Борободур

Борободу́р хра́мовий ко́мплекс (індонез. Candi Borobudur) — буддійський храмовий ансамбль, пам’ятка всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (з 1991) на о. Ява (провінція Центральна Ява, Індонезія).

Борободур. Головний вхід.
Фото Дж. Боккарді

Борободур

Країна Індонезія
Місце розташування Ява
Площа 25,38 га
Рік внесення 1991
Борободур.
Фото Дж. Боккарді
Борободур3в.jpg

Походження назви храмового комплексу точно не відомо. За припущеннями дослідників, назва Борободур може бути пов’язана з назвою розташованого неподалік села Бор і означати «старий Бор» (від яванського buda — старий) або походити від яванського bhudhara — гора.

Історична довідка

Збудовано 750–850 правителями династії Сайлендра як буддійський храм на горі. У 12–14 ст. навколо храму було озеро. У 15 ст. люди пішли з цієї місцевості й ансамбль, частково засипаний вулканічним попелом, заріс деревами й чагарниками так, що у 18 ст. були ледь помітними тільки горішні тераси. Розчищення ансамблю розпочали 1814, продовжили 1817–1822 й завершили 1853. Реставрацію виконано 1907–1911, 1973–1984 за підтримки ЮНЕСКО та 2011–2017 за підтримки ФРН. Тепер це буддійська святиня, місце паломництва та популярний туристичний об’єкт. На території ансамблю є археологічний музей із лапідарієм.

Характеристика

Борободур розташований у центральній частині о. Ява на пагорбі (15 м заввишки) долині Кеду, оточеній горами, між чотирма вулканами — Мерапі, Мербабу, Сумбінг і Сіндоро. Це один із найбільших у світі буддійських храмових ансамблів. Його площа — 25,38 га, площа буферної зони — 62,57га. Символізує Будду, що сидить на квітці лотоса посеред озера. Належить до напряму буддизму Махаяна.

Борободур має форму квадратної в плані ступінчастої піраміди зі стороною 118 м і 35 м заввишки з прямими сходами посеред кожного з боків, що ведуть нагору. У плані це мандала — схема Всесвіту в уявленні буддизму. Має три основні яруси: нижній — ступінчасту пірамідальну основу з п’ятьма квадратними у плані концентрично розташованими терасами; вище — основний конус із трьома круглими у плані концентрично розміщеними платформами; монументальна ступа нагорі увінчує всю строго центричну композицію. Згідно з буддійською космологією кожна з трьох частин символізує: світ бажань, світ форм і світ без форми; кожна з восьми платформ є кроком на шляху до просвітлення. Стіни й парапети терас декоровані 2 670 виготовленими на місці кам’яними барельєфами загальною площею 2 500 кв. м. і довжиною понад 5 км, що містять близько 1 400 сцен із життя Будди Шак’ямуні й бодхісаттв та 1 212 декоративних композицій. Одна частина серій барельєфів читається справа наліво, інша — навпаки. Вони ілюструють коловорот сансари, народження Будди як принца Сіддгартхи Гаутами, історію його життя, пошуки Судханою найвищої істини. Початково рельєфи були яскраво розфарбовані. Довкола горішніх круглих платформ встановлено 72 окремі ажурні ступи у формі дзвону, всередині кожної з яких міститься скульптурне зображення бодхісаттви. Центральна велика ступа має діаметр 11 м, висоту 8 м і символізує вершину священної гори Меру. В ансамблі 504 статуї Будди. Сходи захищають 32 скульптурні зображення левів.

Значення

Борободур — приклад індонезійського мистецтва і архітектури початку 8 — кінця 9 ст. н. е., які мали вплив на архітектурне відродження 13–16 ст.

Храмовий ансамбль є матеріалізацією ідеї культу предків і буддійської концепції досягнення нірвани.

Це унікальне джерело візуальної інформації про історію і культуру о. Ява 8–9 ст. Метафорично названий «кам’яною енциклопедією буддизму».

Література

  1. Atmadi Р. Some Architectural Design Principles of Temples in Java: A Study Through the Buildings Projection on the Reliefs of Borobudur Temple. Yogyakarta : Gajah Mada University Press, 1988. 380 p.
  2. Dumarçay J. Borobudur / Trans. from fr. by M. Smithies. 2nd ed. Singapore : Oxford University Press, 1991. 77 p.
  3. Cirtek P. Borobudur: Appearance of a Universe. Hamburg : Monsun Verlag, 2019. 126 p.
  4. Borobudur Temple Compounds // UNESCO. URL: https://whc.unesco.org/en/list/592

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Борободур // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Борободур (дата звернення: 5.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
12.01.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶