

  • На початку 20 ст. в Російській імперії налічували понад 14,8 тис. державних, станових і громадських доброчинних закладів і установ. До їхнього складу, окрім богаділень, входили: притулки для дітей (сиротинці), нічліжки, дешеві (або безплатні) їдальні та квартири, будинки працелюбства, виховні будинки, ясла, благодійні медичні та освітні заклади тощо.
  • За радянсьих часів термін вживали з негативними конотаціями — на позначення непродуктивної, бездіяльної, нікчемної організації, установи.

Література

  1. Маркович Я. М. Записки о Малороссии, ее жителях и произведениях. Санкт-Петербург : При Губернском правлении, 1798. 98 с.
  2. Моісеєва Т. М. Одеська Стурдзовська богадільня сердобольних сестер // Інтелігенція і влада. 2007. Вип. 9. С. 59–72. URL: http://storage.library.opu.ua/online/periodic/iv-09/059-072.pdf
  3. Козлова Н. В. Люди дряхлые, больные, убогие в Москве XVIII века. Москва : РОССПЭН, 2010. 360 с.
  4. Северина О. В., Нефёдова М. Е. Опыт создания богадельни. Москва : Лепта Книга, 2014. 224 с.
  5. Ціборовський О. М., Сорока В. М. Найстаріша лікарня Києва — Кирилівська: шлях від богадільні до губернської земської лікарні // Україна. Здоров’я нації. 2015. № 4 (36). С.130–136.
  6. Шульгина Т. Н. Теоретический анализ дефиниций «инвалид» и «инвалидность» // Теоретичні та прикладні питання державотворення. 2016. Вип. 19. С. 23–29. URL: http://www.oridu.odessa.ua/9/buk/%D0%95-19.pdf
  7. Антонович А. Я. Курс государственного благоустройства (полицейского права) : в 2 ч. Киев : Право, 2021.
  8. Втрачений Ужгород: міська богадільня // Про Захід. 2021. URL: https://prozahid.com/vtrachenyj-uzhhorod-miska-bohadilnia-foto/

Автор ВУЕ

А. В. Арістова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Арістова А. В. Богадільня // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Богадільня (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
21.01.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶