Болонський університет

Боло́нський університе́т (італ. Alma Mater Studiorum ― Università di Bologna, UniBO) ― багатогалузевий заклад вищої освіти та дослідницький центр у м. Болонья (Італія). Засновано 1088.

Болонський університет Alma Mater Studiorum ― Università di Bologna (UniBO)

Тип заклад вищої освіти
Рік створення 1088
Профіль діяльності освіта, наука
Розташування Болонья, Італія
Веб-сайт https://www.unibo.it/en


Статус

Державний заклад вищої освіти.

Рейтинги

Університет є одним із п’яти найкращих університетів Італії за основними міжнародними рейтингами (QS, Shanghai, Times Higher Education).

Станом на 2020 Болонський університет одинадцятий рік поспіль очолював головний рейтинг великих державних університетів Італії, який формує Італійський центр досліджень соціальних інвестицій.

У рейтингу світових університетів Times Higher Education 2021 Болонський університет посів 167 місце у світі. Відповідно до рейтингу THE Impact Rankings 2021, який оцінював прихильність університетів до сталого розвитку відповідно до Порядку денного ООН на період до 2030, ― перше місце в Європі та шосте у світі.

У рейтингу QS World University Rankings 2022 Болонський університет посів 166 місце у світі та 71 місце (перше в Італії) за показником академічної репутації. За показником працевлаштування випускників відповідно до того самого рейтингу перебуває на 84 місці серед 100 найкращих університетів світу.

Членство в міжнародних організаціях

Засновник і член Великої хартії університетів (лат. Magna Charta Universitatum).

Офіційний сайт

https://www.unibo.it/en

Історична довідка

Болонський університет є одним із найстаріших університетів Європи. Заснований як юридичний навчальний заклад двох правничих шкіл: школи цивільного права і школи церковного або канонічного права. Статус університету йому було надано спеціальною хартією, яку оприлюднив 1158 імператор Фрідріх I Барбаросса. Болонський університет був популярним закладом освіти: наприклад, у 13 ст. в ньому навчалося кілька десятків тисяч студентів.

1986 Болонський університет виступив із пропозицією створення Великої хартії університетів. За два роки (1988) під час святкування 900-річчя закладу ректори 430 університетів підписали підготовлену хартію. Документ визначив фундаментальні принципи, якими мають керуватись університети, щоб забезпечити розвиток освіти та інноваційний рух у світі, котрий швидко змінюється. Хартія закріпила основні права та обов’язки університету як головного інституту суспільства, діяльність якого присвячена визначенню й поширенню найважливіших принципів і знань, наданню суспільству інтелектуальних орієнтирів. Серед способів досягнення окреслених у Хартії цілей ― університетська автономія, стимулювання мобільності викладачів і студентів, загальна політика в питанні рівного статусу, звань, іспитів (без упередженого ставлення до національних дипломів) і присудження стипендій.

Підготовка фахівців

Освітньо-кваліфікаційні рівні, аспірантура, докторантура

Університет пропонує 252 освітні програми освітньо-кваліфікаційних ступенів бакалавр і магістр, 51 докторську (PhD) програму.

Загальна кількість студентів, випускників

В університеті навчається понад 90 тис. студентів, зокрема понад 7 тис. ― іноземних.

Університетський кампус

Заклад має багатокампусну структуру: крім основних корпусів у м. Болоньї, є корпуси в містах Чезені, Форлі, Равенні, Ріміні, а також кампус в Аргентині та філії і представництва в містах Брюсселі, Нью-Йорку, Шанхаї.

Для навчання створено 1300 бездротових точок доступу до Інтернету та 2 серверні ферми з 550 віртуальними серверами, 805 класів обладнано для змішаного навчання, доступні онлайн понад 9300 навчальних заходів.

Структурні підрозділи

Управління університетом здійснюють ректор, проректори та призначені делегати, Сенат, Рада керівників, Аудиторська рада, Група оцінювання, Генеральний директор, Студентська рада, Технічно-адміністративна рада, Комітет спонсорів, Студентський омбудсмен, Комітет гарантій рівних можливостей, добробуту працівників і недискримінації на роботі.

В університеті працює 5 шкіл: мистецтва, гуманітарних наук і культурної спадщини, економіки та менеджменту, інженерії, медицини, науки.

Наукова та науково-технічна діяльність

В університеті діють 2 науково-навчальні центри, де реалізують 350 дослідницьких проєктів. Дослідницькі програми фінансує Європейський Союз у межах H2020, 49 ― у межах інших європейських ініціатив; понад 190 програм фінансує Міністерство освіти, університетів і досліджень Італії та понад 285 ― регіональний уряд.

Науково-дослідницьку та інноваційну діяльність у Болонському університеті здійснюють понад 5 тис. викладачів, науковців і аспірантів, які працюють у міждисциплінарному контексті. Університет бере участь у дослідженнях, пов’язаних із подоланням викликів, спричинених COVID-19, а також у програмі «Горизонт Європи» (англ. «Horizon Europe»).

Для охочих підтримати науково-дослідницьку діяльність університет пропонує різні способи: перерахування частини податку зі свого задекларованого доходу на гранти на навчання для дослідників, пожертвування, заповідання, спонсорство.

Бібліотека

Університетська бібліотечна система координує роботу 260 бібліотек, колекції яких присвячені окремим напрямам науки.

Фонди головної бібліотеки ― Університетська бібліотека Болоньї (італ. Biblioteca Universitaria di Bologna) ― містять майже півтора мільйони томів і кількасот оригінальних робіт образотворчого мистецтва та давніх манускриптів.

Від 2001 функціонує цифрова бібліотека. В університеті розроблено політику відкритої науки, яка ґрунтується на відкритому доступі до наукових публікацій і даних. Через бібліотечну систему університету доступні 55 тис. онлайн-публікацій, понад 620 тис. електронних книг і понад 800 баз даних.

Музеї

У Болонському університеті працюють 14 музеїв, зокрема: Музей Палаццо Поджи, Європейський студентський музей, Зоологічний музей, Музей порівняльної анатомії, Антропологічний музей, Музей Джованні Капелліні (геологічна колекція), Музей Луїджі Бомбіччі (мінералогічна колекція), Анатомічний музей воскових фігур Луїджі Каттанео (усі ― Болонья), Ботанічний сад і гербаріум, Анатомічний музей свійських тварин, Музей ветеринарних патологій та тератології та ін.

Відомі випускники, викладачі

Данте Аліг’єрі ― поет, один із творців літературної італійської мови.

Лаура Бассі (1711–1778; тепер Італія) ― перша в історії Європи професор фізики Болонського університету, працювала в галузі філософії, анатомії.

Гальвані Луїджі ― біолог, фізіолог.

Коперник Миколай ― учений, астроном, лікар, дипломат, автор концепції геліоцентризму.

Парацельс ― учений, лікар, теолог, філософ, алхімік, родоначальник німецької натурфілософії.

Петрарка Франческо ― поет, філософ-гуманіст, родоначальник гуманістичної культури Відродження.

Еко Умберто ― філософ, лінгвіст, літературний критик.

В університеті навчалися представники українських князівських родин: Вишневецькі, Заславські, Збаразькі. Одним із ректорів університету був Юрій Дрогобич.

Міжнародна співпраця

Болонський університет є членом міжнародних мереж, активно співпрацює з університетами в різних країнах світу. Університет ― член Європейської асоціації університетів (EAU), Міжнародної асоціації університетів (IAU), Гільдії європейських дослідницьких університетів, асоціації провідних європейських університетів (Europaeum), альянсу європейських університетів Una Europa.

Література

  1. Товажнянський Л. Л., Сокол Є. І., Клименко Б. В. Болонський процес: цикли, ступені, кредити. Харків : Національний технічний університет «Харківський політехнічний iнститут», 2004. 142 с.
  2. Кіку В. А. Болонський університет // Енциклопедія історії України : у 10 т. Київ : Наукова думка, 2003. Т. 1. 688 с.
  3. L'Università di Bologna: palazzi e luoghi del sapere / Ed. by A. Bacchi, M. Forlai. Bologna : Bononia University Press, 2019. 334 p.
  4. Observatory Magna Charta Universitatum. URL: http://www.magna-charta.org/magna-charta-universitatum
  5. Università di Bologna. URL: https://www.unibo.it/en.

Автор ВУЕ

І. І. Драч


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Драч І. І. Болонський університет // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Болонський університет (дата звернення: 13.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: оприлюднено
Оприлюднено:
24.10.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶