Бордо вина

Бордо́ ви́на (фр. Vins de Bordeaux) — всесвітньо визнані вина, що походять з виноробного регіону Бордо, розташованого у південно-західній Франції, в естуарії, утвореному злиттям річок Дордонь і Гаронни.

Назву отримали від однойменного міста й округу в департаменті Жиронди, регіон Нова Аквітанія.

Історична довідка

Виноробство зародилося в цьому регіоні (тоді відомому як Аквітанія, одна з чотирьох римських провінцій Галлії) ще в 1 ст. н. е. За припущеннями, у регіон було завезено виноград сорту Бітуріка (доволі стійкого до зимових холодів). Вино виготовляли як для місцевого споживання, так і для продажу в Бретань та інші частини Римської імперії. Після падіння Риму виноградники зберігалися, ймовірно, завдяки зусиллям монахів.

Розквіт виноробства в Бордо припадає на другу половину 12 ст., що пов’язують з укладанням династичного шлюбу (1152) між герцогинею Алієнор Аквітанською та майбутнім королем Англії Генріхом ІІ Плантагенетом. Фактично Аквітанія отримала монополію на торгівлю вином в Англії.

1199 в муніципалітеті Сен-Емільйоні було створено першу гільдію виноробів. Продаж вина в Англію був перерваний Столітньою війною, поновлений після її завершення, але в значно менших обсягах.

Черговий етап розвитку виноробства в Бордо почався в 17 ст. з появою в регіоні нідерландських меліораторів, а пізніше й купців. Осушення боліт у західній частині регіону збільшило площу виноградників. Також із голландським впливом пов’язують низку нововведень у процес виготовлення вина (зокрема, стерилізацію бочок сіркою), що посприяло появі нових для місцевості вин. З 18 ст. вина почали розливати в пляшки.

У 19 ст. виноробство в Бордо набуло значного розвитку. Завдяки новим технологіям виробництва, а також прокладенню залізничної колії між містами Бордо і Парижем, обсяг вироблюваного вина зріс удвічі, а обсяг експорту в країни Північної Європи (передусім Велику Британію), США та Аргентину — втричі. 1855 за вказівкою Наполеона І Бонапарта було створено класифікацію вин за якістю. У цей період винороби й виноторговці активно зводили свої резиденції (шато, тепер термін позначає виноробні господарства), стилізовані під середньовічні замки. Проте, в другій половині 19 ст. виноградники сильно постраждали від хвороб (борошниста роса, хибна борошниста роса) і філлоксери, що завдало їм суттєвої шкоди. До кінця століття ці проблеми були практично вирішені.

У 20 ст. створено низку організацій, покликаних посилити контроль за походженням і якістю вин. 1935 засновано Національний інститут контролю за походженням (фр. Institut national des appellations d’origine, INAO; тепер Національний інститут походження та якості, фр. Institut national de l’origine et de la qualité), що регулював використання назви продукції відповідно до географічного розташування виробників. 1948 утворено Міжпрофесійну раду з вин Бордо (фр. Conseil Interprofessionnel Du Vin De Bordeaux), завданням якої було просування вин на ринку, контроль за якістю продукції тощо.

1999 м. Сен-Емільйон та однойменний виноробний регіон були віднесені до об’єктів всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Виноробство є однією з найважливіших галузей економіки Бордо. За даними Міжпрофесійної ради з вин Бордо (станом на 2019) понад 5 600 зареєстрованих виноробних господарств регіону виробляли в середньому 5 млн гектолітрів вина на рік загальною вартістю понад 4 млрд євро.

Різновиди вин

Сполучення унікальних географічних, геологічних та кліматичних умов стало запорукою поцінованих смакових якостей вин.

Як і в інших регіонах Франції, виноробство в Бордо використовує систему апелясьйонів (від фр. Appellation d’Origine Contrôlée, AOC — контрольоване зазначення походження). Посутньо це система маркування зонального походження продукції (наприклад, назву Бордо можна використовувати винятково для вин, що вироблені в цьому регіоні; це ж стосується виробництва сиру, олії тощо). Щодо виноробства, апелясьйони встановлюють ширшу низку вимог: регіон, де має бути вирощений виноград, його сорти, умови вирощування (включно з типом ґрунтів, віком лози, максимально припустимої врожайності та ін.), збору й транспортування винограду, вимоги до процесу виготовлення вина, вмісту у вині спирту й цукру тощо. Географічно територія одного апелясьйона може включати й території інших апелясьйонів, території кількох апелясьйонів можуть збігатись. 1936 затверджені перші апелясьйони вин Бордо. Загалом у регіоні Бордо зареєстровано 65 апелясьйонів, що поділені на 8 сімейств. З них чотири сімейства становлять червоні сухі вина:

  • апелясьйони Бордо і Бордо-Суперіор (фр. Bordeaux Supérieur, вищої якості) виробляють на всій території регіону — вина цього сімейства вважають базовими, відносять до нижчого рівня, відповідно, для інших трьох сімейств встановлені вищі стандарти якості;
  • вина Кот-де-Бордо (фр. Côtes de Bordeaux) виробляють на північній та східній околицях правобережної частини регіону, а також уздовж правого берега р. Гаронни,чільний сорт винограду — Мерло, меншою мірою Каберне Совіньйон, часом Каберне Фран;
  • вина правого берега виробляють з винограду, вирощеного на правобережжі р. Дордонь в окрузі Лібурн — муніципалітети Фронсак, Помероль, Сен-Емільйон (для кожного зареєстровані однойменні апелясьйони) та сусідні, головний сорт — Мерло, меншою мірою Каберне Фран, а також Каберне Совіньйон;
  • вина лівого берега виробляють на лівобережжі р. Гаронни, у субрегіонах Медок і Ла-Грав, основні сорти — Каберне Совіньйон і Мерло.

Вина правого й лівого берега — найбільш якісні й дорогі, тоді як вина Кот-де-Бордо посідають проміжне становище між ними і базовими. Базові вина можуть виробляти у тих субрегіонах, що й інші три сімейства, але в разі, якщо вони не відповідають високим стандартам, то будуть класифіковані лише як Бордо чи Бордо-Суперіор.

Обсяг виробництва вин правого та лівого берега становить близько 10 і 20 % відповідно від загального обсягу виробництва вина в регіоні, Кот-де-Бордо — близько 10 %, Бордо і Бордо-Суперіор — понад 40 %.

Білі вина, як і червоні, можуть належати або до базових апелясьйонів Бордо і Бордо-Суперіор (виробляють по всій території регіону), або до одного з субрегіональних. Білі вина виготовляють переважно з винограду сортів Семільйон і Совіньйон Блан, іноді використовують Мускатель та ін.

Субрегіональні апелясьйони (як-от Грав), що належать до сімейства білих сухих вин, розташовані по всій території регіону Бордо. Обсяг виробництва вин цього сімейства не перевищує 10 % від загального.

Більшість субрегіональних апелясьйонів сімейства білих солодких і напівсолодких вин (наприклад, Сотерн) виробляють на обох берегах р. Гаронни на південь від м. Бордо. Смакові якості завдячують унікальним кліматичним умовам району: тумани, які в кінці літа вкривають виноградники з вечора до пізнього ранку, сприяють розвитку грибка сірої гнилі (лат. Botrytis cinerea), який пошкоджує ягоди, руйнуючи їхню шкірку, що веде до швидкого всихання. При цьому сік стає густішим, а вміст у ньому цукру збільшується (цей процес відомий під назвою «шляхетне гниття»). Обсяг виробництва солодких і напівсолодких вин становить 1 % від загального.

Сімейство рожевих вин включає два апелясьйони: Бордо Рожеве (фр. Bordeaux Rosés) і темніше Бордо Кларет (фр. Bordeaux Clairet). Вина виробляють на всій території регіону. Обсяг виробництва — менше 5 % від загального.

Ігристі вина, білі й рожеві (апелясьйони фр. Crémant de Bordeaux, сухе біле й рожеве), виробляють по всій території регіону з тих самих сортів винограду, що й тихі вина. При цьому використовують традиційний метод виготовлення, за якого вторинне бродіння вина відбувається у пляшці (так само, як і в шампанських винах). Історично обсяг виробництва таких вин незначний і не перевищує 1 % від загального.

Класифікація вин

У класифікації вин Бордо використовують термін «крю» (фр. Cru). У більшості регіонів Франції термін позначає виноградник, який можуть використовувати одне або кілька виноробних господарств. Проте у виноробному регіоні Бордо крю пов’язане з окремою виноробнею-шато та вином, яке саме вона виробляє. В одному шато можуть виробляти кілька різних за якістю вин, але тільки найякісніше («Grand Vin») асоціюється з крю. Решту — позиціонують як «другі» і навіть «треті» вина. Терміни «друге вино», «третє вино» не мають офіційного визначення. Деякі експерти розрізняють вина, що виготовлені з винограду, вирощеного на тих же ділянках виноградника, що й для преміального Grand Vin, але зібраного, наприклад, в інший час, і вина з винограду, вирощеного на інших ділянках виноградника.

Перша офіційна класифікація вин Бордо за їхньою якістю і важливістю для економіки відома під назвою Grand Cru Classé і з’явилася 1855 в межах підготовки до Універсальної виставки в м. Парижі. Імператор Наполеон ІІІ Бонапарт забажав, аби на виставці, серед іншого, були представлені найкращі і найважливіші вина Франції. Відтак кожен регіон отримав вказівку укласти відповідний список. До класифікації увійшли тільки крю з лівого берега естуарію Жиронди: червоні вина з Медока, білі солодкі з Барсака і Сотерна та одне червоне з Ла-Грава (позаяк тільки ці субрегіони знаходилася у віданні Торговельної палати Бордо). Червоні вина, включені в класифікацію, поділені на 5 категорій (Premiers Crus — перші крю, Deuxièmes Crus — другі крю тощо), білі — на 3 категорії (Premier crus supérieur — вищі перші крю, Premier Crus й Deuxièmes Crus).

Від 1973 до цієї класифікації увійшли 61 крю червоних вин і 26 білих. Класифікацію використовують дотепер, незважаючи на зміну якостей вин, збільшення чи зменшення площ виноградників, що належать виноробним господарствам. Пов’язані з цим критичні зауваги призвели до випрацювання альтернативних класифікацій, що покликані відображати актуальну цінність вин, але жодна з них не отримала широкого визнання.

Назви та етикетки

У більшості випадків назви вин збігаються з назвами виноробних господарств (зазвичай починаються зі слова «шато»). Якщо у господарстві виробляють «другі вина», то для них використовують інші назви (наприклад, на виноробні «Château Climens» в комуні Барсак виробляють однойменне вино преміального рівня, включене до категорії «перших крю» білих вин за класифікацією 1855, і «друге вино» під назвою «Cypres de Climens»). Часом назва вина преміального рівня починається зі слів «Grand Vin» (так, виноробня «Château Léoville-Las Cases» в комуні Сен-Жюльен-Бейшевель називає свої вина «Grand Vin de Léoville du Marquis de Las Cases» — «друге крю» за класифікацією 1855 і «Le Petit Lion du Marquis de Las Cases» — «друге вино»). Використання терміна «Grand Vin» не регламентовано.

На етикетці (крім назви) мають маркувати апелясьйон та рік виготовлення вина (вінтаж). Також можуть зазначити, що вино включене в одну з офіційних класифікацій (наприклад, Grand Cru Classé), при цьому конкретну категорію вказують не завжди (особливо для «четвертих» і «п’ятих» крю).

Додатково

  • Виноробні господарства поділяють на дві групи: виноробні-шато, які виробляють вина переважно з вирощеного тут же винограду, та виноробні, що використовують сировину інших виноградарів. Відповідно, другі використовують виноград з різних частин регіону, а тому вироблене вино може належати тільки до апелясьйонів Бордо або Бордо-Суперіор.
  • Особливий червоно-фіолетовий відтінок червоних вин із Бордо дав назву окремому кольору — бордо, бордовий (початково діалектне, згодом — унормоване). Як назву кольору використовують з кінця 19 ст.

Джерело

  1. Vins de Bordeaux. URL: https://www.bordeaux.com/

Література

  1. Forrest T. The Complete Wine Course. 2nd ed. London : Carlton Books, 2013. 400 p.
  2. Brook St. The Complete Bordeaux. 4th ed. London : Mitchell Beazley, 2022. 736 р.

Автор ВУЕ

О. В. Арістов


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Арістов О. В. Бордо вина // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бордо вина (дата звернення: 4.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
14.08.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶