Богохульство

Богоху́льство, богохуління (від Бог і старослов’ян. хула — осуд, ганьба) — образливі, зневажливі, нешанобливі дії, слова, наміри щодо об’єктів релігійного вшанування, святинь, символів, догматів, обрядів, будь-яка образа релігійних почуттів. У вузькому розумінні — лихослів’я, вербальна агресія проти Бога, церкви, святих, пророків та інших.

Історична довідка

У релігійних системах права, передусім у монотеїстичних (див. Монотеїзм) релігіях, богохульство визнано одним із найтяжчих гріхів і злочинів проти віри (поряд із єрессю, блюзнірством, відступництвом, чаклунством). Норми проти богохульства містить галаха (Мойсеєві закони передбачали забиття злочинця камінням), візантійське право (грец. відповідник терміна — βλασφημία), канонічне право Католицької (лат. — blasphemia) та Православних церков, шаріат тощо.

У християнських країнах Європи скоєння богохульства історично (до кінця 18 ст.) передбачало покарання за церковно-канонічним та державним кримінальним правом. Від 19 ст. покарання пом’якшили, норми проти богохульства декриміналізували і поступово вивели за межі світського права.

Сучасний стан

Дотепер у країнах, де релігія має державний статус, богохульство визнано кримінальним злочином (особливо вияви навмисної публічної зневаги до релігійних цінностей). Передбачено різні види покарань: від стягнень до ув’язнення. Суворе покарання аж до смертної кари зберігається у низці ісламських держав (Саудівський Аравії, Ірані, Афганістані, Пакистані, Нігерії, Сомалі, Мавританії, Брунеї тощо). Спостерігають посилення негативної реакції на богохульство, зокрема «богохульне мистецтво», з боку ісламської спільноти до рівня міжкультурного конфлікту із Заходом.

У праві світських країн термін «богохульство» не використовують; кримінальна відповідальність встановлено за образу релігійних почуттів, розпалення міжрелігійної ворожнечі, зазіхання на законні інтереси вірян і релігійних громад (в Україні — стаття 161 Кримінального кодексу).

За даними Дослідницького центру П’ю (Pew Research Center), 79 країн і територій світу зі 198 досліджуваних (бл. 40 %) станом на 2019 мали кримінальне законодавство чи провадили політику, які забороняли богохульство (як мову чи дії, зневажливі щодо Бога та вірян).

Історично еволюціонував і дискурс навколо богохульства як певного пограничного явища: у середньовіччі головувала проблема співвідношення богохульства та єресі, у Новий час — богохульства і вільнодумства, теперішні дискусії стосуються свободи слова і припустимих меж висловлювання про сакральне.

У науковій літературі переважають історико-правовий, комунікативно-прагматичний, мовленнєво-жанровий, соціологічний аспекти аналізу богохульства.

Додатково

  • За Євангеліями, Ісус, який називав себе Сином Божим, був засуджений Синедріоном на чолі з первосвящеником Каяфою саме за богохульство (з погляду юдаїзму): «Тоді первосвященик роздер свій одяг, кажучи: Він сказав богохульство! Яких ще потребуєте свідків? Ось, тепер ви чули богохульство!» (Мт. 26:65).
  • Серед резонансних подій, що спричинили гострі конфлікти внаслідок звинувачень у богохульстві: так званий карикатурний скандал (2005–2006, Данія); судовий процес над сатиричним тижневиком «Шарлі Ебдо» (франц. «Charlie Hebdo» — «Тижневик Чарлі»; 2007) і терористичний напад на редакцію (2015, Франція); панк-молебень феміністського гурту «Пуссі Райот» (англ. «Pussy Riot» — «Бунт кицьок» або «Бунт піхов»; 2012, Російська Федерація); відео статевого акту в церкві (2014, Австрія) та ін.
  • В Ірландії донедавна заборону богохульства було закріплено як конституційну норму й скасовано 2018 шляхом референдуму. У Новій Зеландії та Греції відповідний закон скасовано 2019.

Література

  1. Blasphèmes et libertés. Paris : Cerf, 1993. 141 р.
  2. Levy L. W. Blasphemy: Verbal Offense Against the Sacred from Moses to Salman Rushdie. Chapel Hill : University of North Carolina Press, 1995. 704 p.
  3. Вовк Д. Християнська правова традиція як категорія теорії права. Харків : Юрайт, 2013. 64 с.
  4. Вовк Д. Як українські суди балансують релігійну свободу: аналіз в контексті світськості // Право і громадянське суспільство. 2014. № 3. С. 4–37. URL: lcslaw.knu.ua/index.php/arkhiv-nomeriv/3-8-2014/item/178-yak-ukrayinski-sudy-balansuyut-relihiynu-svobodu-analiz-v-konteksti-svitskosti-vovk-d-o
  5. Жельвис В. И. Богохульство как речевой жанр // Жанры речи. 2015. № 2 (12). С. 90–95.
  6. Государство, религия, церковь в России и за рубежом. 2017. № 2 (35): Богохульство как повседневная практика: между трансгрессией и репрессиями. 335 с.
  7. Мацелюх І. А. Стратифікація та юридичний аналіз злочинів проти віри у Візантійській імперії // Вісник кримінального судочинства. 2017. № 2. С. 135–140.
  8. Villa V. Four-in-ten countries and territories worldwide had blasphemy laws in 2019 // Pew Research Center. URL: https://www.pewresearch.org/fact-tank/2022/01/25/four-in-ten-countries-and-territories-worldwide-had-blasphemy-laws-in-2019-2/

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Богохульство // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Богохульство (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
02.02.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶